Dnes je nedeľa, 16.január 2022, meniny má: Kristína
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Túžite po hollywoodskom úsmeve? Vyhnite sa týmto potravinám

december 08, 2021 - 08:30
Hovorí sa, že obočie a zuby tvoria prvý dojem nášho vzhľadu. Zatiaľ čo niektorí očaria snehobielym úsmevom, mnohých trápi do žlta sfarbený úsmev. Neprirodzené bielenie zubov prípravkami s nadmerným množstvom fluóru nie je pre náš organizmus zrovna prijateľné. Za žltnutie našich zubov nemôžu vždy len cigarety či biely cukor. Pozrite, na ktoré potraviny by ste si mali dať pozor.
Foto: 
shutterstock
  • Víno

Obľúbený nápoj na zrelaxovanie po ťažkom dni, ktorý v malom množstve odporúčajú aj mnohí lekári. Červené víno je známe zanechávaním odolných škvŕn na koberci či vašej milovanej blúzke. Ale tiež na vašich zuboch, ktorým spôsobuje žltnutie. Biele víno na tom nie je o nič lepšie. To oslabuje zubnú sklovinu a robí ju náchylnejšou na žlté sfarbenie zubov z jedál, ktoré spolu s vínom konzumujete. 

  • Čierne nápoje

Kola je tabu. Čiernymi nápojmi máme na mysli kávu a čierny čaj. Mnohí z nás si nevedia predstaviť ráno a zvyšok dňa bez týchto nápojov. Práve oni však do veľkej miery môžu za žlté sfarbenie vašich zubov. Ak tieto nápoje nedokážete obmedziť, tak si ústa po ich konzumácii vypláchnite čistou vodou. Alebo skúste zdraviu prospešnejšiu alternatívu – zelený čaj. 

  • Športové a energetické nápoje

Energetické nápoje asi nie sú veľkým prekvapením, keďže obsahujú nekonečné množstvo sladidiel. Napriek tomu sú veľmi obľúbenými, podobne ako rozličné nápoje pre športovcov. Tie však okrem podporných látok obsahujú aj veľké množstvo cukrov a kyselín, ktoré ničia zubnú sklovinu. Hoci sa tieto drinky skrývajú za nálepku „zdravé“, v skutočnosti vám zaručia len žltý úsmev. 

  • Omáčky a bobuľové ovocie 

Ste milovníkom kari, sójovej omáčky či balsamiko oleja? Tak si taktiež dajte pozor, pretože ich radíme medzi potraviny, ktoré vašim zubom veľmi nepomôžu. To, že sa v zozname vyskytuje aj ovocie, je asi zarážajúce. Bobuľové ovocie ako čučoriedky, brusnice alebo černice obsahujú pigmenty, ktoré narúšajú vašu zubnú sklovinu. 

Riešenie? 

Mnohí si myslia, že častým umývaním zubov tento problém vyriešia. Tieto potraviny, rovnako ako rôzne sladkosti a fajčenie však narúšajú vašu zubnú sklovinu. Tá sa tým pádom oslabuje a je náchylnejšia k žltnutiu zubov. Lepším riešením je preto si po konzumácii týchto potravín vypláchnuť ústa čistou vodou. To sklovine pomôže viac, ako prehnané umývanie vášho chrupu. 

- - Inzercia - -