Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

O starších ľuďoch a sexe

január 14, 2022 - 16:00
O starších ľuďoch a sexe existuje dojímavý paradox. Ako sa naše svety zmenšujú – práca sa spomaľuje alebo končí, fyzické schopnosti ustupujú, cestovanie je náročnejšie, kruhy priateľstva sa zužujú, keď ľudia umierajú – máme tendenciu mať viac času a chuti vychutnávať si časti nášho života, ktoré sú emocionálne zmysluplné, čo môže zahŕňať aj sex. Ale keďže sa telá menia, dobrý sex v starobe si často vyžaduje prehodnotenie. Môže sa rozšíriť napríklad o dotyky, bozkávanie či erotickú masáž.
Foto: 
Instagram @nytimes- @marilynminter

Starší ľudia dostávajú len málo usmernení ohľadom sexuálneho života. Ale keďže generácia "baby boomers", ktorá zahŕňa ľudí vyrastajúcich počas sexuálnej revolúcie v 60. a 70. rokoch, má už svoj vek, veď najstarší z nich majú okolo 75 rokov, mnohí sexuálni experti očakávajú, že budú vyžadovať otvorenejšie rozhovory a politiky týkajúce sa sexu a starnutia.

dizajn_bez_nazvu89.png

O starších ľuďoch a sexe existuje dojímavý paradox
Foto: 
Instagram @nytimes- @marilynminter

Za posledné tri roky sa novinárka Maggie Jones rozprávala s viac ako 40 ľuďmi vo veku nad 60, 70, 80 a začiatkom 90 rokov, ktorí našli spôsoby, ako zmeniť a zlepšiť svoj sexuálny život. Sex môže byť v našich posledných desaťročiach na ústupe. Ale pre tých, ktorí pokračujú, to môže byť to najlepšie v ich živote, uvádza pre @nytmag. K svojmu tvrdeniu pridáva nasledovný príbeh:

Predtým, ako sa David a Anne vzali, neodvážili sa viac sa dotýkať. Bol rok 1961. Ona mala 21, on 22 a vyrastali v konzervatívnych katolíckych domoch. "Vo štvrtok a piatok je sex hriech, potom sa v sobotu oženíš," povedal David. „Čo je to klitoris? Nevedel som o tom."

Od začiatku svojho manželstva obaja skúmali sex spolu. Dávid bol žiadostivejší a dychtivejší; Anne bola váhavejšia, občas sa prikláňala skôr k ústupku ako nadšeniu. Niekoľko rokov po svadbe sa im narodilo prvé dieťa a David začal pol mesiaca za prácou cestovať. Počas nasledujúcich piatich rokov sa im narodili ďalšie dve deti a Anne sa niekedy cítila vyčerpaná, zvládala domáce úlohy, plány, šoférovanie, núdzové situácie, krízy. Milovala Davida a mala rada sex s ním, ale často to padalo nižšie na zoznam toho, čo potrebovala: dobrý spánok, ruku okolo ramena, žiadne očakávania. Anne tiež nikdy úplne neunikla pocitu, že sex je tabu: „Nesmeli sme na to ani myslieť,“ povedala o prístupe svojich rodičov k sexu. Na začiatku svojho manželstva mala z orálneho sexu hrôzu a nesnažila sa dosiahnuť orgazmus. „Nemyslím si, že som bola taká, v akú David dúfal,“ povedala mi.

David a Anne majú teraz 80 rokov a nedávno mi povedali, že v tejto fáze života je sex najlepší, aký kedy bol. Ale dostať sa tam dalo námahu. David, zvedavý, spoločenský typ muža, vždy veril, že sex je dôležitý pre šťastie, a pravidelne hľadal tipy na jeho zlepšenie. Koncom sedemdesiatych rokov čítal v časopise článok o „najlepšom priateľovi dievčaťa“, vibrátore. Jeden kúpil Anne. Spočiatku to nešlo tak dobre, lebo pre Anne to bolo pripomenutie si toho, čo považovala za svoj vlastný nedostatok. Predstavovala si, že iné ženy dosahujú orgazmus rýchlejšie, kým ona potrebuje mechanický zásah. David ju však povzbudil, aby vyskúšala vibrátor na vlastnej koži a začali ho občas používať počas sexu.

Sex bol niekedy skvelý, napríklad ako keď sa Anne jedného leta zúčastnila kurzu ľudskej sexuality, vtedy boli deti tínedžeri a boli nezávislejšie. Večer po vyučovaní spolu s Davidom sedeli na prednom schodisku s výhľadom na park a rozprávala sa o tom, čo sa naučila o túžbe a fyziológii sexu. Rozhovory sa stali ich predohrou. Ale čoskoro začal David pracovať dlhšie a Anne začala pracovať po večeroch. Ich zaneprázdnený program ich stiahol späť do rutiny nesúladných túžob. V najnižšom bode klesol sex na párkrát za mesiac – pre Davida tak bol až príliš zriedkavý. "Prechádzali sme návrhmi," povedal.

(zdroj Instagram The New York Times)

Práca na vzťahu je tvrdá, ale prináša ovocie, ak sa snažia obe strany.

- - Inzercia - -