Dnes je utorok, 26.január 2021, meniny má: Tamara
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Jubilujúci Smaragd oslavoval veľkolepo

august 06, 2018 - 10:09
Remeselná ulička, výstava fotografií mapujúcich históriu, ale i bohatý kultúrny program prilákal viac ako 5-tisíc hostí na oslavy 40. výročia otvorenia liečebného domu Smaragd v Kúpeľoch Dudince.
Foto: 

Jedna z najzaujímavejších budov v Dudinciach, liečebný domSmaragd,oslavuje už štyridsiatku. Za ten čas sa v ňom vystriedali tisícky kúpeľných hostí a mnoho z nich sa sem s láskou vracia. Rovnako je to aj s personálom. „Myslím si, že k nejakej generačnej obnove ani nedošlo. Samozrejme, sú prirodzené úbytky či prírastky a nejakámigrácia aj v rámci zamestnancov je. Väčšina ľudí, ktorí tu robia, sú pamätníci a stále sú našimi aktívnymi zamestnancami a boli pri počiatkoch liečebného domu,“ hovorí generálny riaditeľ Kúpeľov Dudince JUDr. Slavomír Brza.

Ako dodáva, „mnohí sú na dôchodku a žijú v Dudinciach, ktoré imprirástli k srdcu. Takže sú verní nielen kúpeľníctvu, ale aj Dudinciam. To je také prepojené, že sa to nedá oddeľovať.“ Málokto vie, že Kúpele Dudince sú najmladšie kúpele na Slovensku. „Ak porovnáme budovanie kúpeľníctva z hľadiska konkurencie, tak zariadenia sú postavené na zelenej lúke, kde boli iba poľnohospodárske pozemky a pár domčekov. V 60. rokoch sa dal do prevádzky prvý liečebný dom. No z hľadiska veku patrí voda v Dudinciach k najstarším na svete, odhaduje sa na 12-tisíc rokov, no niektoré publikácie hovoria aj o dvojnásobku,“ vysvetľuje. Okrem skvelej liečebnej starostlivosti a špecifickej vody poskytujú kúpele aj priestor pre tých, čo sa chcú zabaviť. Ako však konštatuje Slavomír Brza,musí to byť „v takomrozsahu, aký poslanie kúpeľníctva znesie a aký je primeraný“.

A práve oslavy 40. výročia boli skvelou príležitosťou pre kúpeľných hostí, ale i obyvateľov okolia na zábavu. Počas nich sa na pódiu predviedli Ander z Košíc, spevácke trio Traja z Raja, Cimbal Trio, Kollárovci či kapela Elán forever.Druhý deň otvorila retromódna prehliadka, ktorú vystriedali folklórny súbor Urpín, Rusín Čendeš Orchestra, Slovak Tango a rocková kapela ZEUS.

- - Inzercia - -