Dnes je pondelok, 05.december 2022, meniny má: Oto
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Nízke libido? Tieto potraviny vám ho opäť naštartujú

november 12, 2022 - 08:11
Libido, teda túžba človeka po sexuálnej aktivite, niekedy môže byť ako na hojdačke. Znížené libido mávajú ako ženy, tak aj muži, hoci podľa výskumov častejšie bojuje s malou chuťou na sex práve ženské pokolenie. Ak teda pociťujete malú alebo dokonca žiadnu sexuálnu túžbu, vedzte, že v tom nie ste sami a že existuje mnoho spôsobov, ako si prirodzene zvýšiť svoje libido.
Foto: 
shutterstock

Jednou z možností je zaradenie prírodných afrodiziák do vášho jedálnička. Je dokázané, že správne stravovanie dokáže zlepšiť celkové zdravie, teda i vaše sexuálne funkcie. Čo by ste teda mali jesť?

Vývar z kostí

Sexuálnu spokojnosť, túžbu a kvalitu orgazmu zlepšujú najmä potraviny bohaté na kolagén. Toho máme v našom tele s pribúdajúcim vekom stále menej, čo môže u žien viesť k uvoľneniu vaginálnej steny alebo u mužov sťažiť udržanie erekcie. 

Samozrejme, na trhu sa súčasnosti nachádza veľké množstvo rôznych kolagénových doplnkov, no oveľa účinnejším a lacnejším variantom je vývar z kostí. Kuracie, hovädzie a všetky ďalšie druhy vývarov sú skvelým zdrojom liečivých látok, ktoré sa uvoľňujú práve varením. Okrem kolagénu tak do tela dostanete aj aminokyseliny a minerály ako horčík, vápnik, kremík a iné.

Ovocie

Zaradením ovocia do svojho jedálnička rozhodne nič nepokazíte. Pre obsah zinku sú asi najznámejším afrodiziakom na svete jahody. Pomáhajú tiež granátové jablká, vodné melóny a banány, pretože zvyšujú hladinu hormónov, ktoré majú priamy súvis so sexuálnou túžbou.

Granátové jablká sú bohaté na antioxidanty. Tie znižujú zápal, spomaľujú starnutie buniek a pomáhajú zvyšovať hladiny testosterónu v tele, čím ovplyvňujú i sexuálnu túžbu. Nízka hladina testosterónu sa totižto rovná nízkemu libidu. Problémy to, samozrejme, nespôsobuje len mužom, u ktorých dokonca môže zapríčiniť erektilnú dysfunkciu, ale taktiež ženám. Granátové jablko navyše obsahuje ešte aj ellagitaníny, ktoré obmedzujú premenu testosterónu na estrogén a zlepšujú krvný obeh.

Krvný obeh rovnako tak napráva citrulín nachádzajúci sa vo vodnom melóne. V tele sa premieňa na kyselinu dusičnú, a tá môže zlepšiť prekrvenie penisu a liečiť erektilnú dysfunkciu. Jej účinok je teda podobný ako má Viagra.

 Zelenina

Mrkva obsahuje veľa betakaroténu, ktorý zvyšuje sexuálnu túžbu a celkovú vitalitu. Znižovaniu testosterónu v tele napomáha i konzumácia avokáda, pretože obsahuje bór, kyselinu listovú a vitamíny E a B6.

Orechy a koreniny         

Orechy sú plné antioxidantov, takže napomáhajú celkovému zdraviu aj libidu. Para orechy napríklad majú vysoký obsah selénu, a ten dokáže udržať hladinu testosterónu v zdravých normách. Odporúčané sú však aj mandle, arašidy a kešu. 

Ďatle zas zvyšujú množstvo a kvalitu spermií, sú tak jedným z najlepších plodov pre mužskú plodnosť. Netreba zabúdať ani na koreniny – tradičné afrodiziakum, ktoré stimuluje pohlavné žľazy, rozťahuje cievy a prekrvuje ich. Vhodný je napríklad muškátový orech, koriander, šafran, čili, škorica, čierne korenie, zázvor, vanilka a iné. 

Potraviny bohaté na bielkoviny

Losos, ale i iné druhy rýb, vajcia, hydina, hovädzie či jahňacie mäso obsahujú vysokokvalitné bielkoviny a aminokyselinu tryptofán, ktorá pomáha zvyšovať serotonín, a tým zlepšiť vašu náladu. Ľudia, ktorí sú v dobrej psychickej pohode a nezažívajú príliš veľké množstvo stresu, zvyčajne nemávajú problém asi s nízkym libidom.

Ryby obsahujú i omega-3 mastné kyseliny a L-arginín, teda látky, ktoré majú veľký vplyv na prekrvenie ženskej aj mužskej pohlavnej sústavy. Nápomocnými sú tiež ustrice či krevety, pretože obsahujú zinok a sú považované za silné afrodiziakum.

- - Inzercia - -