Biely koník Mako pokorne prichádza k dreveným schodom a dvanásťročná tínedžerka si pohodlne a bez obáv sadá do sedla. Je tu hipológ, ktorý bezpečne drží koňa za uzdu i pani primárka. „Hodina hipoterapie“ môže začať.
V Prírodných jódových kúpeľoch Číž postavili krytú jazdiareň a rozhodli sa pre svojich dospelých a detských pacientov poskytovať aj liečbu prostredníctvom koníkov. Prečo je dobrá? „Hipoterapia má u nás dlhodobú tradíciu, robíme ju približne od začiatku 90-tych rokov. Rozhodli sme sa pre ňu preto, lebo nie je ľahko dostupná a má svoje opodstatnenie v rámci komplexnej kúpeľnej rehabilitačnej starostlivosti pre detských aj dospelých pacientov,“ hovorí primárka tunajšej Špecializovanej nemocnice MUDr. Eva Hazuchová. Hneď na úvod treba povedať, že hipoterapia v kúpeľoch Číž má jednu obrovskú výhodu. Robia ju pod strechou vo veľkej hale, špeciálne na to určenej. Len v týchto kúpeľoch sa na Slovensku poskytuje hipoterapia za takýchto podmienok. Detskí pacienti tu cvičia aj keď vonku prší, je chladno či sneží. Liečbu pomocou štvornohého zvieraťa môžu absolvovať deti od šesť mesiacov, ak, samozrejme, nemajú iné kontraindikácie pre túto terapiu. Hipoterapia je určená detským pacientom s ortopedickými, neurologickými a inými ochoreniami vrátane psychiatrických diagnóz. Koníkov teda využívajú deti so skoliózou, s chybným držaním tela, s detskou mozgovou obrnou, s muskulárnou dystrofiou a s inými ortopedickými a neurologickými ochoreniami. Dokonca je terapia prospešná aj pre autistické deti a deti s mentálnym postihnutím. „Naše koníky máme, samozrejme, špeciálne vycvičené na hipoterapiu. Hociktorý kôň túto terapiu robiť nemôže. Musí mať na to hlavne proporcionálne prednosti a „povahu“. Musí byť pokojný, poslúchať pokyny a musí mať empatické vnímanie detských pacientov,“ vysvetľuje primárka. Samozrejme, aj človek, ktorý chce prevádzať hipoterapiu musí podstúpiť výcvik – špecializovaný kurz pre hipoterapeutov. Práve tu sa naučí, ako správne dostať pacienta do takzvaného korektného sedu a aké cviky a polohovanie na koni môže s pacientmi vykonávať počas tejto terapie. Takýto kurz absolvovala aj pani primárka.
Akoby zrastení s koníkom
„Pri liečbe pomocou koníka je dôležité, aby kôň a pacient tvorili celok. A cieľom je, aby splynuli do spoločného pohybu. Rytmický pohyb z koníka prechádza na panvu a trup pacienta. Výsledkom je stimulácia správneho držania tela a stereotypu chôdze. To je zásadné,“ uvádza Eva Hazuchová. Hipoterapeut musí počas terapie sledovať u pacienta držanie tela či dodržiava spomínaný korektný sed s úchopom za madlá alebo bez držania. „Ak sa všetko toto dodrží, tak je liečba správna. Práve vtedy dochádza k tomu, že tok stimulačných podnetov z konského chrbta prechádza na panvu a cez chrbticu a miechu dochádza k ovplyvneniu centrálnej nervovej sústavy,“ podotýka primárka. Postupne počas terapie, ak to pacient dokáže, sa pridávajú cviky bez úchopu. Na prvý pohľad sa to nezdá, ale hipoterapia vďaka uvedenému prenosu podnetov zo zvieraťa na centrálnu nervovú sústavu človeka zlepšuje okrem iného aj rečový prejav, dýchanie a stimuluje u pacientov sluchové a zrakové vnemy. To sú ďalšie benefity, ktoré terapia na konskom chrbte prináša.
Baví aj samotné deti
My laici si myslíme, že hipoterapia sa robí tak, že dieťa si sadne na koňa a celý čas sedí v sedle. To je však omyl. Pacient niekoľkokrát mení polohu svojho tela. „Chrbtom si ľahne priečne alebo pozdĺžne na chrbát zvieraťa. Vtedy kôň skvele masíruje chrbticu a dodáva aj tepelný stimul, čo je vynikajúca fyziologická a fyzikálna terapia teplom,“ upresňuje primárka. Keď si to tak zhrnieme, kôň lieči aj vplyvom svojho telesného tepla, svojou vlastnou energiou. U pacientov stimuluje receptory v koži, vo svaloch a v kĺboch. Dáva podnety pre stimuláciu rovnováhy a ovplyvňuje celkové držanie tela a napätie v svaloch. Dokonca hiporehabilitácia ovplyvňuje aj celého človeka – kladne vplýva na jeho sebavedomie v tom, že dieťaťu dovolia koňa čiastočne „ovládať “ pokynmi „hió” a „prr“. Pozitívne teda stimuluje telo a psychiku pacienta. Toto všetko sú odborné medicínske zistenia. Mimochodom, ak si myslíte, že hipoterapia je náš novodobý vynález, s ktorým prišli ľudia na konci dvadsiateho storočia, nie je to tak. Aj keď sa vtedy ešte tomu nehovorilo hipoterapia, o pozitívnom vplyve jazdenia na koni písal už Hippokrates, Galenos a aj Marcus Aurelius. Vráťme sa však späť do kúpeľov Číž, kde ponúkajú najnovšiu medicínsky vycizelovanú verziu. „U nás už hipoterapiu absolvovalo pár stoviek detských pacientov. Môžem povedať, že aj samotné deti majú radosť z tejto liečby a nevnímajú ju ako liečebnú telesnú výchovu. Je to pre nich zábava, ktorá ich motivuje k aktívnemu pohybu. Niečo nové a zábavné, čo ich naozaj baví. A čo je najdôležitejšie – prináša aj zdravotné zlepšenie,“ konštatuje doktorka Eva Hazuchová pozitíva hipoterapie, ktorú predpisuje kúpeľný lekár po vstupnom rehabilitačnom vyšetrení priamo pri nástupe na kúpeľnú liečbu.
Riaditeľ kúpeľov Michal Fajin: O koníky sa dospelí bijú
„Hipoterapia je jeden s dôležitých segmentov, ktorému sa tu v Prírodných jódových kúpeľoch Číž venujeme ako jediné kúpeľné zariadenie na Slovensku. Terapia prebieha za každého počasia, nakoľko kúpele Číž disponujú najväčšou krytou jazdiarňou, ktorá slúži výlučne len na hipoterapiu. Vďake tejto aktivite sme vyhľadávané zariadenie aj pre nových fyzioterapeutov, ktorí sa chcú oboznámiť s týmto druhom terapie. Prichádzajú k nám na zopár lekcií, na ktorých sa s týmto druhom terapie oboznámia vďaka našim skúseným terapeutom. Čo nás však veľmi teší je fakt, že sme veľmi obľúbeným zariadením hlavne pre deti s rôznymi zdravotnými poruchami, ktorým hipoterapia pomáha a zaznamenáva priaznivé a merateľné výsledky liečby. U nás ponúkame služby hipoterapie aj ako doplatkové procedúry pre dospelých, ktorí si ju v poslednom čase veľmi obľúbili. Pri nástupe do kúpeľov Číž na liečebný pobyt si potom žiadajú hipoterapiu doplniť do ich každodenného liečebného harmonogramu. Našim pacientom teda ponúkame využitie jedinečného prírodného liečivého zdroja jódovej vody v kombinácii s hipoterapiou. Pre pohybový a nervový aparát nemôže byť nič lepšie. Sme veľmi radi, že práve kvôli hipoterapii sa nám každoročne vracajú naši pacienti a šíria ďalej dobré meno o kvalitách tejto poskytovanej služby.“
Autor: Viera Mašlejová
FOTO: Ramon Leško a Prírodné jódové Kúpele Číž