Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Kittenfishing – trend, ktorého sa možno dopúšťate aj vy

október 13, 2022 - 07:00
Digitálne technológie a sociálne siete so sebou priniesli jedinečný a rýchly spôsob, ako sa zoznámiť s novými ľuďmi. Z pohodlia domova tak viete nájsť nielen priateľov, ale i lásku. Má to však háčik – nie všetko, čo ľudia o sebe napíšu, musí byť zaručene pravda.
Foto: 
shutterstock

Zoznamovacie aplikácie a stránky od vás po zaregistrovaní vyžadujú, aby ste vyplnili krátky formulár o sebe, svojich záľubách a preferenciách. Pre zvýšenie šancí sa ale ľudia neraz uchyľujú k jemnému prikrášleniu daných informácií. Že vy ste to nikdy nespravili? Naozaj?

V prípade kittenfishingu síce človek vystupuje pod svojou skutočnou identitou, lenže chce byť ešte lepším a zaujímavejším. Často zamlčí niečo dôležité alebo vyslovene klame. Prečo to robí? Zrejme sa tak cíti lepšie, sebavedomejšie a možnože i príťažlivejšie. 

Nemusí ísť o nejaké veľké klamstvá, zvyčajne si ľudia na zoznamkách „vylepšujú“ len určité detaily. Uberú si kilogramy z reálnej váhy, pridajú centimetre navyše. Vymyslia si koníčky, ktorým sa však nikdy nevenovali, prípadne sa tvária, že sú single, hoci nie sú. Niekedy nepriznajú skutočný vek a tiež to, že majú manželku a deti, čo už je dosť podstatný fakt. Bodkou na záver sú neaktuálne a značne upravené profilové fotky, keďže v dnešnej dobe stačí na takúto online „plastickú operáciu“ len pár klikov.

Hoci to nie je taký závažný čin, ako napríklad catfishing, aj tu ide o premyslenú manipuláciu. Aby sme boli spravodliví, kittenfishingu sa občas dopúšťame všetci i v reálnom živote, najmä v úvodných fázach zoznamovania sa. Nie vždy je to zámerné, väčšinou iba pod vplyvom zamilovanosti tlmíme svoje zlé stránky a radšej sa prezentujeme v lepšom svetle. Lož má však krátke nohy, pretože skôr či neskôr to druhá osoba zistí. A zrejme nebude nadšená.

Obozretnosti nie je nikdy dosť, preto nezabúdajte, že nie všetko na internete je pravdivé. Nestrácajte čas s ľuďmi, ktorí sa s vami nechcú stretnúť naživo. Môže to byť prvý varovný signál. Overte si, či má daný človek aj iné sociálne siete a dobre si všímajte, ako vyzerá jeho profil, fotky a množstvo priateľov. Neprepadajte nekritickému nadšeniu a pri vzájomnom spoznávaní si doprajte čas. Najmä vtedy, keď budete chcieť posunúť váš vzťah na ďalšiu úroveň, prípadne sa k niečomu zaviazať. Ak vás nechce predstaviť kamarátom či rodine, zbystrite pozornosť.

Pokiaľ sa po čase ukáže, že vás daná osoba zavádzala a vedome klamala, s možnosťou udelenia druhej šance narábajte opatrne. Porozmýšľajte tiež, ako vyzerá váš profil, teda či ste sa rovnakého previnenia nedopustili i vy. Chtiac či nechtiac. 

- - Inzercia - -