Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Zuzana Čaputová si v Nemecku prevzala Cenu slobody

november 05, 2022 - 14:58
Prezidentka SR Zuzana Čaputová si dnes vo Frankfurte nad Mohanom prevzala Cenu slobody. Ocenenie udeľuje nemecká nadácia Friedrich Naumann Foundation raz za dva roky tým osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o rozvoj občianskej spoločnosti a podporujú liberálne
Foto: 

„Zuzanu Čaputovú oceňujeme za to, že je vzorom demokracie, angažovanou občiankou svojej krajiny a zástankyňou ideálov slobody.“ uviedli predstavitelia nadácie. Prezidentka je prvou politickou líderkou z regiónu strednej a východnej Európy, ktorá sa stala laureátkou ocenenia.

Prezidentka v príhovore uviedla, že je poctená a cíti veľkú pokoru a dodala, že je pôsobivé, ako sloboda dokázala byť v histórii vzpruhou a posilnením. „Slobodnú spoločnosť môžu budovať len tí, ktorí sú vnútorne slobodní," povedala prezidentka SR.

Medzi doterajších laureátov ocenenia patria napríklad bývalý švajčiarsky prezident Kaspar Villiger či bývalý nemecký prezident Joachim Gauck, ale aj nemecký exminister zahraničných vecí Hans-Dietrich Genscher, či peruánsky spisovateľ Mario Vargas Llosa.

- - Inzercia - -