Ak navštívite mesto Svidník, nemôžete obísť ani Vojenské historické múzeum a ďalšie lokality, ktoré dokumentujú bitku na Dukle, ako sa jej skrátene hovorí. Z hodín dejepisu však vieme, že išlo o rozsiahlu Karpatsko-dukliansku operáciu počas 2. svetovej vojny.
Naším sprievodcom, veľmi fundovaným v otázkach 2. svetovej vojny, bol Peter Holík, ktorý nám priblížil udalosti, ktoré sa tu odohrali. „Areál Duklianskeho bojiska sa skladá z troch hlavných lokalít. Prvá lokalita, najbližšia k slovensko-poľskej hranici – je Dukla. Z územného hľadiska ide o kataster obce Vyšný Komárnik. Druhou lokalitou je Údolie smrti – to je územie viacerých obcí. V smere od Svidníka sa začína dedinkou Kapišová, pokračuje dedinami Nižná Písaná, Vyšná Písaná, Kružlová, Svidnička, Vápeník, Dlhoňa a Havranec. Treťou časťou je lokalita v meste Svidník, kde je múzeum, Pamätník sovietskej armády a Park bojovej techniky,“ vysvetlil nám lektor. Podľa jeho slov, pre návštevníkov je na Dukle veľmi zaujímavá Vyhliadková veža. Pre verejnosť ju po rekonštrukcii sprístupnili približne pred vyše mesiacom. „V rámci dvoch etáp rekonštrukcie sme urobili úpravy, aby tam mohli prísť aj imobilní ľudia na vozíčkoch. Zrekonštruovali sme tiež časť prízemnej expozície, schodisko a obidve vyhliadkové kupoly. Interiér tej nižšie položenej je síce ešte stále vo výstavbe, ale na jej streche sa už vynovila vyhliadková terasa. Druhá vyhliadková kupola prešla komplexnou rekonštrukciou a modernizáciou, ktorú už stihlo pozitívne oceniť niekoľko tisíc návštevníkov, “ vyratúva, ako vylepšili podmienky pre návštevníkov.
Údolie smrti
Vojenské múzeum láka najmä mužskú časť populácie. „Pre návštevníkov je zaujímavá lokalita Údolie smrti, kde sú vystavené predovšetkým tanky T 34/ 85, dokopy je ich tam 15 kusov. Najatraktívnejšia je pozícia ,Tanková rota v útoku’, ktorá sa nachádza medzi dedinami Kapišová, Kružlová a Nižná Písaná. Tento areál tvorí osem tankov, ktoré sú postavené do bojovej zostavy. Pribudol tu aj veľký nápis ,Údolie smrti’, ktorý je tiež sám o sebe atrakciou. A pre návštevníkov je tu aj menšia vyhliadkovú veža v tvare náboja do pušky,“ uvádza Peter Holík.
Pomník Taran
Z fotografií mnohým utkvel známy záber, kde jeden tank – sovietsky, valcuje nepriateľský nemecký stroj. „Ide o pomník Taran, nachádzajúci sa v blízkosti hlavnej cesty na Duklu. Symbolizuje tankové boje, ktoré v Údolí smrti prebehli v roku 1944. Tvorí ho tank T 34/85 a nemecký stredný tank s označením Panzerkampfwagen IV. Tento nemecký tank je jeden z našich najvzácnejších exponátov, lebo na celom Slovensku sú vystavené už len dva kusy, a jeden z nich máme my,“ vysvetľuje Peter Holík. Unikátom z tohto pohľadu je aj lietadlo Avia B-33, ktoré je umiestnené v expozícii Vyhliadkovej veže. Ide o československú licenčnú produkciu obdobných sovietskych strojov pod označením Il-10, pričom na svete sú v kompletnom stave celkovo už len tri kusy.
V čom je to unikát
Expozícia duklianskeho bojiska je skutočne unikátna. Náš sprievodca nám vysvetľuje, že je to preto, lebo exponáty ťažkej bojovej techniky sú vystavené voľne v prírode a pre návštevníkov sú prístupné nonstop – 365 dní v roku. Samozrejme, okrem budovy Vojenského historického múzea vo Svidníku a Vyhliadkovej veže na Dukle, ktoré majú svoje otváracie hodiny. Jedinečné je, že niektoré pomníky a tiež aj časť ťažkej techniky, umiestnili takmer presne na miestach, ktoré súvisia priamo s bojmi prebiehajúcimi počas Karpatsko-duklianskej operácie. „Konkrétne pomník Míľnik, ktorý sa nachádza pod Vyhliadkovou vežou na Dukle, je postavený takmer presne na mieste, kadiaľ vstúpila československá hliadka na územie niekdajšej Československej republiky. Tu prekročila hranicu a vztýčila zástavu. Dá sa povedať, že od tohto miesta sa začalo oslobodzovanie územia Československa v 2. svetovej vojne – ale pozor, československými jednotkami. Teda známym 1. československým armádnym zborom v ZSSR, ktorý viedol brigádny generál Ludvík Svoboda,“ vysvetľuje zaujímavé súvislosti Peter Holík.
Ako ľudské straty počítajú historici
– 38. sovietska armáda mala vtedy110 až 120-tisíc vojakov. Celkové straty aj v následných bojoch, ktoré trvali do januára 1945, predstavujú približne 88-tisíc vojakov. V tom sú zarátaní mŕtvi, ranení, nezvestní a zajatí vojaci.
-1. československý armádny zbor v ZSSR mal do boja nasadených približne 16-tisíc mužov a z toho celkové straty činili približne 6 500 mužov.
– Nemecké a maďarské vojská tu bojovali spolu – bola to Armádna skupina Heinrici tvorená 1. nemeckou tankovou armádou a 1. maďarskou kráľovskou armádou, dovedna mali 110-tisíc vojakov. Celkové straty historici odhadujú od 57 až do 77-tisíc.
Význam Karpatsko-duklianskej operácie
– Začala 8. septembra 1944 a trvala až do 28. októbra 1944, následné boje v Karpatoch sa však pretiahli až do 19. januára 1945.
– Touto bojovou operáciou sa začína priame oslobodzovanie územia Československa v čase 2. svetovej vojny.
– Operácia pomohla SNP, aj keď nie celkom tak ako mala – sovietske a československé vojská sa nedokázali spojiť s povstaleckými jednotkami v okolí Banskej Bystrice. Povstaniu však pomohli tým, že na seba viazali značné nemecké sily, ktoré by inak mohli byť ihneď nasadené proti Povstaniu.
– Spolu so SNP, Pražským povstaním nás Karpatsko-duklianska operácia radí na stranu víťazných mocností po 2. svetovej vojne.
– Odohrala sa v náročnom teréne karpatských lesov, v Duklianskom priesmyku, ktorý v jednom z najužších miest Karpát pretína sedem hrebeňov. Vojenskí historici aj dnes uznávajú, že prekročiť Karpaty s armádou nie je také jednoduché.
VIERA MAŠLEJOVÁ
Foto: Vojenský historický ústav Bratislava, vm