Dnes je streda, 28.júl 2021, meniny má: Krištof
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Detektívka roka 2014: Posledný prípad

máj 15, 2015 - 00:50
Kniha Posledný prípad kapitána Čontoša sa stala víťazom súťaže Detektívka 2014. Dielo debutujúceho autora Františka Kozmona by ste si rozhodne nemali nechať ujsť!
Foto: 

Ročne mizne na Slovensku niekoľko stoviek ľudí a medzi nimi sú aj deti. Väčšinu z nich sa podarí do týždňa nájsť, no sú aj prípady, keď sa dieťa nenájde ani po mesiacoch či rokoch a spis s ich menom putuje do priečinka s označením Nezvestní. A práve tomuto sa venuje aj príbeh víťazného diela. František Kozmon umiestnil dej svojej prvotiny do Bratislavy, ale opísané sa mohlo stať v ktoromkoľvek meste na Slovensku alebo v zahraničí. Trpký príbeh o únose malého dievčatka a dvoch vraždách je vyvrcholením tragédie, ktorá sa začala jedného dňa na jarmoku.

Zaujímavosťou v našich končinách je určite aj to, že táto publikácia sa dočkala svojho traileru. Tak ako sa deje v prípade filmov či seriálov (Trailer doplníme v priebehu dňa!). Upútavka ku knižnému debutu Františka Kozmona sa nakrúcala v dvoch lokáciách - v odstavených toaletách jednej bratislavskej budovy a v lesoparku v Šamoríne. Hlavné postavy stvárňujú herci z obľúbeného jojkárskeho seriálu Panelák: Sabrinka Grláková a Juraj Bača. Dievčatko hrá v seriáli hlavnú detskú postavu a mladý herec je predstaviteľom seriálového vyšetrovateľa Alberta Bártu. Práve jeho úloha v Paneláku inšpirovala tvorcov traileru k spolupráci. Uniforma, ktorú má Juraj Bača oblečenú, bola ušitá podľa reálnej policajnej uniformy, pre potreby filmového či seriálového nakrúcania. Plyšový medvedík, ktorého drží Sabrinka Grláková, je lajtmotívom celej knihy, pretože je obľúbenou hračkou hlavnej detskej knižnej postavy.

Pri nakrúcaní traileru bola použitá filmová krv  a múka, ktorá má znázorňovať kokaín. Za povšimnutie určite stojí aj fakt, že scény v lesoparku sa nakrúcali v extrémnej zime v daždi a vo vetre. Detská herečka sa medzi jednotlivými klapkami ohrievala v aute.

Dušan Marko, zdroj: Forza, foto: Forza

- - Inzercia - -