Dnes je sobota, 28.máj 2022, meniny má: Viliam
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Spokojná mama rovná sa spokojné dieťa

január 01, 2022 - 08:30
Zveriť svoje dieťa opatrovateľke už dnes nie je žiaden luxus. Je to možnosť, ako pomôcť sebe, dieťaťu a chodu celej rodiny. Udržíte si potrebný pokoj, nadhľad a budete (s)pokojnou maminou a partnerkou. Čo viac si môžete pre seba želať? S fotografkou Petrou Ficovou sme sa rozprávali o jej skúsenostiach s opatrovateľkami zo zahraničia.
Foto: 
Petra Ficová

Inšpirovala Vás práve vaša vlastná skúsenosť s brazílskou opatrovateľkou Samantou zo São Paulo, keď ste sa rozhodli založiť agentúru na sprostredkovanie opatrovateliek pre detí? 

Mám tri malé deti. Vždy som túžila po tom, aby sa prirodzene učili cudzie jazyky, v súčasnosti je to už nevyhnutnosťou a obrovským bonusom pre ich budúcnosť. Už keď som bola tehotná s prvou dcérkou, premýšľala som nad vhodným spôsobom. Môj manžel mi položartom vyčítal, že ešte ani nemáme dieťa a už ho odkladám opatrovateľke (smiech). Dnešné ženy pracujú, majú radi to, čo robia a napĺňa ich to spokojnosťou, prečo by sa toho mali vzdávať? Naša agentúra vznikla prirodzene, vyplynula z požiadaviek mamičiek, ktoré som denne stretávala. 

Keď je spokojná mama, je spokojná celá rodina, to nemožno poprieť. Myslíte si, že investovať do zahraničnej opatrovateľky stojí za to?

Určite áno. Moje deti sú toho dôkazom. Myslím si, že jeden človek nemôže dať dieťaťu všetko. Inak strávený čas majú so mnou, s babkou a iný s opatrovateľkou. Všetko je to pre nich výborná škola života. Trávili čas so ženou z Latinskej Ameriky, ktorá je po ľudskej stránke fantastická, hovorí po španielsky, čoho výsledkom je ich krásna a bezchybná španielčina. A to hovorím o deťoch čo majú 5 a 3 roky. Jedinou nevýhodou je, že ja im niekedy nerozumiem Deti nasávajú jazyk absolútne prirodzene, bez akéhokoľvek stresu, nútenia, memorovania. Sú ako malé špongie. V agentúre Best nanny ponúkame anglicky, španielsky, nemecky, slovensky čínsky aj rusky hovoriace opatrovateľky, ktoré vyberáme veľmi dôkladne, musia prejsť tromi výberovými kolami a absolvujú špeciálny opatrovateľský kurz. Vedia dať prvú pomoc, musia sa vhodne obliekať, správať, akceptovať súkromie rodiny. Zdôrazňujeme im, čo všetko treba pri deťoch predvídať. Poznáme do detailov aj ich predchádzajúce skúsenosti s deťmi a pracovné referencie. 

dscf0480.jpg

Petra Ficová spolu so svojou bývalou opatrovateľkou Samantou vyberajú vhodné adeptky veľmi dôkladne
Nanny
Foto: 
Ivan Medveď

Ako prebieha konkrétne zadeľovanie do rodín?

V agentúre razíme veľmi osobný prístup. Dopredu sa oboznámime s požiadavkami rodiny, ich zvykmi, konkrétnymi časovými očakávaniami, ich denným režimom a následne spolu s rodinou vyberieme vhodnú opatrovateľku. Opatrovateľky, ktoré sprostredkovávame trávia s deťmi čas kvalitne, majú spolu zábavu, čítajú si knižky, spievajú pesničky, učia sa nové veci, a pridanou hodnotou je práve získaná znalosť nového jazyka. Ani neviete ako a po istom čase vaše dieťa konverzuje v cudzom jazyku, a to s prirodzeným akcentom.  

Rodiny sa na vás obracajú iba s deťmi v predškolskom veku, alebo aj so staršími?

Opatrovateľky väčšinou pracujú s predškolskými deťmi, ale máme napríklad certifikovaného pána učiteľa angličtiny, rodáka z Cambridge, ktorý žije v Bratislave. Pracuje pre nás už v troch rodinách a ohlasy sú výborné, deti v jazyku krásne napredujú. 

foto_3_final.jpg

Best nanny vie dať dieťaťu naozaj veľa
Nanny
Foto: 
Petra Ficová

Teraz sa opýtam vašej bývalej opatrovateľky a spoluzakladateľky agentúry Best nanny,  Samanty, čo máte na tejto práci najradšej?

Kooperáciu s deťmi a rodičmi. Spolu budujeme spokojný domov, v ktorom sme si všetci rovní a na deťoch veľmi rýchlo vidíme, ako napredujú. Napríklad Petrinu prvú dcérku Johanku som začala opatrovať ako 7 mesačnú a už je 5 ročná slečna. K nej pribudla Dorotka a Maťko, veľmi si vážim naše dobré vzťahy, ktoré stále pretrvávajú. Keď som na Slovensko prišla, nehovorila som vôbec anglicky, čiže celá komunikácia s deťmi prebiehala v španielčine. Doteraz máme vytvorený taký svoj mikro svet (smiech). Keďže som ako opatrovateľka pracovala skoro 5 rokov, veľmi dobre viem čo tá práca obnáša. Rozumiem potrebám rodičov, aj opatrovateliek a spolu s Petrou sa snažíme o naplnenie potrieb všetkých zúčastnených strán. Na konci je spokojnosť detí a tá zase napĺňa nás. 

Viac info nájdete na: https://bestnanny.sk

dscf0489.jpg

“Dnes, po štyroch rokoch viem, že nájsť dobrú zahraničnú opatrovateľku bolo to najlepšie, čo som pre moje deti mohla urobiť.”
Nanny
Foto: 
Ivan Medveď

- - Inzercia - -