Dnes je piatok, 02.december 2022, meniny má: Bibiána
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Herečka Sarah Arató: Rada by som sa v živote radila medzi ľudí, ktorí sú realisti

január 13, 2022 - 16:00
MUDr. Andrej Fabián je jedným z najlepších interných lekárov na Slovensku, ale jeho vzťah k pacientom je úplne neosobný. Nulová empatia, nulový súcit, nulová emocionálna angažovanosť. Jednej noci ho však osud kruto dobehne- pacientov otec, zúfalý od žiaľu, ho strelí do hlavy. Fabián nezomiera, ale zranenie hlavy vymazalo všetky jeho spomienky za posledných dvanásť rokov. Mladá herečka Sarah Arató hrá v seriáli Júliu, Fabiánovu pravú ruku a študentku. Čo nám o sebe prezradila?
Foto: 
Instagram Sarah Arató

V seriáli ste pravou rukou lekára, ktorý stratil pamäť a boli ste i jeho najlepšou študentkou. Aký bol váš  vzťah ku škole v reálnom živote?
Úprimne ma asi bavili viac prestávky ako samotné vyučovanie (smiech). Naozaj učiť sa ma začalo baviť až na výške, ani neviem čo sa zmenilo, ale asi za to môžu moje kamarátky, spolužiačky. Chcela som byť tak trochu ako ony – jednotkárka... a to sa mi podarilo, štátnice som zvládla na áčka. Asi je to tak so mnou aj v živote, rada sa zabávam, ale keď sa zatnem dotiahnem veci do úspešneho konca. Tak, ako Júlia.

Vaša seriálová postava razí teóriu nulovej empatie. Ako je to s empatiou vo vašom vlastnom živote?
Rada by som sa v živote radila medzi ľudí, ktorí sú realisti, nepopália sa a vedia prečítať iných, vedia kto im ublíži, vedia sa tomu vyhnúť... Ale to nie som ja (smiech). Ja vo svojej podstate mám veľmi rada ľudí, verím v ich dobro, preto dávam druhé šance a ľuďom sa otvorím  - myslím si, že k tomu celému prirodzene patrí empatia. Čo sa týka mojej postavy, nemyslím si, že razí teóriu nulovej empatie - v práci
je však veľmi sústredená a racionálna, je lekárka telom aj dušou, snaží sa ľuďom zachrániť život. Myslím si, že prílišná empatia by ju v tejto práci mohla vyrušovať.

arato_02.jpg

S kolegom Jánom Koleníkom
Herečka Sarah Arató: Rada by som sa v živote radila medzi ľudí, ktorí sú realisti
Foto: 
TV Markíza


Je vám lekárske prostredie blízke?
Ani nie. Asi ani nemá byť ako. Pochádzam z umeleckej rodiny a prostredie nemocnice som poznala len ako pacient. Preto je pre mňa zaujímavé stáť dnes tak trochu na druhej strane.

Čo vám je na vašej seriálovej postave sympatické a čo naopak nie?
Júlia  a Sarah sú dve rozličné ženy. Julia je perfekcionistka a ja tak trochu bohémka. Máme rozličné zázemie aj rozličný prístup k životu – občas by bolo ale super byť Júliou, ked ide o riešenie konfliktov, vybavovanie na úradoch alebo umývanie okien... Na Júlii mi je sympatická jej disciplína, je úžasne vytrvalá, neodbytná, rozhodná. Občas je však aj tzv “chladný čumák” a pekne mi tým lezie na nervy (smiech). Želala by som jej, aby na seba nebola taká tvrdá. Aby si zobrala niečo zo mňa, možno trochu hravosti, aby sa viac uvoľnila. Zároveň by som si rada od nej rada vzala schopnosť sa rýchlo a správne
rozhodovať – v živote si viem dupnúť, ale občas sa neviem rozhodnúť ani čo chcem na obed. Myslím si, že si máme ešte s Júliou čo povedať, uvidíme, ktorá z nás z toho dialógu bude čerpať viac :)

Existuje rola, ktorú by ste si chceli veľmi zahrať?
Zatiaľ som sa tešila z každej role, ktorú som dostala. Vždy boli trochu iné ako som ja sama. Hrala som citlivú matku, bláznivú milenku, dnes hrám racionálnu doktorku a rada by som si raz zahrala naozajstnú famme fatale - osudovú ženu.

Miešajú sa vám emócie spojené so seriálovou postavou aj do osobného života alebo si dokážete udržiavať odstup?
Nie, teda zatiaľ, sa mi nič podobné nestalo, ale je pravda, že herecky som ešte celkom mladá (nevyhratá) a ešte som nezažila postavu, s ktorou by sa nám prepojili osudy natoľko aby ovplyvnila môj osobný život a teda aj moje emócie. Pred takou postavou mám rešpekt a zároveň po nej prirodzene túžim. Dúfam, že keď taká príde, budem schopná si udržať prirodzený odstup a tým aj zdravý rozum... Ako sa hovorí, človek by si svoju prácu nemal brať domov - to je u nás hercov trošku problém :)Sarah ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa skvelých rol!

- - Inzercia - -