Dnes je piatok, 01.júl 2022, meniny má: Diana
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Do kín prichádza Zakliata jaskyňa: pikošky z nakrúcania, o ktorých sa nehovorí!

máj 27, 2022 - 16:00
Nová rozprávka rešpektovanej slovenskej režisérky Mariany Čengel Solčanskej, Zakliata jaskyňa, prichádza do kín už 2. júna. Na Deň detí ale ponúka špeciálne premiéry s darčekom navyše. Deti si z nej odnesú posolstvo o sile rodiny a potrebe aktívneho riešenia problémov namiesto nečinného sedenia.
Foto: 
Zakliata jaskyňa

Problém? Rieš ho!

Nie všetky deti sú dnes vedené k aktívnemu riešeniu problémov, štúdie dokazujú, že dnešné deti skôr čakajú, že problémy za nich vyriešia rodičia alebo jednoducho niekto iný. Rozprávka Zakliata jaskyňa v sebe ukrýva jasné posolstvo - každý jeden z nás má moc a príležitosť zmeniť svet, v ktorom žijeme, každý môže voliť dobro namiesto zla a každý má možnosť to dobro vo svojom okolí presadiť.

Príbeh nás zavedie do minulých dôb, kedy sa soliar Buchvald (Marko Igonda) a jeho dcéry (Petra Dubayová a Martina Zábranská) živili najmä vďaka jaskyni, ktorá v sebe skrývala soľ. Práve vďaka nej kráľovstvo napredovalo a ľudia držali pokope. Okrem soli sa v jaskyni skrývajú aj rubíny, ktoré sú však jaskyňou strážené a kto ich ukradne, premení sa na vlka. Ten bude jaskyňu strážiť, až kým sa rubín do jaskyne nevráti. To ale nie je také jednoduché, pretože v okamihu krádeže vzácneho kameňa sa vstup do jaskyne záhadne stratil…

Je to Lena (Petra Dubayová), ktorej sa máli život v biede, ukradne rubín a premení sa na vlčicu. A je to Ada (Martina Zábranská), ktorá sa rozhodne vziať veci do vlastných rúk, postaví sa zlej kráľovskej macoche (Tatiana Pauhofová) a jej oddanému služobníkovi Oplanovi (Karel Dobrý) a snaží sa zachrániť svoju rodinu. Rozprávka tak poukáže na dôležitosť súrodeneckej lásky, a to aj na príklade princov Cyrila (Dominick Benedikt) a Zacha (Ondřej Kraus), ktorí budú mladým sestrám v úsilí zvrátiť nepriaznivý osud sekundovať.

Zázraky sa skutočne dejú

Mariana Čengel Solčanská, ktorá mala v rukách réžiu rozprávky, je zároveň autorkou scenára. V týchto dňoch sa na pultoch kníhkupectiev objavuje aj jej nová kniha Zakliata jaskyňa, ktorá ponúka príbeh v knižnej forme, vďaka čomu si ho deti môžu po zhliadnutí filmu aj opakovane čítať a nachádzať v ňom ďalšie posolstvá. Pri nakrúcaní filmu zažila Mariana aj svoje prvé dotyky s novým prístupom: Je to prvý film, ktorý som nakrútila, v ktorom sa dejú zázraky a nadprirodzené javy a aj to je nám vlastné. Veď čo iné je napríklad viera v nejaké náboženstvo, ako viera v nadprirodzené bytosti a javy?” režisérka a scenáristka zároveň dodala, že ona sama - hoci je praktická - verí aj v iracionálne veci.

Solčanská vyberala aj herecké obsadenie, v ktorom mala jasno už od začiatku. Etablovaných hercov oslovuje napriamo, pošle im scenár a následne si spolu prejdú, či vidia spoločnú cestu. Na mladých ľudí a deti robím casting, pretože ich nepoznám. Každý rok dorastajú noví herci,povedala režisérka, ktorá už priam tradične obsadila Marka Igondu a z thrilleru Sviňa si “potiahla” aj Petru Dubayovú. Martinu Zábranskú, u ktorej išlo o prvú väčšiu hereckú rolu, vybrala na základe castingu.

Potrebujeme nádej

Deti, ktoré si rozprávku prídu do kina pozrieť, si odnesú nielen vedomie, že majú moc meniť svet okolo seba, že majú moc sami prispieť k dobru vo svete ale aj utvrdenie sa v tom, že rodina je základná pevnosť, v ktorej treba byť pevne zakotvený. A rodičia, ktorí už na detský svet v mnohom zabudli, si z nej odnesú nádej. “Zakliata jaskyňa v sebe obsahuje nádej, ktorú všetci potrebujeme a chceme,” povedala Solčanská, “Myslím si, že táto rozprávka je dôležitá, rovnako, ako všetky rozprávky. Dôvod, pre ktorý deťom čítame rozprávky, je, aby sme z nich vychovali dobrých ľudí. Ten dôvod pokračuje aj vo filmovom umení. Takže keď čítame rozprávky, mali by sme sa na ne aj pozerať.”

dherné lokácie v každom ročnom období

Zakliata jaskyňa vznikala dlho, hoci bola vytvorená za iba 39 filmovacích dní. Nakrúcalo sa naprieč všetkými ročnými obdobiami, pričom štáb sa na niektoré lokácie počas roka vracal. Hercom i tvorcom sa to veľmi páčilo, pretože vďaka tomu mali možnosť spoznať dané lokality v každej ich podobe. Nakrúcalo sa na Slovensku, v Čechách i Maďarsku, konkrétne v skanzene Vychylovka, v Súľovských skalách, Slovenských opálových baniach, v jaskyniach Domica, Driny i Demänovskej jaskyni, v nádhernom hrade Pernštejn a českom lome Malá Amerika. Maďarsko zas poskytlo na nakrúcanie filmové ateliéry MA FILM, v ktorých nakrúcajú aj americké produkcie.

dizajn_bez_nazvu277.png

Do kín prichádza Zakliata jaskyňa: pikošky z nakrúcania, o ktorých sa nehovorí!
Foto: 
Zakliata jaskyňa

Prečo si Zakliatu jaskyňu nenechať ujsť?

 • dielo uznávanej slovenskej režisérky a scenáristky Mariany Čengel Solčanskej (režírovala filmy Únos, Sviňa, Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Láska na vlásku)
 • výborné herecké výkony v podaní hercov ako Tatiana Pauhofová, Karel Dobrý, Marko Igonda či Predrag Bjelac, ktorý si zahral aj v Harrym Potterovi
 • prvá slovenská rozprávka s prvkami fantasy
 • zachytáva krásy slovenského kraja
 • silné posolstvá o potrebe aktívneho prístupu a nie pasívneho čakania na osud
 • leitmotív sily rodiny a dôležitosti pevných vzťahov

zakliata_jaskyna_martina_zabranska.jpg

Do kín prichádza Zakliata jaskyňa: pikošky z nakrúcania, o ktorých sa nehovorí!
Foto: 
Zakliata jaskyňa

Čo o rozprávke neviete?

 • nakrúcanie bolo prerušené trikrát, raz sa štáb vracal z Kysúc a dvakrát z hradu Pernštejn. Príčinou bol koronavírus, ktorý sa objavil aj napriek predchádzajúcemu testovaniu všetkých členov štábu, hercov aj komparzistov.
 • keďže sa v dôsledku karantény prekladali jednotlivé filmovacie dni, tvorcovia boli nútení využiť služby umelého zasnežovania, nakoľko kým uplynula karanténa, sneh z lokácie zmizol. Šťastím bolo, že v čase nakrúcania boli uzavreté lyžiarske zjazdovky, a tak boli snežné delá k dispozícii napríklad aj na takýto projekt.
 • náročnými scénami, ktoré museli najmä princovia zvládnuť, boli zábery historického šermu, cval na koňoch, pád do priepasti a zlaňovanie. V prípadoch potreby odborného dohľadu bol pomocnou rukou skúsený horský záchranár Pavol Jackovič z Popradu.
 • vchod a východ z jaskyne sa nakrúcali v Súšove, interiér predstavuje jaskyňa Domica. Posledné zábery filmu sa nakrúcali v jaskyni Driny, pretože Domicu postihli rozsiahle záplavy, ktoré neumožnili absolvovať v nej potrebné filmovacie dni.
 • pôvodne si mal v rozprávke zahrať nie český, ale maďarský vlk. ten však predtým nakrúcal iný projekt na Sibíri, a jeho majitelia museli ísť po návrate do povinnej karantény. Tvorcovia Zakliatej jaskyne nemohli na uplynutie karanténnej lehoty čakať a museli si na nakrúcanie nájsť iné zviera. Celkovo z Čiech prišlo na nakrúcanie 6 československých vlčiakov, aj kvôli potrebne opakovania jednotlivých obrazov pri nakrúcaní.

ZAKLIATA JASKYŇA I OFICIÁLNY TRAILER I od 2.6.2022 v kinách

ZAKLIATA JASKYŇA I Making of Herci I od 2.6.2022 v kinách

- - Inzercia - -