Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Na čo zameriavať svoju pozornosť v ťažkých časoch

október 10, 2022 - 10:45
Hovorí sa, že každá doba prináša so sebou niečo ťažké, čo treba zvládnuť a ani momentálna situácia nie je výnimkou. Spoločenské napätie, zdražovanie, stav našej planéty a do toho každodenné starosti nepridávajú nikomu na nálade, nieto ešte na dobrom pocite v duši. Ako si pomôcť?
Foto: 
shutterstock

Buďte ako deti

Ak má dieťa splnené všetky potreby, napríklad dostatok spánku, čistú plienku a je najedené, dokáže byť celkom pohltené tým, čo práve vidí pred sebou. Ak máte niekedy možnosť, všimnite si, ako sa dieťa hrá. Ak ho zaujme nejaký predmet, venuje mu celú svoju pozornosť. To isté platí o hračkách, jednoducho sa venuje tomu, čo ho  práve zaujalo.

Robte, čo máte radi

Či už radi pracujete, stretávate sa s priateľmi, hráte mariáš, je to na Vás. Ale nájdite si na to priestor a nevyhovárajte sa. Život je tu a teraz a treba na to myslieť v každom okamihu. Povinnosti vás dobehnú, ale nezakladajte si svoj život iba na nich. Pretečie vám pomedzi prsty ako voda..

Odpúšťajte, ale úprimne

Ľudia toho veľa narozprávajú, ešte viac porobia hlúpostí a ako z toho von? Neudržiavajte v sebe zlé emócie, škodia jedine vám a odráža sa to na tvári, pleti a najmä vnútornom dobrom pocite.

Nechajte sa unášať

Skúste využívať všetky svoje zmysly. Sledujte okolo seba všetky farby, vône, zvuky, krásu, ktorá sa ukrýva vo väčšine vecí navôkol. Užívajte si  šum ulíc či obchodných centier, zvuky a vône, ktoré robia jednotlivé miesta takými výnimočnými. Vychutnajte si východy a západy slnka. Prírodu, ktorá je v každom ročnom období svojská a jedinečná, nádherná vždy iným spôsobom. Vychutnajte si padanie snehových vločiek v zime, kvitnutie kvetov a stromov na jar. Každý jeden deň so sebou prináša množstvo krásnych vecí a nezabudnuteľných momentov. Sľúbte si, že sa ich naučíte viac vychutnávať a tešiť sa z každej minúty, keď máte na toto všetko čas. Musíte však cielene každý deň myslieť na to, že existujú prítomné okamihy. 

Meditujte 

Všetci chceme byť šťastní. Napriek modernej technike a všetkému pokroku sú dnes ľudia ešte vo väčšom strese, ako kedykoľvek predtým, a nie sú práve najšťastnejší. Od detstva sme naprogramovaní tak, aby sme niečo chceli a potom to dosiahli. Na tom nie je nič zlé, kým nám naše ciele a priania nám nebránia v tom, aby sme boli šťastní. Máme mylnú predstavu, myslíme si, že až potom, keď niečo dosiahneme alebo sa niekým staneme, že až keď si o nás niečo myslia ostatní alebo nás uznávajú, že až vtedy budeme šťastní a spokojní. Takto to ale nefunguje. Už sme toho dosiahli veľa, no šťastie stále akosi neprichádza. Prečo? Pretože šťastní môžeme byť buď tu a teraz, s tým, čo máme teraz a takí, akí teraz sme. Meditácia je stav, v ktorom meditujúci úplne alebo čiastočne zameriava svoju pozornosť dovnútra, na svoje myšlienky, pocity a tok energie, aby ich sledoval a učil sa ich kontrolovať.Je veľmi ťažké zostať v živote sústredený a zároveň uvoľnený. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na jednu vec, nechávame sa neustále rušiť a rozptyľovať našimi vlastnými obavami a myšlienkami. Často sa cítime vyčerpaní a vyhorení. Meditácia dokáže tento stav zvrátiť. Jej blahodarný vplyv na naše zdravie bol už mnohokrát dokázaný.

 

- - Inzercia - -