Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Viete, ktoré vzťahy najviac vydržia?

november 07, 2022 - 07:00
Kde je vášeň na rovnakej úrovni. Keď sa stretnú dva ohne alebo dvaja takí, ktorým na začiatku stačí sex dvakrát za týždeň.
Foto: 
shutterstock
Pre príklad uvediem jeden zo znakov veľkej vášnivosti - ak človeka čosi trápi, začne veľmi chudnúť alebo priberať. Toto sa deje u veľmi citlivých, empatických, vášnivých ľudí. Kto je chladnejší, ustojí problém aj bez zmeny na kilogramoch.
Odbočil som... Prírode ale nezáleží na večnej a stále silnej sexuálnej vášni ako to býva na začiatku vzťahov. Jej ide iba o jedno - o rozmnoženie, o potomkov, o pokračovanie života. Preto nie je dobré, ak niekto vo svojej mysli stále porovnáva začiatok a stav napríklad po dvadsiatich rokoch. To si iba žehná smútok a násobí pripútanosť k idei večnej zamilovanosti... 
Práve hormón oxytocín je zodpovedný za vášeň, ale u ľudí je to podľa štatistík nastavené prírodou tak, že ten postupne klesá až do momentu, kedy sa deti neosamostatnia. Misia bola splnená, život pokračuje, jej mimo plodenia na sexe nezáleží... 
Psychológovia vyhodnotili, že už po dvoch rokoch sa dobrý vzťah preklápa viac do vzájomnej podpory, pocitu bezpečnosti, súdržnosti. Niet nad "cukor" fungujúceho vzťahu, čím je častá a vhodná komunikácia a milé správanie sa k sebe. 
A zabijáci vzťahov? Najväčším je pohŕdanie, teda nadradenosť jedného nad druhým. Nasleduje ostrá a prehnaná kritika, nechuť spolupracovať či prehnaná obranná tendencia. Ak teda v sebe zadefinujete nadradenosť, kyselinu vzťahu, naučte sa častejšie hovoriť pravdivejšie o svojich pocitoch ako druhého ponížiť zhodením ho, neodpovedaním, myknutím pliec, ironickým gestom, odbočením od témy, útokom vinenia druhého... Tie vety môžu znieť aj nejako takto:
  • Prepáč, nemám dnes dobrú náladu.
  • Prepáč, potrebujem si oddýchnuť.
  • Prepáč, ja som to tak nemyslel.
Niet nad sebaspoznanie a vhodné sebazhodnotenie, ako sa vlastne správam k druhému.
Zdroj: FB Pavel Hirax Baričák

- - Inzercia - -