Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

História bazénov: od jám v zemi k plávaniu na streche mrakodrapu

august 26, 2021 - 18:27
Prvé bazény boli vyhĺbené jamy naplnené vodou a so súčasnými bazénmi toho veľa spoločného nemali. Využívali sa skôr na náboženské rituály a nie na oddych, ochladenie či plávanie z jedného konca na druhý. Okrem spôsobu využitia sa však zmenili aj technológie, materiály, a v neposlednom rade aj lokality, kde sa bazény nachádzajú. Dnes už sa bazény bežne stavajú aj v náročných podmienkach, ako napríklad na jachtách či strechách mrakodrapov.
Foto: 
wikipedia

Bazény popularizovali olympijské hry

Za úplne prvý bazén je považovaný „Great Bath“ na území dnešného Pakistanu. Bazén s rozmermi 12 x 7 metrov bol vykopaný počas 3. tisícročia pred Kristom. Bol lemovaný tehlami a zaizolovaný tmelom na báze dechtu. Gréci a Rimania budovali umelé bazény na tréning atlétov pre podmorské hry a tiež na vojenské cvičenia. Prvý vyhrievaný bazén vybudoval Gaius Maecenas z Ríma v prvom storočí pred Kristom. Bazén mal tento patrón a sponzor umenia vo svojich záhradách na jednom z pahorkov Ríma.

V Británii začali byť bazény populárne až v polovici 19. storočia. V roku 1837 bolo v Londýne šesť vnútorných bazénov, dokonca aj s mostíkmi a doskami na skákanie. Popularita bazénov vo svete začala stúpať po usporiadaní prvých moderných olympijských hier v roku 1896, pretože ich súčasťou boli aj plavecké disciplíny.

Za najstarší dôkaz využitia geotermálnych prameňov na Slovensku môžeme považovať odliatok neandertálca v Gánovciach v okrese Poprad. Podľa výskumov sa v čase smrti totiž pravdepodobne kúpal v teplom minerálnom prameni. V Dudinciach, známom kúpeľnom meste, sa nachádzajú vane vysekané v travertíne, ktoré pochádzajú z obdobia Rímskej ríše a bola do nich privádzaná minerálna voda.

zdroj_foto_swimmingpool.com_.jpg

Foto: 
swimmingpool.com

Prevrat priniesli technológie a nové materiály

Vynález nerezovej oceli zmenil od roku 1913 pohľad na úžitkové vlastnosti tohto materiálu aj u výrobcov bazénov. „Tí časom vyvinuli špeciálne technológie umožňujúce prispôsobiť rôzne tvary bazénov želaniam konečných užívateľov nerezových bazénov,“ hovorí Juraj Bakoš, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie podnikateľov v oblasti bazénov, sáun a wellness – SAPBSW. Dnes trh ponúka podľa neho širokú škálu bazénov - od tých vyrobených z PVC s kovovou konštrukciou, cez betónové, sklolaminátové, keramické, až po tie z titánového materiálu a už spomínane nerezové bazény.

„Ak sa pozrieme do histórie, tak prvé bazény kúpaliskového typu boli na našom území vybudované v okolo roku 1921. Časom sa využívali na kúpanie po celom Slovensku geotermálne vrty, pri ktorých v 70-tich rokoch minulého storočia vyrástlo niekoľko bazénov,“ pripomína Juraj Bakoš. Ako ďalej vysvetľuje, bazény boli vybudované z cestných panelov brigádnickým spôsobom, a to často miestnym obyvateľstvom.

V období rozmachu bazénov sa zároveň vyvíjali aj technológie, ktoré nielen uľahčili budovanie samotných bazénov, ale zlepšili predovšetkým kvalitu vody. „Vyvinuli sa filtračné systémy, ohrevy vody, samočistiace systémy, ale tiež technológie, ktoré dokážu vytvoriť protiprúd, či dokonca umelé vlny,“ približuje Juraj Bakoš s tým, že bazény sa začali inštalovať aj do náročnejších exteriérov. Dnes už napríklad nie je nič nezvyčajné, že bazény sú na lodiach, jachtách, či dokonca na strechách mrakodrapov.

Pandémia zvýšila záujem na Slovensku

Trend mať doma na záhrade bazén sa stal populárnym v Spojených štátoch po druhej svetovej vojne a publicita v hollywoodskych filmoch pomohla k tomu, že mať bazén na záhrade bol vytúžený status každého Američana. V Spojených štátoch je viac ako 10,4 milióna domácich bazénov, ale rekord v počte bazénov na obyvateľa drží Nový Zéland, kde sa nachádza 65-tisíc domácich bazénov a 125-tisíc verejných.

Najväčší záujem o bazény v histórii Slovenska je práve v súčasnosti. „Zvýšený dopyt sme zaregistrovali od začiatku vypuknutia pandémie. Opatrenia, ktoré boli prijímané na obmedzenie cestovania, boli výrazným faktorom pri rozhodovaní. Ľudia totiž trávili viac času doma s rodinou či priateľmi a zatúžili mať vlastný bazén vo svojej záhrade.“ Po rozhodnutí zaobstarať si bazén, je potrebné už len nájsť si profesionálneho dodávateľa a riadiť sa jeho pokynmi. Tých najspoľahlivejších začala združovať práve asociácia podnikateľov bazénov, sáun a wellness.

Vďaka zvýšeným hygienickým nárokom a pravidelnému čisteniu je bezpečná aj väčšina verejných bazénov, najhygienickejšou voľbou je však jednoznačne vlastný bazén. Tie prešli počas histórie dynamickým vývojom a dychberúce fotografie jedinečných realizácií dokazujú, že pri súčasných technológiách nie je nič nemožné.

- - Inzercia - -