Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

3 signály, že vás sociálne siete vedú k pocitu osamelosti

september 04, 2022 - 10:49
Od čias jaskynných ľudí sme potrebovali medziľudské vzťahy na to, aby sme prežili. Hoci sa nám to nezdá, žiť v úplnom odlúčení od spoločnosti nie je dlhodobo možné. Jednou z nevýhod sociálnych sietí je menej osobných stretnutí a rozhovorov. Nedostatok osobného spojenia s inými môže mať ničivé účinky na naše duševné zdravie.
Foto: 
shutterstock

Porovnávanie sa 

V minulosti sme sa s idealizovanými predstavami života slávnych ľudí stretávali len v časopisoch a filmoch. Teraz sú všade. Bežná súčasť nášho rána pri káve s Instagramom v ruke. Dospelý človek môže mať značný problém neuveriť, že každý je krajší, úspešnejší alebo obľúbenejší ako on. Nehovoriac o dospievajúcich deťoch. Zvýšené vystavenie naoko dokonalým životom môže viesť k pocitom menejcennosti, ale aj k osamelosti a sociálnemu odpojeniu. 

Pocity vylúčenia

Všetci sme už po piatkovej noci našli na sociálnych sieťach príspevky našich priateľov na party, na ktorú nás nezavolali. Dočasné sklamanie a vynárajúce sa otázky, z akého dôvodu nás nepozvali. Tieto príspevky síce nie sú úmyselne škodlivé, ale môžu viesť k pocitom odlúčenia zo spoločnosti a pocitom osamelosti. 

Menej interakcií v reálnom svete 

Zvýšenie používania sociálnych sietí a pocity sociálnej izolácie spolu súvisia, či sa nám to páči alebo nie. Zatiaľ čo môžu vyvolávať pocity osamelosti, môžu sa na ne obrátiť ľudia, aby sa vyrovnali s pocitom samoty, ktorú už cítia. Tento cyklus nás v oboch prípadoch odpája od reálnych situácií v skutočnom svete a neprospieva nášmu mentálnemu zdraviu. 

Znížená interakcia v reálnom svete je jeden z negatívnych aspektov sociálnych sietí. Naopak ale majú niekoľko pozitívnych výhod. Štúdie dokazujú, že introvertným ľuďom umožňujú nadväzovať a rozvíjať sociálne zručnosti. Tieto platformy tiež umožňujú komunikovať s ľuďmi z celého sveta, v prípade, keď osobné stretnutie nie je možné. Ponúkajú zdieľanie dôležitých tém v spoločnosti a študovať širšiu škálu podstatných tém. V každom prípade je dôležité si uvedomiť a pozorovať, ako sociálne siete ovplyvňujú naše emócie. A neignorovať ich.

- - Inzercia - -