Trápi vás výskyt tmavofialových alebo modrých žíl pod povrchom kože? Odopierate si kvôli takzvaným ,,metličkám” nosenie šiat a sukní? Máme riešenie! Pripravte si s nami jednoduchý gaštanový telový krém a zoznámte sa s ďalšími domácimi pomocníkmi v boji proti kŕčovým žilám.
Čo spôsobuje kŕčové žily?
- Zvýšený krvný tlak v žilách
- Starnutie
- Hormóny
- Dlhšie státie pri práci
- Nadmerná hmotnosť
- Nosenie obmedzujúceho odevu
- Dedičnosť
Zlepšite krvný obeh v nohách
- Eleváciou nôh
Zdvíhanie chodidiel nad úroveň srdca niekoľkokrát denne vám môže pomôcť zmierniť príznaky kŕčových žíl. Môžete to urobiť tak, že si ľahnete na posteľ alebo gauč pri pozeraní televízie a položíte si pod nohy niekoľko vankúšov. Pri miernych až stredne ťažkých kŕčových žilách vám elevácia nôh pomôže zlepšiť prietok krvi a znížiť opuch kŕčovej žily.
- Cvičením
Do každodennej rutiny zahrňte akékoľvek cviky určené na tréning dolných končatín, ktoré precvičia svaly na nohách. Napríklad drepy, výpady, zanožovanie, bicyklovanie či skákanie na švihadle. Svaly na nohách pomáhajú vašim žilám tlačiť krv späť do srdca proti gravitačnej sile. Precvičovaním svalov nôh predídete aj vzniku nových kŕčových žíl.
TIP: Predkloňte sa, chyťťe sa rukami zeme a v pozícii do striešky držte nohy vystreté. Striedavo sa stavajte na špičky a naspäť spúšťajte na päty, pričom pocítite napnuté lýtkové svaly. Opakujte cvik rytmicky 20-krát striedaním nôh v štyroch až piatich sériách. Je to zároveň výborný strečing.
- Chudnutím
Nadváha alebo obezita sú jedným z hlavných rizikových faktorov kŕčových žíl. Keď trpíte nadváhou, žily majú ťažkosti s tlačením krvi späť do srdca, čo môže z dlhodobého hľadiska viesť ku kŕčovým žilám. Zdravou váhou pomôžete žilám v prúdení krvi a predídete tvorbe nových kŕčových žíl.
- Nosením kompresných pančúch
Kompresné pančuchy sú navrhnuté tak, aby pomáhali stláčať nohy a zlepšovali krvný obeh. Keď sa krvný obeh zlepší, podporí sa tok krvi do vášho srdca. Kompresné pančuchy navyše zmierňujú bolesť, opuch a nepohodlie spojené s kŕčovými žilami. Sú dostupné v rôznych farbách, veľkostiach, štýloch chodidiel, tlakoch a dĺžkach v lekárni alebo priamo od dostupných výrobcov.
- Vyhýbaním sa dlhému státiu alebo sedeniu
Ak máte sedavý spôsob zamestnania a vaša práca zahŕňa dlhé sedenie či státie počas dňa, rozložte si v harmonograme každých 30 minút čas na zmenu polohy, v ideálnom prípade sa poprechádzajte, hoc len po kancelárii. Chôdza umožní svalom na nohách krv rozprúdiť.
TIP: Keď už musíte sedieť, aj pod pracovným stolom môžete vykonávať miernu aktivitu. Napríklad striedavo dvíhajte jednu a druhú nohu tak, že hýbete len predkolením, točte striedavo priehlavkami do jednej a do druhej strany alebo držte chodidlá na zemi a striedavo prenášajte váhu zo špičky na pätu a späť.
Stop kŕčovým žilám silou prírody
- Zázvor
Má mnoho zdravotných výhod, ako zlepšenie toku telesných tekutín a stimuláciu krvného obehu v tele. Pomáha tiež pri znižovaní vysokého krvného tlaku. Pridajte ho do svojho jedálnička na uvoľnenie kŕčových žíl formou čaju z čerstvého zázvoru.
- Cesnak
Pomáha zlepšiť krvný obeh a znížiť krvný tlak, zlepšiť opuch a krvný obeh spojený s kŕčovými žilami. Zaraďte ho do svojho jedálnička pridaním do rôznych jedál.
- Kajenské korenie
Zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a pomáha pri rozklade existujúcich krvných zrazenín. To zlepšuje krvný obeh a pomáha pri úľave od kŕčových žíl.
- Gaštany
Vďaka obsahu saponínov majú blahodarný vplyv na cievnu sústavu. Saponíny totiž pôsobia protizápalovo, odvodňujú tkanivá a pomáhajú tak proti opuchom, ďalej tiež zvyšujú prietok krvi v cievach, priaznivo pôsobia na žily a cievne steny. Gaštany najskôr cievy a tkanivá rozšíria a potom dodajú cievam viac napätia. Posilňujú tak ich elasticitu a prietok krvi.
Recept na domáci gaštanový krém proti kŕčovým žilám
Potrebujeme:
- 1 lyžičku agaru alebo inej rastlinnej želatíny
- 300 ml vody (alebo podľa návodu na obale želatíny)
- 50 ml gaštanovej tinktúry
- 1 PL mandľového oleja
- 1 PL kokosového oleja
TIP: Pre lepší účinok môžete do krému proti kŕčovým žilám pridať 20 kvapiek éterického oleja. Najvhodnejšie sú rozmarínový, krvný obeh a tlmí bolesti alebo mätový, ktorý povzbudzuje, uvoľňuje a má protizápalové účinky. Medzi ďalšie éterické oleje na boj s kŕčovými žilami patrí napr. levanduľa, šalvia i harmanček.
Príprava:
Z gaštanov musíte vopred pripraviť gaštanovú tinktúru. Vyrobíte ju tak, že asi 20 čerstvých gaštanov nakrájate na malé kúsky, vložíte ich do uzatvárateľného pohára a zalejete 0,5 litrom najviac 30 % alkoholu (vodku, slivovicu či lieh môžete zriediť pomocou destilovanej vody), aby sa z gaštanov uvoľnili potrebné saponíny. Gaštany nechajte lúhovať asi mesiac, každý deň obsah pohára pretrepávame. Potom gaštany preceďte a tinktúru môžete použiť na ďalšiu výrobu.
Postup:
Najprv uvarte želatínu – agar podľa návodu. Nechajte ju vychladnúť a stuhnúť, potom do nej prilejte gaštanovú tinktúru, pridajte mandľový, kokosový a éterický olej. Všetko niekoľko minút mixujte elektrickým šľahačom do hladkej hmoty. Potom krém preložte do čistých sterilných téglikov. Krémom si masírujte nohy postihnuté kŕčovými žilami 2 až 3x denne.