Celý rok sa tešíte na leto, na opálenú pokožku, ktorá krásne vynikne v ľahkých šatách. Opaľovanie si však neraz so sebou odnáša boľavé začervenanie a odlupovanie pokožky. Tieto domáce praktiky vás zachránia od brebdených nocí.
Ako dlho trvá liečenie spálenia slnkom? Čím horšie je popálenie, tým dlhšie trvá hojenie. Nedovoľte, aby vám spálená pokožka pokazila letnú zábavu. Zastavte bolesť a urýchlite proces hojenia pomocou našich tipov…
Okamžitá úľava
Ak chcete urýchliť hojenie a zmierniť bolesť, podniknite k tomu kroky hneď, ako si všimnete, že vaša pokožka je nadmerne červená. Kľúčom je znížiť jej teplotu a zabrániť jej ďalšiemu poškodeniu. Hneď, ako spozorujete začervenanie, sa schovajte pred slnkom. Nájdite tieň, presuňte sa radšej dnu alebo aspoň zakryte spálenú časť tela oblečením, dáždnikom alebo čímkoľvek iným, čo bude blokovať stret so slnkom. Čo najskôr doplňte tekutiny. Spálenie slnkom totiž odvádza vodu z tela. Ovlažte sa príjemnou studenou sprchou alebo kúpeľom. Aj keď to môže trochu štípať, krátka studená sprcha zníži teplotu pokožky a rovnako aj zápal.
TIP: Ovsené vločky protizápalové. Pridajte ich do chladného kúpeľa na upokojenie, alebo si pripravte pastu z ovsených vločiek a studeného mlieka a aplikujte ju na pokožku.
Domáca starostlivosť o spálenú pokožku
Ocot
Jablčný ocot môže podporiť hojenie a obnoviť rovnováhu pH. Stačí pridať do kúpeľa jednu šálku jablčného octu.
Esenciálne oleje
Mäta pieporná, levanduľa, harmanček a olej z čajovníka môžu znížiť zápal a ochladiť vašu pokožku – nezabudnite však, že esenciálne oleje treba zriediť „nosným“ olejom, ako je mandľový olej.
Aloe vera
Pri výbere mlieka po opaľovaní siahnite po produktoch s obsahom aloe vera. Má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, vďaka ktorým postupne upokojíte pokožku od spálenia slnkom.
Uhorky
Chladivá zelenina je prírodným antioxidantom a analgetikom, a teda uľavuje od bolesti. Uhorky môžete schladiť, rozdrviť v mixéri a naniesť vo forme pasty na pokožku.
Smotana
Tuky, bielkoviny a pH mlieka majú upokojujúci protizápalový účinok. Popálené miesta natrite hrubou vrstvou tvarohu, smotany alebo jogurtu. Nechajte pôsobiť a po pätnástich minútach pokožku opláchnite.
Čaj
Niektorí ľudia majú predispozíciu spáliť sa na konkrétnych miestach na tvári, napríklad majú výraznejší nos. V tomto prípade odporúčame namočili vrecúško zeleného čaju do studenej vody a priložiť ho na boľavé miesta. Živiny v zelenom čaji pokožku upokoja, chladivá vlhkosť ju zase zregeneruje. Obklad s rovnakým vrecúškom môžete viackrát opakovať, pretože na svojej účinnosti nestratí. Ten istý postup môžete praktizovať aj s čiernym čajom. Dokáže odviesť teplo i bolesť z postihnutého miesta a poskytne vám úľavu, vďaka tomu, že obsahuje triesloviny, ktoré pôsobia na pokožku mimoriadne hojivo.
Zemiaky
Jednoduchá pomôcka na podráždenie pokožky overená starými mamami. Zemiaky majú protizápalové účinky. Keď ich rozmixujete, vznikne z nich pasta, ktorú si môžete naniesť na bolestivé miesta.
Kedy navštíviť lekára
Väčšina popálenín od slnka sú popáleniny prvého stupňa, ktoré spôsobujú začervenanie a bolesť, no zvyčajne ich môžete liečiť doma. Ak ste strávili dlhší čas na slnku, môžete mať popáleniny druhého stupňa, ktoré spôsobujú pľuzgiere. Vyhľadajte lekársku pomoc, ak máte niektorý z týchto príznakov:
- Pľuzgiere na viacerých miestach tela
- Mdloby alebo pocit malátnosti
- Vysoká horúčka, bolesť hlavy, dehydratácia,
- Zmätenosť alebo nevoľnosť
- Kožná infekcia
Ako liečiť príznaky spálenia slnkom
Pľuzgiere
Na postihnuté miesto naneste studené obklady. Nepraskajte žiadne pľuzgiere úmyselne, mohli by ste si spôsobiť infekciu. Ak sa pľuzgier otvorí sám, dôkladne vyčistite oblasť nedráždivým mydlom a vodou. Potom naneste antibiotickú masť a zakryte oblasť gázou.
Svrbenie
Pokúste sa vyhnúť škriabaniu na mieste svrbenia, pretože to oddiali hojenie a mohlo by to viesť k infekcii kože. Vyskúšajte jednopercentný hydrokortizónový krém alebo antihistaminikum.
Neznesiteľlná bolesť
Užite aspirín alebo ibuprofén a vyhnite sa opätovnému vystaveniu pokožky slnkom.
Horúca koža
Ak je vaša pokožka horúca na dotyk, často sa sprchujte a pite veľa vody, aby ste zostali hydratovaní.
Odlupovanie kože
Ošetrujte pokožku citlivo, nestrhávajte ju z tela napriek viditeľnému odlupovaniu.
Prevencia
Vedieť, ako liečiť spálenie slnkom, je dôležité. Vedieť, ako tomu zabrániť, je ešte lepšie. Spálenie slnkom nie je len bolestivé. Zvyšuje tiež riziko vzniku rakoviny kože a urýchľuje vrásky. Tu je niekoľko jednoduchých krokov na ochranu pokožky:
- Vyhýbajte sa slnku od 10:00 do 15:30, keď sú ultrafialové lúče najsilnejšie.
- Kryte sa klobúkmi a dáždnikmi na ochranu pred slnkom.
- Používajte kvalitný opaľovací krém s najmenej 15-30 SPF. Nezabudnite si doplniť opaľovací krém každé 2 hodiny alebo hneď po plávaní. Chráňte ním aj pery. Počas leta sa krémujte opaľovacím krémom 30 minút pred odchodom von, aj keď je zamračené.