Aký bol rok 2024? My sme sa spätne poohliadli, čo priniesol v politike a v spoločenskom živote na Slovensku a tiež, o akých vzácnych ľudí sme prišli. Tu je naša rekapitulácia.
11. január
Podpredseda parlamentu Andrej Danko (SNS) u havaroval v Bratislave, v mestskej časti Dúbravka, kde zdemoloval semafor. Andrej Danko údajne dopravnú nehodu bezprostredne neohlásil policajtom, auto vycúval a odišiel s ním domov.
23. marec
Konalo sa prvé kolo prezidentských volieb – najočakávanejšia udalosť na domácej politickej scény. Svoju kandidatúru ako prvý ohlásil bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok, a to v auguste 2023. O hlasy sa uchádzal ako občiansky kandidát, na čo potreboval 15-tisíc podpisov. To sa bývalému diplomatovi podarilo splniť. Rovnakou cestou sa vybral aj exminister zahraničných vecí Ján Kubiš. Peter Pellegrini oficiálne oznámil kandidatúru na prezidenta Slovenskej republiky v januári 2024. Urobil tak v Štátnej opere v Banskej Bystrici. Vtedy ešte vo funkcii predsedu NR SR a ako líder strany Hlas-SD. V prvom kole prezidentských volieb zvíťazil Ivan Korčok, druhý bol Peter Pellegrini.
6. apríl
Druhé kolo prezidentských volieb vyhral Peter Pellegrini so ziskom 53,12 percenta hlasov pred Ivanom Korčokom, ktorý získal 46,87 percenta hlasov. De facto sa tak stal novým prezidentom a v úrade vystriedal Zuzanu Čaputovú.
22.apríl
Zomrel Dušan Grúň, slovenský spevák (nar. 1942). Umelec posledné dni svojho života bojoval s ťažkým zápalom pľúc a zlyhávali mu orgány. Spevák skonal v nemocnici na bratislavských Kramároch. Dušan Grúň po maturite na hutníckej fakulte VŠB v Ostrave, kde hrával v dixielande na trúbku, začal spievať s orchestrom Iva Pavlíka. S orchestrom Josefa Vobrubu nahrával piesne v Prahe. V roku 1965 sa po účinkovaní v zahraničí vrátil do Bratislavy a vystupoval viac ako tridsať rokov s Orchestrom Juraja Velčovského. U nás si ho ešte pamätáme z účinkovania v hudobno-zábavnom programe Repete.
15. máj
Bol spáchaný atentát na predsedu vlády SR Roberta Fica v Handlovej. Bezprecedentná udalosť sa stala počas výjazdového zasadania vlády v okresnom meste. Páchateľ, 71-ročný dôchodca Juraj Cintula, vystrelil päť rán z pištole na premiéra, ktorý prichádzal k občanom pozdraviť sa. Fica trafil štyrikrát z bezprostrednej blízkosti. O závažnej udalosti informovali všetky svetové médiá. Postrelený premiér bol prevezený do Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde podstúpil niekoľko operácii. 19. mája skonštatovalo konzílium lekárov, že pacient je mimo stavu ohrozenia života a minister obrany a podpredseda vlády Róbert Kaliňák povedal, že „vystúpil z tieňa ohrozenia života.“
8. jún
Konali sa voľby do Európskeho parlamentu . Najviac hlasov získala strana Progresívne Slovensko s 27,81 percenta, druhá skončila strana SMER-SD s 24,76 percenta, po nej hnutie REPUBLIKA s 12,53 percenta, HLAS-SD s 7,18 percenta a KDH s 7,14 percenta. Účasť vo voľbách dosiahla 34,38 percenta, čo predstavovalo 1 505 176 voličov. Ide o historicky najvyššiu účasť z doterajších piatich eurovolieb konaných na Slovensku.
15. jún
V hlavnom meste SR sa uskutočnila inaugurácia Petra Pellegriniho do prezidentského úradu. Inaugurácia sa uskutočnila v Bratislave v sobotu 15. júna 2024 okolo poludnia v rámci slávnostného zasadnutia Národnej rady Slovenskej republiky. V Katedrále sv. Martina sa pri príležitosti prezidentovej inaugurácie konala Slávnostná bohoslužba slova Te Deum, na ktorej sa prezident zúčastnil aj spolu s predstaviteľmi verejného a cirkevného života. Po bohoslužbe sa prezident z katedrály presúval do Prezidentského paláca, kde ho privítala odchádzajúca prezidentka Zuzana Čaputová.
1.júl
Zrušením verejnoprávneho Rozhlasu a televízie vznikla verejnoprávna Slovenská televízia a rozhlas.
8. júl Umrel Pavol Zelenay (nar. 1928) , slovenský hudobný skladateľ. Spolu s Jánom Siváčkom založili Medzinárodný festival tanečnej piesne Bratislavská lýra . Zelenay skomponoval stovky inštrumentálnych a vokálnych skladieb. Jeho piesne spievali František Krištof Veselý, Bea Littmannová, Melánia Olláryová, Gabriela Hermélyová, Zuzka Lonská, Karol Duchoň, Jana Kocianová, Eva Kostolányová, Beáta Dubasová. Pavol Zelenay sa dožil úctyhodných 96 rokov.
15. august
Slovensko sa navždy rozlúčilo s významným hercom, členom SND Ľubomírom Paulovičom (nar. 1952). Paulovič účinkoval prevažne na doskách divadiel v Martine, vo Zvolene a v SND v Bratislave. Pôsobil aj ako riaditeľ činohry SND po odvolaní Dušana Jamricha ministrom kultúry Ivanom Hudecom v roku 1996. Jedno volebné obdobie bol tiež starostom rodnej obce Prašince. Poznáme ho z filmov, akými boli napríklad Pásla kone na betóne, Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Kajínek, Perinbaba a dva svety. Režíroval muzikály ako Cigáni idú do neba, Pokrvní bratia či Poplach v hoteli Westminister. V roku 2017 získal ocenenie Literárneho fondu za celoživotné dielo.
29. august
V Banskej Bystrici sa konali oslavy 80. výročia Slovenského národného povstania. Išlo o veľkolepú akciu, ktorá si pripomenula odvahu našich predkov postaviť sa proti nemeckým okupantom. Do srdca SNP pricestovali desaťtisíce ľudí – podľa oficiálnych údajov do areálu parku pod Pamätníkom SNP a areálu pri Múzeu SNP prišlo až vyše 55 tisíc ľudí.
31. august
V Šaštíne vyhlásili mučeníka Jána Havlíka za blahoslaveného. Bol to slovenský seminarista a člen rádu lazaristov. Začiatkom 50. rokov Havlíka vo vykonštruovanom procese odsúdili na desaťročný trest odňatia slobody, v ďalšom procese mu bol vymeraný ešte rok navyše. Fyzické trýznenie vo vyšetrovacej väzbe a kruté podmienky počas 11 rokov vo väzení aj pri práci v uránových baniach v okolí Jáchymova mu zničili zdravie. Zomrel vo veku 37 rokov na následky mučenia komunistickým režimom.
14. november
Slovenská medicína prišla o významného lekára – vo veku 83 rokov zomrel prof. Pavel Traubner, slovenský neurológ ( nar. 1941). Pavel Traubner bol aj čestný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR. Posledné roky mu spôsobovala ťažkosti cukrovka. Diagnózu po prvý raz priznal v roku 2012, o osem rokov neskôr prišiel o pravú nohu. Prof. Traubner bol tiež prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a predsedom štátneho fondu Pro Slovakia. Svoje stredoškolské štúdium absolvoval v Bratislave a následne pokračoval na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského, kde získal titul MUDr.
4. december
Na konci roka sme sa tiež rozlúčili s významným mímom, choreografom, režisérom a pedagógom – Milanom Sládkom (nar. 1938). Umenie pantomímy predstavoval vo fascinujúcom prevedení. Jeho hlavný hrdina Kefka, pikolík v záhradnej reštaurácií, ho inšpiroval aj k založeniu vlastného divadla v Kolíne nad Rýnom. V tom čase jediného divadla pantomímy v Západnej Európe. Napriek pokročilému veku neustále pracoval, sršal energiou a pozitivizmom.
Výpovede lekárov dočasne zažehnané
Len tri dni pred Štedrým dňom vláda schválila zmluvu s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. Odvrátila sa tak aspoň dočasne kríza v zdravotníctve. V jeseni totiž 3300 lekárov podalo výpovede na znak nespokojnosti so situáciou v zdravotníctve. Okrem týchto výpovedí v Trnave, Trenčíne, Bratislave, Banskej Bystrici či v Prešove lekári zhruba v polovičke decembra podali stovky výpovedí zo služieb. Celkovo za celé Slovensko ich bolo zhruba tisíc. Hrozilo, že najmä univerzitné a fakultné nemocnice mohli mať problém poskytovať starostlivosť od popoludnia až do rána.
Pol milióna Slovákov vyskúšalo AI
Už začiatkom júna 2024 média oznámili, že Umelú inteligenciu (AI) podľa prieskumu vyskúšalo viac ako pol milióna Slovákov. To predstavuje približne päť percent obyvateľstva, pričom najviac používateľov je medzi mladými ľuďmi. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Go4insight. Čo sa týka pohlavia, umelá inteligencia viac zaujíma mužov ako ženy. Medzi častejšími užívateľmi, ktorí služby umelej inteligencie využili viackrát, sú približne dve tretiny mužov a jedna tretina žien. Najčastejšie služby umelej inteligencie využívajú študenti stredných a vysokých škôl, respektíve mladí ľudia do 24 rokov. V týchto skupinách má skúsenosti s umelou inteligenciou približne štvrtina respondentov.
Spracovala Viera Mašlejová
Foto: SITA, archiv