Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

MDŽ – výnimočný deň pre všetky ženy

marec 06, 2022 - 16:00
„Ak chcete, aby niekto niečo povedal, požiadajte muža. Ak chcete, aby niekto niečo spravil, požiadajte ženu,“ je jeden z najznámejších citátov bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, ktorý venovala ženám. Medzinárodný deň žien patrí všetkým ženám, ktoré sa neboja volať po zmene a robia tento svet krajším.
Foto: 
unsplash

Každá je výnimočná

mdz_04.jpg

MDŽ – výnimočný deň pre všetky ženy
Foto: 
Masarykov dvor

Ôsmy marec je sviatkom žien, všetkých žien. Medzinárodný deň žien (MDŽ) by mal byť predovšetkým príležitosťou na pripomenutie si dlhej cesty boja žien za emancipáciu, volebné právo a sociálnu rovnosť. A táto cesta sa stále nekončí. Je to deň, počas ktorého si každá žena zaslúži byť výnimočná. Potešiť môže vľúdne slovo, milý darček, pekný kvietok, dobré jedlo, príjemná spoločnosť, kvalitné víno, nezabudnuteľné kino alebo blahodarný pobyt vo wellnesse. Rezort Masarykov dvor vás v tomto hektickom období vytrhne z reality a budete sa cítiť ako Alica v krajine zázrakov. Chcete zažiť dobrodružstvo v sedle koňa alebo jazdu v kočiari? Môžete si splniť jedno aj druhé. J Po príjemnej prechádzke si môžete dopriať oddych v saunovom svete, soľnej jaskyni, zaplávať si v bazéne alebo si vychutnať bublinkový kúpeľ. Dôležitým a očakávaným vyvrcholením všetkých týchto zážitkov je posedenie v reštaurácii Masarykov dvor, ktorej šéfuje majster jedla – šéfkuchár Ľubo Herko. Všetky jedlá sú z naozaj kvalitných a regionálne dopestovaných surovín a sú zárukou nefalšovaného gurmánskeho zážitku a príjemným a veľmi podstatným zavŕšením vášho pobytu. K sviatku MDŽ pripravil špeciálne menu, ktoré ulahodí každej z vás. Na záver tohto dňa každá žienka dostane kvietok s poďakovaním a špeciálnu pätnásťpercentnú zľavu na vstup do wellness centra.

mdz_02.jpg

MDŽ – výnimočný deň pre všetky ženy
Foto: 
unsplash

História MDŽ

Medzinárodný deň žien sa zrodil ako deň pripomínajúci komplikovanú a siahodlhú históriu úsilia o dosiahnutie rovnoprávnosti žien. Išlo hlavne o právo na vzdelanie, volebné právo, právo na dosiahnutie rovnakej mzdy ako muži... Prvýkrát sa tento sviatok oslavoval v USA ako Národný deň žien 28. februára 1909. Podnetom boli pravidelne sa opakujúce demonštrácie žien. Tie sa začali v roku 1908 veľkým newyorským štrajkom krajčírok z textilných tovární, ktoré bojovali za lepšie pracovné podmienky, proti nízkym mzdám a za zrušenie desaťhodinového pracovného času. V tých časoch sa totiž nekvalifikované ženy stávali lacnou pracovnou silou, objektom diskriminácie a hospodárskeho útlaku. Na protest do ulíc vyšlo viac ako pätnásťtisíc žien. V roku 1914 sa Medzinárodný deň žien oslavoval v nedeľu 8. marca. Po skončení prvej svetovej vojny sa 8. marec definitívne ustálil ako dátum, ktorý je pre ženy dňom D. Od roku 1975, ktorý Organizácia Spojených národov vyhlásila za Medzinárodný rok žien, sa 8. marec oslavuje na celom svete ako Medzinárodný deň žien. V roku 1977 Valné zhromaždenie OSN vyzvalo členské štáty, aby oficiálne deklarovali 8. marec ako Deň Spojených národov za práva žien a svetový mier.

mdz_03.jpg

MDŽ – výnimočný deň pre všetky ženy
Foto: 
Masarykov dvor

 www.masarykov.dvor.sk

mdz_05.jpg

MDŽ – výnimočný deň pre všetky ženy
Foto: 
Masarykov dvor

- - Inzercia - -