Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Pravidlá pre zdravý rozvod

september 04, 2022 - 16:00
Nikto nevstupuje do manželstva s očakávaním jeho zlyhania. Napriek tomu sa viac ako 20 percent prvých manželstiev končí rozvodom do piatich rokov a 48 percent manželstiev sa rozpadá po 20 rokoch. Rozchod a rozvod sú emocionálne ťažké udalosti, ale je zdravý rozchod možný. Snaží sa oň aj Veronika Velez Zuzulová, ktorá pre médiá uviedla: „Môžem potvrdiť, že sa rozvádzam. Ešte je to stále v procese a s Romainom sa snažíme, aby to prebehlo bez problémov. A hlavne, aby náš syn Jules netrpel.“
Foto: 
shutterstock

Spolupráca, komunikácia a sprostredkovanie

Koniec manželstva zvyčajne uvoľní záplavu emócií vrátane hnevu, smútku, úzkosti a strachu. Niekedy sa tieto pocity môžu objaviť, keď ich najmenej čakáte, a zaskočia vás. Takáto reakcia je normálna a časom intenzita týchto pocitov ustúpi. Zatiaľ buďte k sebe láskaví. Vedci zistili, že ľudia, ktorí sú k sebe milí a súcitní, ľahšie zvládajú každodenné ťažkosti spojené s rozvodom.

Snažte sa nemyslieť na rozchod ako na bitku.Mediácia rozvodu je často dobrou alternatívou konania v súdnej sieni. Pokúšať sa veci vyriešiť sami môže byť frustrujúce a sebazničujúce, pretože problémy, ktoré prispeli k vášmu rozvodu, sa pravdepodobne znova objavia počas rozvodových rokovaní. Výskum ukazuje, že mediácia môže byť prospešná pre emocionálne uspokojenie, manželské vzťahy a potreby detí.

Sadnúť si a porozprávať sa so svojím čoskoro bývalým manželom môže byť to posledné, čo by ste chceli urobiť, ale vďaka spolupráci a komunikácii je rozvod zdravší pre všetkých zúčastnených. Porozprávať sa o veciach s psychológom vám môže pomôcť dosiahnuť koordinované rozhodnutia s minimom konfliktov.

Keď emócie zúria, môže byť ťažké zapamätať si dôležité detaily. Vyberte si čas, keď sa cítite pokojne, a zapíšte si všetky body, o ktorých chcete diskutovať. Keď si sadnete so svojím čoskoro bývalým manželským partnerom, použite zoznam ako svojho sprievodcu. Mať „scenár“, z ktorého môžete pracovať, môže z osobnej komunikácie odobrať časť emócií. Ak sú osobné diskusie stále príliš ťažké, zvážte spracovanie niektorých podrobností prostredníctvom e-mailu.

Keď sú zapojené deti

Rozvod môže byť pre deti traumatizujúcou skúsenosťou, ale výskum naznačuje, že väčšina detí sa do dvoch rokov po rozvode dobre adaptuje; na druhej strane deti často zažívajú väčšie problémy, keď rodičia zostanú v manželstvách s veľkým konfliktom namiesto toho, aby sa rozišli.4 Počas rozvodu môžu rodičia urobiť veľa pre uľahčenie prechodu dieťaťa. Urobte všetko pre to, aby ste pred deťmi udržali akýkoľvek konflikt. Pokračujúci konflikt rodičov zvyšuje riziko psychologických a sociálnych problémov detí.

Rozvádzajúcim sa rodičom často pomáha, keď vymyslia plán a spoločne ho predstavia svojim deťom. A udržiavajte komunikačné linky otvorené. Deti profitujú z úprimných rozhovorov o zmenách, ktoré zažíva ich rodina.

V mnohých prípadoch môže byť náhla zmena pre deti náročná. Ak je to vhodné, oznámte im to niekoľko týždňov pred ich presťahovaním do nového domova alebo skôr, ako sa jeden z manželov odsťahuje. Môže byť užitočné čo najviac minimalizovať zmeny v mesiacoch a rokoch po rozvode.

Deťom sa darí lepšie, keď udržiavajú blízky kontakt s oboma rodičmi. Výskum naznačuje, že deti, ktoré majú zlý vzťah s jedným alebo oboma rodičmi, sa môžu ťažšie vyrovnať s rodinnými nepokojmi. Ukázalo sa, že programy vzdelávania rodičov, ktoré sa zameriavajú na zlepšenie vzťahu medzi rodičmi a ich deťmi, pomáhajú deťom lepšie sa vyrovnať v mesiacoch a rokoch po rozvode.

Starostlivosť o seba

Zmeny spôsobené rozchodom a rozvodom môžu byť ohromujúce. Ale teraz viac ako kedykoľvek predtým je dôležité starať sa o seba. Využite svoju sieť podpory a obráťte sa na rodinu a priateľov so žiadosťou o pomoc a pohodlie. Formálne podporné skupiny vám tiež môžu pomôcť vyrovnať sa s mnohými emóciami konca manželstva.

Ak chcete zostať pozitívni, keď začínate novú kapitolu, skúste sa zapojiť do činností, ktoré ste predtým milovali, ale dlho ste ich nerobili. Alebo vyskúšajte nové koníčky a aktivity. Zostaňte fyzicky zdraví správnym stravovaním a cvičením.

Ak cítite, že je to na vás príliš veľké sústo, obráťte sa na psychológa

Rozvod je ťažké obdobie pre celú rodinu. Rozvádzajúci sa manželia a ich deti môžu mať prospech z rozhovoru s psychológom, ktorý im pomôže vyrovnať sa s ich emóciami a prispôsobiť sa zmenám. Psychológovia vám tiež môžu pomôcť dôkladne premyslieť, čo sa vo vašom manželstve pokazilo, aby ste sa vyhli opakovaniu negatívnych vzorcov vo vašom ďalšom vzťahu.

- - Inzercia - -