Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Carmen a vražedná sila lásky

september 30, 2022 - 16:00
Jedno z najpopulárnejších diel svetového operného repertoáru je fascinujúcou kombináciou francúzskeho šarmu a španielskej vášne. Carmen je strhujúcou hudobnou drámou, v ktorej sa, okrem množstva populárnych árií, priamo na scéne pred očami divákov mení operná história. Pestrá scéna, dynamické tanečné prvky a melódie, ktoré si pohmkávame aj bez toho, aby sme o tom vedeli, sú prísľubom skvelého divadelného zážitku.
Foto: 
Marek Olbrzymek

Silný príbeh o ľudských vášňach a neskrotiteľnej túžbe po slobode je okorenený temperamentnými i dojímavými melódiami a strhujúcimi rytmami. V novej inscenácii režiséra Lubora Cukra sa však skrýva viac, ako len príbeh o prelietavej láske. Láska sa stáva osudom i nešťastím zároveň, je priama, cynická, nevinná, krutá aj slobodná. 

Ako vníma svoju rolu hlavná predstaviteľka Carmen- Katarína Hano Flórová? „Pre mňa je Carmen veľmi nevyspytateľná a energická žena, keď si niečo zaumieni, ide za tým stoj čo stoj. V príbehu nevnímam životnú lásku, skôr splatenie akéhosi dlhu. Carmen žije zo dňa na deň, nemyslí na budúcnosť,“ vysvetlila nám umelkyňa, ktorá sa alternuje s Annunziatou Vestri.

Postavou, ktorá dejom doslova hýbe, je zvádzač Escamillo. „Čertovské úlohy mi akoby prisychajú, mal by som byť akýmsi hýbateľom deja,“ prezradil nám jeho predstaviteľ Daniel Čapkovič. A ako režisér Lubor Cukr modeloval hlavné postavy? „Všetky štyri postavy, Carmen, José, Escamillo aj Micaela, sú pre inscenáciu kľúčové. Carmen chce naozaj iba splatiť dlh, nedbá na to, čo bude zajtra. Dielo prekypuje ženskosťou. Nespútanosť Carmen je vyvážená Micaelou, ktorej život je pravým opakom. José sa neustále rozhoduje medzi tradičným a uvoľneným spôsobom života. To sú hlavné protiklady v ženských postavách. Uvedomil som si ale, že celé divadlo hrá Escamillo, tak som sa rozhodol dať mu omnoho viac priestoru. Árie, ktoré spieva, poznajú skutočne všetci,“ prezrádza režisér a pokračuje, “hlavným mottom diela je sloboda.“

Všetko sa opäť odohráva pod taktovkou šéfdirigenta Kevina Rhodesa, ktorý prízvukuje: „Jedna z najúžasnejších vecí na Carmen je, že kombinuje najlepšie piesne všetkých čias s drámou a vágnerovskou kompozíciou. Celé dielo vzniklo v Opere Comique a dej sa Bizetovi podaril vytvoriť cez úplne normálnych ľudí a ich osudy.“ Práve to, je najviac sympatické aj nám.

Carmen je súčasná a očarí všetky generácie. Diváci sa môžu tešiť na kostýmy v bohatej palete od súčasných až po pompézne španielske róby. V inscenácii si každý divák nájde niečo svoje a nevyspytateľná Carmen ho pritom varuje: „Ak ma neľúbiš, ľúbim ťa, ak ma ľúbiš, maj sa na pozore...“ A my sme sa, veru, na pozore mali celú dobu.

- - Inzercia - -