Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Djokovič je sklamaný z rozhodnutia súdu. Rešpektuje ho, neodvolá sa a odcestuje z Austrálie

január 16, 2022 - 11:41
Srbský tenista Novak Djokovič priznal, že ho "extrémne sklamalo" nedeľňajšie rozhodnutie austrálskeho súdu, po ktorom nebude môcť štartovať na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne.
Foto: 
SITA

Na základe finálneho rozhodnutia troch sudcov vyššieho federálneho súdu musí 34-ročný Srb opustiť krajinu, keďže súdne autority jednomyseľne podporili právo ministra pre imigráciu Alexa Hawkeho zrušiť jeho austrálske víza. Djokovič podotkol, že sa proti rozsudku neodvolá.

"V krátkosti by som sa chcel vyjadriť k verdiktu dnešného súdneho pojednávania. Teraz si vezmem nejaký čas na odpočinok a zotavenie, kým sa k tomu vyjadrím. Momentálne som mimoriadne sklamaný z rozhodnutia súdu o zamietnutí mojej žiadosti o súdne preskúmanie rozhodnutia ministra zrušiť moje víza," uviedol Djokovič v oficiálnom vyhlásení.

Djokovič argumentoval zdravotnou výnimkou na pobyt v Austrálii, ktorá vychádzala z predpokladu, že ako nezaočkovaný prekonal koronavírus pred Vianocami v roku 2021. Dve nezávislé komisie mu najprv povolili prílet do Austrálie, ale na letisku ho zadržali imigrační úradníci a zrušili mu platnosť víz. Po niekoľkohodinovom vypočutí ho umiestnili do záchytného hotela pre prisťahovalcov na predmestí Melbourne.

Neskôr sa síce sudca postavil na jeho stranu a dokonca mu povolili aj tri dni trénovať priamo v dejisku Australian Open, ale do neprehľadnej situácie zasiahol minister pre imigráciu, ktorý srbskému multišampiónovi opäť zablokoval víza. Minister Hawke vo svojom stanovisku uviedol, že zrušenie víz pre Djokoviča bolo vo verejnom zdravotnom záujme.

Dvadsaťnásobný grandslamový šampión, ktorý aspoň nateraz nepridá do zbierky rekordný 21. titul z podujatí tzv. veľkej štvorky, podotkol, že rešpektuje rozhodnutie austrálskych sudcov a v súvislosti s odchodom z Austrálie bude spolupracovať s príslušnými orgánmi.

"Je pre mňa nepríjemné, že som bol ostatné týždne stredobodom pozornosti, no teraz dúfam, že sa všetci začneme sústrediť na tenis a turnaj, ktorý milujem. Všetkým hráčom, funkcionárom, zamestnancom, dobrovoľníkom a fanúšikom by som chcel zaželať vydarený turnaj," skonštatoval Djokovič.

- - Inzercia - -