Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Koledovanie s Dobrou novinou

december 19, 2021 - 11:00
Určite budete súhlasiť, ak povieme, že koledovanie neodmysliteľne patrí k Vianociam. Kto sú hlavní aktéri? Koledníci, ktorí rozžiaria sviatočné dni osamelým a núdznym, ale i tým, ktorí chcú jednoducho zažiť Vianoce v ich pravom slova zmysle, bez honby za matériou a s vedomím, že ide o viac ako o darčeky? Poďme si na túto otázku odpovedať práve dnes, na štvrtú adventnú nedeľu.
Foto: 
Archív Dobrá Novina

Celý príbeh koledovania a nasadenia svojich síl pre dobrú vec vznikol v eRku – hnutí kresťanských spoločenstiev detí. Erko je detská organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou. Základom činnosti hnutia je pravidelná mimoškolská práca s deťmi v malých spoločenstvách – stretkách. Program eRka zabezpečujú vyškolení dobrovoľníci. Združuje viac ako 7000 členov a ako občianske združenie pôsobí od roku 1990. Pod aktivity eRka, okrem iného, spadá aj organizácia koledovania pod názvom Dobrá novina.

Prvýkrát sa koledovanie detí z eRka pod názvom Dobrá novina na Slovensku pripravovalo ku Vianociam 1995. Do 1. ročníka Dobrej noviny sa zapojilo takmer 3000 koledníkov (238 skupiniek) zo 104 farností a vykoledovali spolu 1 123 718,70 Sk. Minulý a súčasný ročník Dobrej noviny bol značne ovplyvnený pandémiou. Viac o koledovaní, jeho cieľoch a postavení v súčasnej dobe nám porozprávala Miroslava Selecká, organizačná koordinátorka Dobrej noviny.

dn_3.jpg

Nácvik koledovania v Humennom
Koledovanie s Dobrou Novinou
Foto: 
Archív Dobrá Novina

Ako bude tento rok prebiehať koledovanie?

Chystáme sa na všetky možné varianty, ale dúfame, že sa bude koledovať popod obloky. To znamená, že by kolednícke skupiny koledovali ľuďom vo vonkajšom priestore, tak aby to bolo bezpečné. Ďalším variantom je koledovanie na svätých omšiach. Pripravili sme aj iné tvorivé formy koledovania ako natočenie koledníckeho videa a jeho zdieľanie cez sociálne siete a svoje kontakty. Ďalšou možnosťou je stacionárna pokladnička na verejne dostupných miestach. Koledníci sa môžu zapojiť aj roznášaním letákov a Dobrých novín Dobrej noviny spolu s vinšom alebo pozdravom od koledníkov. (pozn. red. viac o tom ako bude koledovanie vyzerať.)

Ako koledovanie vyzerá po iné roky?

V bežnom ročníku chodia kolednícke skupiny od domu k domu a vinšujú a koledujú tak, že vstúpia aj  do domácností. Mnohokrát ich domáci pozvú dnu a pohostia, často sa zdržia a vytvárajú príjemnú vianočnú atmosféru. V bežnom ročníku sa zapojí  do Dobrej noviny okolo 25 tisíc detí a sprevádzajúcich osôb a pohybujú sa vo viac ako 1200 obciach.

dn_02.jpg

Malí koledníci v Dolnom Kubíne
Koledovanie s Dobrou Novinou
Foto: 
Archív Dobrá Novina

Aký je cieľ koledovania a na čo sa používajú vyzbierané financie?

Ciele dobrej roviny sú dva. Prvým je roznášanie radostnej zvesti o narodení Ježiša Krista do rodín a domácností po celom Slovensku. Pre osamelých ľudí sú koledníci často jedinou návštevou počas sviatkov. Druhým cieľom je pomoc núdznym ľuďom vo východnej Afrike a zbierka na projekty Dobrej noviny. Financie, ktoré sa zbierajú, sa používajú v rozvojových projektoch. Väčšinou ich máme okolo 30 v krajinách východnej Afriky, v Keni, Ugande, Etiópii a Južnom Sudáne. Tieto projekty sú zamerané rôznym spôsobom od vzdelania cez zdravotnú starostlivosť, prístup k pitnej vode, školy a zariadenia pre deti s postihnutím, vzdelávanie dospelých až po drobné podnikanie, na ktoré sa sústredí práve tento 27. ročník s témou „Poďme niečo dobré podniknúť“.

Ako vás ovplyvnila pandémia?

Oproti 25.ročníku, na prelome rokov 2019-2020 sme minulý rok klesli na polovicu, to sa týka finančných cieľov na podporu rozvojových projektov. Aj pri roznášaní radostnej zvesti sme boli ovplyvnení zákazom vychádzania. Koledovanie bolo možné len na diaľku a uvedomujeme si, že sme sa tak nemohli dostať práve k tým, ktorí by nás potrebovali najviac. Napríklad starším a osamelým ľuďom, ktorí nemajú prístup k internetu a vymoženostiam modernej doby.

Aké máte s koledovaním plány do budúcnosti?

Dúfame, že budeme môcť pokračovať v diele Dobrej noviny, a že budeme schopní fungovať aj naďalej a pomáhať tým, ktorí to veľmi potrebujú, teda pokračovať v tej činnosti, aká bola doteraz. Chceme aj naďalej roznášať radosť a nádej, ktorú ľudia potrebujú počuť ešte viac v ťažkých časoch. Na druhej strane chceme tiež naďalej udržiavať tradíciu koledovania a odovzdávať ju aj ďalším generáciám.

Ak by ste sa do koledovania chceli zapojiť, neváhajte navštíviť oficiálnu stránku Dobrej noviny. Zbierku na rozvojové projekty môžete podporiť tu: spôsoby ako podporiť DN. 

Vráťme koledovaním Vianociam ich čaro.

Ďakujeme, že otvárate dvere koledníkom Dobrej noviny

Ďakujeme, že otvárate dvere koledníkom Dobrej noviny

Autor: 
Archív Dobrá Novina

- - Inzercia - -