Viac je viac a menej je nuda. To bola mantra Iris Apfelovej, ktorá sa so svojim jedinečným štýlom dožila krásnych 102 rokov. Americká podnikateľka, interiérová dizajnérka, módna návrhárka a herečka, zomrela 1. marca vo svojom dome v Palm Beach. Mnohým ženám prinášala radosť a inšpiráciu práve svojimi krásnymi farebnými outfitmi. Bola to dizajnérka, ktorá urobila zo starnutia vysoké umenie.
Apfel mala talent upútať pozornosť v akejkoľvek módnej rubrike, ako aj na svojom účte na Instagrame (ktorý má viac ako dva milióny sledovateľov). Väčšinou bola s tonou bižutérie na krku. Na každý deň a príležitosť mala pripravený iný žiarivý vzhľad – čo sa však desaťročia nezmenilo, bol jej nepoškvrnený strieborný bohatý účes, korálovo červené pery a obrovské čierne okuliare. Ak bola Apfel považovaná za gýčovú a výstrednú, bolo to v poriadku. Milovala byť tou, ku ktorej sa všetky oči otáčajú, či už v módnom prednom rade, na premiére filmu alebo len tak na nákupoch na Piatej Avenue. Táto „náhodná ikona“ (názov jej biografie z roku 2018), ktorá nikdy nemala nedostatok zábavy, bola medzi vážnymi znalcami módy úžasne osviežujúca.
Apfel vyrastala s módou v póroch, keďže jej matka narodená v Rusku viedla svoj módny butik v New Yorku. Iris už vo veku 11 rokov prehľadávala blšie trhy neďaleko svojho domu v Queens v New Yorku, zbierala vintage tašky, roztomilé hodvábne šaty a bižutériu. Neskôr pracovala ako módna redaktorka pre časopis Women’s Wear Daily. Môžeme si nahovárať, že denim cool vynašiel Marlon Brando vo filme The Wild One (1953) alebo Marilyn Monroe vo filme The Misfits (1961), ale Apfel bol pred týmito hollywoodskymi hviezdami. “V 40. rokoch som bola pravdepodobne prvou ženou, ktorá nosila džínsy,” hovorí Iris. Bižutéria, ktorú nazbierala z celého sveta, bola dokonca vystavená v Metropolitnom múzeu umenia v roku 2005. Nastajlovaná na figurínach, ako by ich nosila. Pod názvom Rara Avis (Vzácny vták), to bolo prvýkrát, čo sa múzeum zameralo na živú ženu, ktorá nebola dizajnérkou. Giorgio Armani a Karl Lagerfeld sa vtedy zúčastnili úvodného večera a Apfel bola katapultovaná do módneho sveta.
Foto: Shutterstock
Nebola len módnou ikonou, do roku 1992 viedla so svojím manželom textilnú spoločnosť. Dokonca bola dekoratérkou interiérov v Bielom dome, keď dodávala tkaniny pre deväť amerických prezidentov – Trumana, Eisenhowera, Kennedyho, Johnsona, Nixona, Forda, Cartera, Reagana a Clintona. Popularita Apfel je možno znakom vyspelého sveta. V posledných desaťročiach sú staršie modelky celebrít, ako Carmen Dell’Orefice (92) a Daphne Selfe (95), čoraz viac považované za očarujúce a vyhľadávané.