Dnes je sobota, 06.marec 2021, meniny má: Radoslav, Radoslava
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Domáca biokozmetika

apríl 23, 2013 - 15:46
Dávate prednosť prípravkom, ktoré samy vyrobíte a ešte k tomu sú aj 100% bio? Prinášame vám recepty na tie najobľúbenejšie.
Foto: 

 

Ceny kozmetiky sa šplhajú často do vysokých sumičiek. Preto sme sa rozhodli, že vás trocha zapriahneme do práce a naučíme vás pripraviť kvalitné domáce krémy, ktoré sú zároveň perfektným darčekom pre vaše priateľky, maminy či sestry. 
 
Čo potrebujete vedieť predtým, ako začnete…
Väčšina kozmetických výrobkov sú emulzie, teda zmes vody a oleja. Na to, aby sa dve zložky spojili, treba pridať pomocnú látku – emulgátor. Ten bežne dostanete kúpiť v internetových bio-shopoch, napríklad pod názvom Emulsan, alebo môžete použiť aj sójový lecitín. Do kozmetiky pridávajte vždy iba destilovanú vodu, pretože voda z vodovodu má príliš veľa minerálov. Ak chcete, aby bol krém hustejší, pridajte kozmetické maslo podľa vlastného výberu. Najvhodnejšie sú bambucké maslo, kakaové maslo, mangové maslo, včelí vosk a mastné alkoholy, napríklad cetylalkohol. V prípade, že ten, pre koho krém vyrábate, má mastnejšiu pokožku, môžete ho zahustiť pridaním gelotvornej látky do vody. V prírodnej kozmetike túto funkciu spĺňa xantan.
 
Konzervovanie
V prvom rade by sme vás chceli ubezpečiť, že konzervanty sa často používajú aj pri výrobe biokozmetiky, ale nie také silné ako v prípade klasickej kozmetiky. Tá bez problémov vydrží viac ako rok aj vtedy, ak sa do nej dostanú nečistoty alebo sú vystavené vysokej teplote. Čiže samá chémia! Prírodné krémy s obsahom vody vydržia bez konzervantov iba týždeň, preto je ich konzervovanie nutné. Konzervačnú látku do nich pridávame až na konci. Zvyčajne stačí použiť malé množstvo alkoholu alebo aromatické látky, ako je kyselina benzoová, benzyl alkohol či kyselina sorbinová. Tieto látky sú absolútne bezpečné a používajú sa aj na konzervovanie potravín. Konzervovaniu sa však môžete vyhnúť v prípade, ak si vyrobíte napríklad telové maslo bez použitia vodnej fázy. 
 
OČNÝ KRÉM S BAMBUCKÝM A MANGOVÝM MASLOM
Pre jemné očné okolie
Ingrediencie:
1,5 PL bambuckého masla, 1 PL mangového masla, 1 PL šípkového oleja
Príprava:
Nad vodnou parou rozpustite bambucké a mangové maslo, po odstavení zo sporáka primiešajte šípkový olej. 
 
Viac receptov na BIO kozmetiku nájdete v Praktickej Slovenke!
 
Pripravila: Alexandra Okálová
Foto: Isifa
 

- - Inzercia - -