Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Catfishing a osem varovných signálov, na ktoré si dať pozor

november 01, 2022 - 07:30
Internetové zoznamky sú v tejto dobe rýchlym a jednoduchým spôsobom, ako sa s niekým spoznať a možno aj nájsť lásku. Nie všetci ľudia tam však chodia s týmto zámerom. Výsledkom potom býva veľa sklamania, zlomených sŕdc a občas i prázdnych peňaženiek.
Foto: 
shutterstock

Niekedy ľudia nie sú tými, za ktorých sa vydávajú a vy sa tak veľmi ľahko môžete stať obeťou podvodu. Catfishing popisuje situáciu, keď si niekto vytvorí na internete falošnú identitu, pričom jeho cieľom je zmanipulovať ľudí a vytvoriť si s nimi vzťah, či už priateľský alebo romantický. 

Asi sa pýtate, že prečo by to niekto robil. Dôvody môžu byť rôzne a ani jeden nie je dobrý. Niektorí catfisheri sú jednoducho iba osamelí ľudí s nízkym sebavedomím. Chcú si nájsť vzťah, no podceňujú sa a sú presvedčení, že daná osoba by o nich nikdy v živote nemala záujem. Vytvorením novej identity sa tak stávajú takou osobou, akou vždy chceli byť – či už kvôli určitým vlastnostiam, schopnostiam alebo len po vizuálnej stránke. Internet im v podstate dáva neobmedzené možnosti a najmä anonymitu. 

Ďalší to zas považujú za zábavu, chcú si „vystreliť“ z iných a zosmiešniť ich tak. Často ide aj o pomstu alebo formu kyberšikany. Stáva sa napríklad, že catfisheri skúšajú od svojich obetí vymámiť nahé fotky, videá alebo nejaké tajomstvá. Následne z ich strany prichádza vydieranie, pričom svojich údajných priateľov alebo priateľky pripravia o nemalé sumy peňazí. 

Najhoršie je, že naletieť im môže každý. Zvyčajne sú schopnými manipulátormi s prepracovanými klamstvami, čo sťažuje ich odhalenie. Je preto dôležité, aby ste boli v online priestore opatrní a všímali si týchto osem vecí:

  1. Majú nové, nedávno založené účty s podozrivo nízkym počtom priateľov alebo sledovateľov. 
  2. Ich život znie až príliš vzrušujúco a detaily v ich príbehoch často nesedia. Zabúdajú, komu čo povedali a zamotávajú sa tak do vlastných klamstiev.
  3. Na profile majú málo fotiek alebo sú všetky na profesionálnej úrovni. Skúste si niektoré z nich overiť cez Google Images. 
  4. Neposielajú svoje selfies alebo fotky zachytené v reálnom čase. Vyhovárajú sa, prečo sa im nedá. Väčšinou je to preto, že na fotkách nie sú oni a majú ich málo. Mohli by sa tak prezradiť. 
  5. Nechcú sa stretnúť naživo, odmietajú aj videohovory a opäť majú po ruke plno výhovoriek prečo sa im nedá.
  6. Ťahajú z vás osobné a intímne informácie, ale o sebe toho prezradia veľmi málo.
  7. Mimoriadne rýchlo sa do vás „zaľúbia“, hoci ste v kontakte len krátko a nikdy ste sa nevideli naživo. Vyznávajú sa zo svojich citov k vám a ich vyjadrenia sú až prehnané. 
  8. Prosia vás o peniaze. Samozrejme, majú vymyslený srdcervúci príbeh o tom, prečo ich potrebujú.

 

- - Inzercia - -