Máte problémy so spánkom? Určite nie ste sami. Napokon, až tri štvrtiny občanov Slovenskej republiky si svoje ťažkosti s dĺžkou a kvalitou spánku uvedomuje, ale iba viac ako 36 % z nich sa snaží túto situáciu zmeniť. Spánkové návyky viac ako 1100 respondentov vychádzajú z najnovšieho zákazníckeho prieskumu firmy SPP.
Odborníci na spánok tvrdia, že postupom času sa nám stále skracuje a zhoršuje kvalita spánku. Varujú, že až 90 % psychických porúch je spojených so spánkovými poruchami.
“Individuál, ktorý nezískava dostatok odpočinku, trpí problémami s pamäťou, stráca koordináciu, má obmedzenú komunikáciu, hovorí pomalšie, prejavuje agresivitu. Môže mať oslabenú imunitu a často pociťuje hlad,” popisuje negatívne dôsledky nedostatočného spánku neurovedec a odborník na spánok Tomáš Eichler.
Digitálne technológie s mierou
Pred spánkom nám často robia spoločnosť moderné technológie. Podľa výsledkov prieskumu viac než polovica respondentov trávi viac ako dve hodiny pred spaním sledovaním televízie, používaním smartfónu alebo prácou na počítači. A takmer 50 % z nich dokonca nepovažuje za potrebné tento čas obmedziť.
Až 66 % účastníkov priznáva, že si mobilný telefón berie aj do postele, čo podľa odborníkov na spánok vôbec nepomáha. “Modré svetlo bráni tvorbe melatonínu, hormónu, ktorý vyvoláva ospalosť a synchronizuje biologické rytmy v tele. Mobil v posteli navyše pôsobí ako mentálny stimul a môže nám brániť v pokojnom spánku,” vysvetľuje Tomáš Eichler.
“Digitálne technológie sú úžasné nástroje, ale ak začnú nahradzovať naše prirodzené správanie, následky nezostanú dlho čakať. Závislosť na technológii má podobné príznaky ako závislosť na nikotíne, alkohole alebo hazardných hrách,” dodáva psychoterapeut a odborník na digitálny detox, Matěj Krejčí.
Digitálna očista ako cesta
Prieskum spánkových návykov pre rok 2023 bol realizovaný ako súčasť iniciatívy Digitálna očista od SPP. Ide o pohyb smerujúci k zodpovednému používaniu digitálnych technológií, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo elektrickej energie a vytvárajú významné množstvo CO2. Digitálna očista ponúka rady a tipy, ako znížiť svoj ekologický odtlačok, šetriť energiu a tým pádom dosahovať lepší spánok.
“Nie je potrebné sa vzdať svojho telefónu, počítača a laptopu naraz. Ide o to, aby sme tieto digitálne technológie používali s rozvahou. Ak budeme striedmejšie využívať digitálne zariadenia, prejavia sa pozitívnym spôsobom na spotrebu energie, čo v konečnom dôsledku znamená finančné úspory a lepší pocit. Tým pomáhame sami sebe aj životnému prostrediu. Ako hlavný dodávateľ energie na Slovensku, cítime potrebu upriamovať pozornosť na túto problematiku,” vysvetľuje význam iniciatívy Ivana Zelizňáková, riaditeľka oddelenia marketingu SPP a spoluautorka koncepcie Digitálnej očisty.
Pomôcť sa dá
Hostia na tlačovej konferencii dostali zároveň cenné rady, ako si pomôcť v prípade, že sú naše hlavy príliš zahltené a chýba nám spánok. Inšpirujte sa aj vy.