Nikto nejde do manželstva s tým, že sa raz rozvedie. Bohužiaľ, na Slovensku rozvodom, podľa štatistických údajov, končí takmer každé druhé manželstvo. Ako je to následne s delením majetku, ak sa nevieme dohodnúť? Na čitateľskú otázku odpovedala mediátorka Adriana Fischer.
S manželom sa chceme rozviesť. Dohodli sme sa, že deti budeme mať v striedavej starostlivosti. Ja by som sa chcela aspoň na čas presťahovať k mojim rodičom. Manžel chce ostať v našom byte a povedal, že by ma vyplatil. Zohnal si nejakého znalca, ktorý podľa mňa nacenil byt na dosť nízku cenu, čo jemu samozrejme vyhovuje. Čo mám robiť, aby som dostala to, na čo mám nárok? A ako postupovať? Máme ísť k notárovi?
Odpovedá Mgr.Adriana Fischer:
Oficiálne podľa zákona bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká až rozsudkom o rozvode manželstva. Na jeho vyporiadanie máte potom tri roky. Môžete sa buď dohodnúť, či už úplne sami medzi sebou či s pomocou odborníka ako je mediátor, advokát, notár alebo môžete podať návrh na súd. Súdny poplatok za vyporiadanie je vo výške 3% z hodnoty majetku.
Súd sa pri vyporiadaní riadi občianskym zákonníkom, ktorý hovorí: “Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti.”
Muži často argumentujú vo svoj prospech tým, že priniesli do rodinného rozpočtu viac peňazí na rozdiel od manželky, ktorá sa doma starala o deti a domácnosť. Ako vidíte, takýto výklad nemá oporu v zákone.
Ak sa neviete zhodnúť na hodnote majetku, pomôže nezávislý znalec. Dohodu na výbere znalca vám vie sprostredkovať mediátor.
Samozrejme, potrebujete ešte pred rozvodom vedieť, kde budete bývať a s akými peniazmi môžete rátať. Často sa od toho odvíja aj to, v akej starostlivosti budú deti. Zvyčajne sa manželia dohodnú predbežne a ak potrebujú písomnú dohodu, napríklad kvôli katastru, podpíšu ju až po rozvode.
Kto vám môže ohľadom čoho pomôcť? Ohľadom hypotéky sa informujte vo vašej banke. Ohľadom toho, na čo máte zo zákona nárok, vám najlepšie poradí právnik. S dosiahnutím dohody pri sporných otázkach vám pomôže mediátor. So spísaním dokumentov mediátor, právnik alebo notár. Odborníci môžu navzájom spolupracovať.