Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Všade dobre, v saune najlepšie

február 13, 2022 - 10:30
Možno sa pýtate, ako prežiť dlhú zimu...nič vás neteší, skôr naopak...inšpirujte sa severskými národmi a zamierte do sauny. Utužuje nielen zdravie, ale aj vzťahy.
Foto: 
shutterstock

"Život vo Fínsku ma naučil jednému, a to milovať saunu," povedala mi rozjarená priateľka po návrate z výmenného pobytu počas vysokej školy. Úprimne, čakala som od nej viac...sauna, sauna, veď ju máme aj na plavárni na sídlisku, čo tam po nej...teplo, nuda...a potom prešlo pár rokov...

Každá zima bola ťažšia ako tá pred ňou a vtedy prišiel nápad, ísť sa "zohriať". Dodnes jeden z najlepších, aké boli vymyslené.

Vedeli ste, že sauna môže mať aj tieto blahodarné účinky?

  • Zmiernenie bolesti.
  • Zvýšená cirkulácia môže pomôcť znížiť bolesť svalov, zlepšiť pohyb kĺbov a zmierniť bolesť pri artritíde.
  • Zníženie úrovne stresu. Keďže teplo v saune zlepšuje krvný obeh, môže tiež podporovať relaxáciu. 
  • Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia.
  • Pomáha riešiť kožné problémy.
  • Blahodarne pôsobí pri astme.
  • Nižšie riziko Alzheimerovej choroby- začína sa pracovať na výskumoch narábajúcich s touto hypotézou.

Čo je na nej ale úplne najlepšie je fakt, že utužuje vzťahy. V intímnej atmosfére môžete s najbližšími rozobrať svoje radosti či strasti, a zažiť tak absolútnu relaxáciu aj uvoľnenie. Buďte však ohľaduplní a svojimi rečami nerušte okolie- oddýchnuť si prišli predsa všetci. Zároveň, ak chcete dosiahnuť, čo najlepšie zdravotné účinky, dbajte na pravidelnosť. Zdravý človek sa saunovaniu môže pokojne oddávať aj trikrát týždenne. Ak tento čas spojíte so spoločnosťou niekoho, na kom vám záleží, váš vzťah to môže len prehĺbiť.

Idete do toho?

- - Inzercia - -