Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Zomrel kardinál Jozef Tomko

august 08, 2022 - 08:17
V Ríme vo veku 98 rokov zomrel kardinál Jozef Tomko, informovala o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska. Vo Vatikáne pôsobil od roku 1945, bol najstarším žijúcim členom kolégia kardinálov a posledným slovenským kardinálom.
Foto: 
Archív

Narodil sa v roku 1924 v Udavskom pri Humennom. V roku 1943 vstúpil do seminára a začal študovať na bohosloveckej fakulte v Bratislave. O dva roky neskôr ho košický biskup poslal na štúdiá do Ríma, kde bol v marci 1949 vysvätený za kňaza.

Zomrel vo svojom byte v Ríme dnes v skorých ranných hodinách. 

O tom, kedy sa bude konať rozlúčka so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom v Ríme, rozhodne v nasledujúcich hodinách pápež František. Keď padne toto rozhodnutie, podľa toho Konferencia biskupov Slovenska (KBS) urobí ďalšie kroky v tom, kedy sa bude konať rozlúčka s kardinálom Tomkom na Slovensku, kde má pripravenú hrobku v katedrále sv. Alžbety v Košiciach. KBS dnes na tlačovom brífingu vydala vyhlásenie týkajúce sa smrti kardinála Tomka, ktorý zomrel dnes skoro ráno vo veku 98 rokov vo svojom bydlisku v Ríme v kruhu svojich najbližších spolupracovníkov.

Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský na ňom v krátkosti spomenul niektoré posledné okamžiky súvisiace so zosnulým kardinálom. Patrila medzi ne návšteva pápeža Františka v Košiciach, alebo ďakovná púť do vatikánskej auly Pavla VI., ako i poďakovanie sa za návštevu pápeža Františka. „Bol to človek, ktorý miloval svoju krajinu, miloval ľud tejto krajiny, bol ušľachtilý a duchovne vzpriamený,“ uviedol Zvolenský na adresu kardinála Tomka a dodal, že toto všetko z neho vychádzalo z jeho hlbokej viery v Boha.

„Kardinál Jozef Tomko bol aj prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov a keď prišiel, prišiel ako človek, ktorý chcel slúžiť Bohu. Ostáva pre nás všetkých veľkým životným príkladom krásneho človeka a aj vynikajúceho kňaza, biskupa a kardinála,“ pripomenul Zvolenský.

Politici vyjadrujú úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím kardinála Jozefa Tomka

„Jeho osobnosť je významným prínosom nielen pre slovenský národ, ale aj pre celý duchovný svet," uviedla na sociálnej sieti strana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

Ku spomienke na zosnulého kardinála sa pridala aj ďalšia koaličná strana Sme rodina. „Hnutie Sme rodina vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym nášho posledného slovenského kardinála vo Vatikáne kardinálovi Jozefovi Tomkovi. Počas svojho pôsobenia vo Vatikáne sa stal signatárom iniciatívy na vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme – ustanovizne na výchovu kňazského dorastu a zároveň i strediska náboženského a kultúrneho života Slovákov v zahraničí. Ďakujeme za jeho celoživotnú prácu, ktorú zasvätil pomoci ľuďom a vedeniu mladých ľudí na ceste k viere," uviedla na sociálnej sieti strana.

Podľa strany Za ľudí Slovensko úmrtím kardinála stráca historickú osobnosť duchovného života. „Bol významnou duchovnou osobnosťou na Slovensku, ale aj v celom svete cez svoje pôsobenie pri Svätej stolici. Ešte aj vo vysokom veku ako emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov otec kardinál Tomko dôstojne zastupoval Slovensko v Ríme. Jeho skutky misijnej práce po celom svete aj slová viery mali veľkú váhu a boli oporou predovšetkým pre veriacich doma na Slovensku. Jeho život bol príkladom viery, pokory a skromnosti a príkladom pre nové generácie duchovných lídrov," informovala strana na sociálnej sieti.

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie vyzdvihuje prínos kardinála Tomka nielen pre Slovensko, ale pre celý svet. „Ďakujeme vám za vašu neúnavnú službu a duchovné sprevádzanie. Vaša múdrosť a ekumenický prínos pri zbližovaní cirkví i národov zanechala dôležitý odkaz, ako sa má spoločnosť spájať a nie rozdeľovať," uviedlo hnutie. Ku kondolenciám sa pridal aj líder strany Hlas – sociálna demokracia Peter Pellegrini. „Patril medzi najvýznamnejších predstaviteľov slovenskej cirkvi vo Vatikáne, kde svojou múdrosťou a rešpektom otváral dvere predstaviteľom Slovenskej republiky na stretnutia u Svätého Otca. Ľudia ako on, spájajúci národ, ktorý je dnes rozvadený a rozhašterený, budú chýbať. Česť jeho pamiatke," uviedol Pellegrini.

- - Inzercia - -