Generácia Alfa, vyrastajúca s technológiami od narodenia, má jasno v tom, ako by mal vyzerať počítač budúcnosti. Podľa ich vízií, predstavených v ankete Detskej univerzity Komenského v spolupráci so spoločnosťou Lenovo, by mal byť počítač malý ako mobil, s holografickým zobrazovaním a osobným AI asistentom, ktorý by pomáhal triediť informácie, prinášať nápady či odpovedať na otázky.
Kreativita detí nepozná hranice
Deti vo veku 9 až 14 rokov zapojené do výzvy dostali za úlohu navrhnúť, ako by podľa nich mal vyzerať moderný počítač. Ich nápady boli často ako z filmov sci-fi: telepatické ovládanie, virtuálna realita či zariadenie, ktoré by ste mohli nosiť vo vrecku. Tieto futuristické návrhy ukázali, že dnešné deti nielenže rozumejú technológiám, ale aj prirodzene vnímajú ich potenciál do budúcnosti.
„Technológie podnecujú kreativitu, ktorá rozvíja kritické myslenie a tvorivé schopnosti. Deti vo svojich návrhoch využili prvky umelej inteligencie, virtuálnej reality či hologramov, čo ukazuje, aké súčasné technológie prirodzene vnímajú. Mnohé ich nápady boli nielen inšpiratívne, ale aj prekvapivo premyslené,“ uviedol Vladimír Varzaly, country manager spoločnosti Lenovo.
Súťažné návrhy hodnotili odborníci
Odborná porota, ktorej členmi boli zástupca spoločnosti Lenovo, umelec Ašot Haas a známy influencer Matej Slažanský alias Selassie, vybrala 10 najzaujímavejších návrhov. Podľa Ašota Haasa je detská kreativita vzácnym zdrojom inšpirácie: „Fantázia detí je bezhraničná a neskrotená, čo môže byť pre súčasných dizajnérov a umelcov neoceniteľným prínosom.“
Výlet do modernej fabriky
Ako odmena pre deti s najlepšími návrhmi bol výlet do výrobnej fabriky spoločnosti Lenovo v maďarskom Üllő, ktorá patrí medzi najmodernejšie v Európe. Fabrika, rozlohou zodpovedajúca siedmim futbalovým ihriskám, denne vyrobí tisícky serverov a pracovných staníc. Deti mali možnosť vidieť celý výrobný proces, od automatizácie až po udržateľné riešenia, ktoré fabrike umožňujú fungovať s minimálnym dopadom na životné prostredie.
„Pre deti to bol fascinujúci zážitok. Vidieť, ako vznikajú špičkové servery a pracovné stanice, bolo nielen poučné, ale aj veľmi inšpiratívne,“ dodal Szabolcs Zólyomi, riaditeľ operácií fabriky.