Dnes je štvrtok, 11.august 2022, meniny má: Zuzana
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Štúdia zistila, že pravidelný "šlofík" je spojený s vysokým krvným tlakom a mŕtvicou

júl 31, 2022 - 16:00
Nová veľká štúdia zistila, že ľudia, ktorí často spia, majú väčšiu šancu na vysoký krvný tlak a mŕtvicu.
Foto: 
shutterstock

"Môže to byť preto, že hoci samotné zdriemnutie nie je škodlivé, mnohí ľudia, ktorí si zdriemnu, tak môžu robiť kvôli zlému spánku v noci. Nekvalitný spánok v noci je spojený s horším zdravím a spánok nestačí na to, aby to kompenzoval." “, uviedol vo vyhlásení klinický psychológ Michael Grandner. Grandner riadi kliniku behaviorálnej spánkovej medicíny v Banner-University Medical Center v Tucsone v Arizone a nebol zapojený do štúdie.

Účastníci štúdie, ktorí si počas dňa zvyčajne zdriemli, mali o 12 % vyššiu pravdepodobnosť vzniku vysokého krvného tlaku a o 24 % vyššiu pravdepodobnosť mŕtvice v porovnaní s ľuďmi, ktorí si nikdy nezdriemli.

Ak bola osoba mladšia ako 60 rokov, zdriemnutie počas väčšiny dní zvýšilo riziko vzniku vysokého krvného tlaku o 20 % v porovnaní s ľuďmi, ktorí si nezdriemli nikdy alebo len zriedka.

Výsledky sa potvrdili aj po tom, čo vedci vylúčili ľudí s vysokým rizikom hypertenzie, ako sú ľudia s cukrovkou 2. typu, existujúci vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, poruchy spánku a ľudia, ktorí pracovali na nočné zmeny. "Výsledky ukazujú, že zdriemnutie zvyšuje výskyt hypertenzie a mŕtvice po úprave alebo zvážení mnohých premenných, o ktorých je známe, že sú spojené s rizikom kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice," povedala Dr. Phyllis Zee, riaditeľka Centra pre cirkadiánnu a spánkovú medicínu v Northwestern. University Feinberg School of Medicine v Chicagu.

(Zdroj: CNN)

- - Inzercia - -