Správa o chladnokrvnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vo februári 2018 otriasla (nielen) celým Slovenskom. Prečo museli zomrieť? Zložité a v mnohých ohľadoch šokujúce pozadie skutočného príbehu odkrýva koprodukčný dokumentárny film s názvom Kuciak: Vražda novinára, ktorý natočil oceňovaný režisér Matt Sarnecki. Snímka divákom sprostredkuje aj doteraz nezverejnené svedecké výpovede, dôkazy, exkluzívne informácie a materiály, ku ktorým slovenská verejnosť doposiaľ nemala prístup.
Film Kuciak: Vražda novinára mal svetovú premiéru na kanadskom festivale dokumentárnych filmov Hot Docs a európsku premiéru na tohtoročnom filmovom festivale v Karlových Varoch, kde vyvolal mimoriadny divácky ohlas. Do slovenských kín príde 23. februára 2023.
Jednu chladnú februárovú noc roku 2018 polícia vstúpila do domu vo Veľkej Mači na juhozápade Slovenska a našla tam krvavé miesto činu. Telo Jána Kuciaka, 27-ročného investigatívneho novinára, ležalo tvárou dolu pri vchodových dverách. Bol dvakrát postrelený do hrude. V kuchyni bola jeho snúbenica Martina Kušnírovástrelená jedenkrát do hlavy. Mladý pár mal len niekoľko mesiacov pred svadbou.
Novinárka Pavla Holcová, kľúčová postava filmu Kuciak: Vražda novinára, spolupracovala s Jánom Kuciakom krátko pred jeho smrťou. Niekoľko dní po vražde uverejňuje posledný článok, na ktorom s mladým novinárom pracovala: článok, ktorý spája taliansky organizovaný zločin s vtedajším slovenským premiérom Robertom Ficom. Čoskoro na Slovensku vypuknú najväčšie protesty od pádu komunizmu, ktoré požadujú Ficovo odstúpenie. Nakoniec sú Robert Fico a policajný prezident, ktorý dohliadal na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy, nútení odstúpiť zo svojich funkcií.
Peter Juhás, mladý policajný vyšetrovateľ, dáva dokopy bizarný sled udalostí prípadu Kuciak. Dvaja vrahovia – jeden bývalý policajt, druhý bývalý vojak – boli údajne najatí majiteľom miestnej pizzerie, aby Jána Kuciaka zabili. Majiteľa pizzerie si zase údajne najala žena, ktorá v minulosti kontaktovala známych politikov s cieľom získať kompromitujúce materiály. Táto žena, Alena Zsuzsová, je zhodou okolností aj priateľkou a niekdajšou milenkou Mariana Kočnera, známeho slovenského podnikateľa, napojeného na mnohých politikov, ktorému sa Kuciak vo svojich článkoch podrobne venoval. V marci 2019 je Kočner obvinený z objednávky Kuciakovej vraždy.
Viac ako rok a pol po vraždách dostáva Pavla Holcová prekvapivý telefonát. Neznámy zdroj jej ponúka celý tajný vyšetrovací spis k prípadu. Patria sem aj zabavené počítače a zašifrovaná komunikácia údajného objednávateľa vraždy Mariana Kočnera. Zo zašifrovaných správ vyplynie, že krajinu ovládli oligarchovia,skorumpovaní sudcovia, predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní a mafia. Prichádza čas zúčtovania…
Práve uvedené zistenie bolo podľa slov režiséra hlavným dôvodom, prečo sa rozhodol film Kuciak: Vražda novinára nakrútiť. „Je to nikdy predtým nevidený plán fungovania korupcie a svedectvo o sile žurnalistiky. To je tá najdôležitejšia časť príbehu a zároveň Jánov odkaz – niečo, na čo nechcem, aby svet zabudol. Náš dokument je naliehavou pripomienkou rizík, ktorým čelia novinári, a tiež toho, že slobodná tlač funguje ako ochrana demokracie,“ vyzdvihuje nadnárodný význam Kuciakovho príbehu režisér Matt Sarnecki.
„Verím, že vďaka tomuto prípadu diváci pochopia, že zmena je možná, aj keď tomu neveríme a sme frustrovaní z toho, ako sa situácia vyvíja. No zmena je naozaj možná a je len na nás, či pôjde o zmenu k lepšiemu, alebo nie,“ dodáva novinárka Pavla Holcová.
Film Kuciak: Vražda novinára vznikol v produkcii spoločnosti Final Cut for Real, v koprodukcii s OCCRP(Organized Crime and Corruption Reporting Project), so spoločnosťami Frame Films a For Got Fat Productions. Svetová premiéra sa konala 1. mája 2022 na najväčšom festivale dokumentárnych filmov v Severnej Amerike Hot Docs Festival v Toronte. Do slovenských kín snímka príde dva dni po smutnom výročí vraždy Jána a Martiny, teda 23. 2. 2023, v distribúcii spoločnosti BONTONFILM.