Ste v strese, keď vás na ulici osloví cudzinec, hoci ste v škole dávali na angličtine či nemčine pozor? Lýdia Hric Machová tvrdí, že školská výučba jazykov nepostačuje, a často demotivuje. Sama sa naučila deväť rečí a dnes poskytuje rady všetkým, ktorí chcú rýchlo a plynulo komunikovať v cudzom jazyku.
Môže sa cudzí jazyk naučiť ktokoľvek, alebo máte špeciálne vlohy?
Som presvedčená, že to dokáže naozaj každý, a talent nezohráva takú veľkú rolu, ako si mnohí myslia. Ak mám „špeciálne vlohy“, tak je to tým, že som si ich vybudovala sama: už v škole som angličtine a neskôr nemčine venovala množstvo času mimo hodín. Bavili ma o to viac, že som potom lepšie rozumela knihám a filmom.
Učili ste sa deväť jazykov, sedem viete aktívne používať a nový jazyk sa naučíte za dva roky. Mávajú polygloti konečné číslo, kedy sa v učení zastavia, alebo ide o návyk, ktorý pretrváva doživotne?
Polyglotom sa človek stáva, ak sa naučil viac ako päť cudzích jazykov. Nikdy som nemala cieľ naučiť sa konkrétny počet jazykov, myslím si, že to je dobré akurát tak pre ego, aby sa človek mohol pochváliť. Každý jeden z mojich deviatich jazykov som sa učila preto, lebo som naň mala konkrétny dôvod – španielčina: chcela som cestovať po Južnej Amerike, francúzština: potrebovala som na dizertačnú prácu prečítať štúdie dostupné len vo francúzštine, esperanto: chcela som spoznať najľahší jazyk na svete… Momentálne sa však žiadny ďalší jazyk neučím, lebo nemám dôvod. Keď sa objaví, rada sa do toho zase pustím, baví ma ten proces.
Systém učenia sa, ktorý ste vyvinuli je odpozorovaný od toho, ako ste sa prirodzene učili vy a iní svetoví polygloti. V čom je unikátny?
Vymyslela som systematický návod na to, ako sa ktokoľvek dokáže naučiť cudzí jazyk ako samouk. Povedala by som, že práve to slovo “systematický” je tu prelomové. Na internete nájde človek množstvo rád, ale málokde je to popísané tak, aby to človek dokázal zaradiť do svojho bežného života, aj popri práci, deťoch, koníčkoch. Ja som si ten proces odsledovala počas 20 rokov vlastného učenia sa jazykov, a od roku 2015 som ho doplnila o metódy stoviek iných polyglotov, ktorých som stretávala na polyglotských konferenciách. Zistila som, že my polygloti sa učíme jazyky úplne inak, než ako sa to robí v škole, a tento spôsob prinášam ľuďom, ktorí sa chcú naučiť hoci len jeden či dva jazyky.
Lýdia na polyglotskej konferencii, pri preberaní ocenenia v Podnikateľke Slovenska 2017, pri prednášaní a s knihami v siedmych jazykoch/foto: archív LHM
Aké sú vaše plány na tento rok?
Chcela by som naďalej rozvíjať svoje dva hlavné projekty: Jazykový mentoring a neziskový projekt Buddíci pre Ukrajincov, a popritom si udržiavať balans v ostatných oblastiach života. Tento rok som sa rozhodla konečne sa intenzívnejšie venovať svojmu zdraviu – začala som pravidelne cvičiť a vzdelávam sa o zdravej strave. Dokonca som začala aj sama variť, čo mi, priznám sa, doteraz veľmi nešlo (úsmev). Mám na pláne niekoľko zahraničných ciest, prevažne na podnikateľské konferencie, a ku koncu roka by som chcela vyjsť na Kilimandžáro, čo je už dlho položka na mojom celoživotnom bucket liste.