Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Pristupujte k oblečeniu inak

august 10, 2022 - 16:00
Otvorili ste práve skriňu a povedali si, že si musíte kúpiť niečo nové na seba? Ďalší kus sa pritom do skrine možno ani nezmestí. Naučte sa nakupovať menej a využiť to, čo skriňa ponúka. Poradíme vám, ako.
Foto: 
shutterstock

Podľa štúdie britskej organizácie Barnardo’s až tretina žien považuje oblečenie za staré už po treťom nosení. Pritom by nám mali veci vydržať dlhšie. Z oblečenia, ktoré nevynosíme, sa zbytočne stáva odpad. Práve tomu by sme sa mali snažiť zabrániť. Podľa iniciatívy Eco-Age majú ľudia vo Veľkej Británii v priemere jednu vec len o niečo viac ako dva roky. Nakupovanie sa tak stáva záťažou pre peňaženku i prírodu.

DÔLEŽITÉ OTÁZKY

Ak si predsa len chcete zaobstarať niečo nové, položte si dve otázky: Budem to mať k čomu nosiť? Práve rýchla kúpa kusov, ktoré k ničomu nepasujú, nás buď prinúti k ďalším nákupom, alebo sa vec stane odpadom. Druhou otázkou je: Využijem tento kúsok aspoň tridsaťkrát? Livia Firth, zakladateľka spoločnosti Eco-Age, ktorá sa zaoberá udržateľnosťou, prišla s výzvou #30nosení. Potrebný kúsok je podľa nej ten, ktorý si oblečieme aspoň tridsaťkrát. Kúpiť si šaty vo výpredaji môže byť lákavé, ale oblečiete si ich viac ako dvakrát? Skúste si pretriediť šatník. Najekologickejšie oblečenie je práve to, ktoré už máme v skrini. Možno nájdete veci, ktoré ste na sebe dlho nemali, zabudli ste na ne a teraz by sa vám hodili.

ABY VECI VYDRŽALI DLHŠIE

Je dôležité, aby sme oblečenie, ktoré už máme, vynosili čo najviac. So správnou starostlivosťou nám môžu kúsky slúžiť roky. Základom trvácneho oblečenia je starostlivosť pri praní. Sledujte odporúčania a vyhýbajte sa chemickému čisteniu, ktoré poškodzuje vlákna. Nikdy neperte na vyššej teplote, ako uvádza etiketa. Ideálna teplota prania je 30 °C a menej. Neplatí to pre spodnú bielizeň či uteráky, ktoré sa priamo dotýkajú pokožky. Nižšou teplotou sa vlákna nezničia tak rýchlo, šetríte energiu, čím menej zaťažujete životné prostredie. Ak by každý Európan pral na teplote len o tri stupne nižšej, rovnalo by sa to zníženiu emisií, ktoré vypúšťa 127 tisíc áut. Dôležitý je i kvalitný prací prostriedok, ktorý sa stará aj o farby a posilňuje vlákna. Vďaka silným vláknam si oblečenie zachováva pôvodný tvar a žiarivé farby. Vyprané oblečenie je lepšie sušiť na vzduchu. V sušičke na veci pôsobí vysoká teplota, čo oslabuje vlákna a spotrebúva energiu. Životnosť oblečeniu môže predĺžiť aj správne skladovanie. Odkladajte ho čisté, najlepšie do uzavretej a tmavej skrine. Sezónne veci by ste mali odkladať na tmavé, suché a chladné miesto.

ZAPOJTE KREATIVITU

Ak sa oblečenie poškodí, môžete sa ho pokúsiť opraviť. Trhlinky zašijete, škvrny prekryjete nášivkami, alebo si vyrobíte návleky na vankúše. Inšpirovať sa môžete aj kintsugi, tradičnou japonskou filozofiou opravovania vecí. Ak je niečo príliš zničené, dajte to do second-handu, ktorý ho pošle na recykláciu. Každá vec tak môže dostať nový príbeh.