Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Podľa Sulíka nie je Mikulec dobrým ministrom vnútra, strana sa však na jeho odvolávaní nezúčastní

november 11, 2022 - 13:38
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa nezúčastní na hlasovaní o odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) na mimoriadnej 77. schôdze Národnej rady SR (NR SR). Povedal to predseda SaS Richard Sulík dnes na tlačovej besede.
Foto: 
Peter Meszaros

„Pokiaľ si ostatné opozičné strany myslia, že odvolávanie nemá byť len divadlo a minister má byť naozaj odvolaný pre jeho neschopnosť, tak sa taktiež nezúčastnia. Tým pádom nebude parlament uznášaniaschopný a hlasovanie bude musieť byť odložené na 29. novembra, čo je prvý deň riadnej decembrovej schôdze," uviedol Sulík. Dodal, že na decembrovej riadnej schôdzi sa strana zúčastní v plnom počte. Predseda SaS taktiež uviedol, že Mikulec nie je dobrý ministrom vnútra.

Sulík tvrdí, že na budúci týždeň, keď sa má schôdza k odvolávaniu Mikulca uskutočniť, majú poslanci naplánované pracovné cesty a rokovania v parlamentných výboroch. „Odsunutie schôdze na budúci týždeň je lacný, úbohý trik. Rátajú s tým a dúfajú, že tu nebude dostatok poslancov," myslí si Sulík. Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) uviedla, že strana dostala rôzne ponuky na vyjednávanie. „Ak podržíme pána ministra, tak oni ma podržia vo funkcii predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru. Ja som tieto obchody odmietla," dodala Bittó Cigániková.

Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová na tlačovej konferencii potvrdila slová Bittó Cigánikovej. „Desať minút pred hlasovaním o jej odvolaní prišiel za mnou predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. Navrhoval mi, aby sme oddialili hlasovanie na ďalšiu schôdzu, aby bol priestor na rokovanie. Tento obchod sme odmietli," dodala Zemanová.

Návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi Mikulcovi bude už ôsmym v poradí. Tentokrát ho Smer-SD zdôvodňuje tým, že minister vnútra zlyhal pri riadení procesov súvisiacich s migračnou krízou. „Ministerstvo vnútra úplne odignorovalo povinnosť strážiť vnútornú slovensko-maďarskú hranicu, v dôsledku čoho sa skupiny nelegálnych migrantov bez akýchkoľvek problémov presúvajú na slovensko-českú hranicu, kde sú zadržiavaní českými orgánmi a na základe readmisnej dohody vracaní späť na územie Slovenska,“ uvádza sa v návrhu, pod ktorým sú podpísaní nielen poslanci Smeru-SD, ale aj Hlasu-SD, Republiky a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa (Život – národná strana). Zlyhanie rezortu vnútra je podľa opozičných poslancov natoľko závažné, že Česká republika a Rakúsko zaviedli prvýkrát od vstupu do schengenského priestoru hraničné kontroly práve z dôvodu nelegálnej migrácie.

- - Inzercia - -