Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Goralské rozprávky

december 09, 2011 - 10:31
Dej aj atmosféra filmu vypovedajú nielen o každodennom živote goralov, ale prezentujú aj rázovitú goralskú prírodu a zvyky.
Foto: 

 

 

Literárna predloha bola zozbieraná, zostavená a upravená do filmovej podoby na základe rozprávania ľudí – goralov žijúcich na Zamagurí. Názov tohto nového slovenského filmu je prostý – Goralské rozprávky. „Goralské rozprávky sú akousi mozaikou štyroch príbehov v jednom filmovom diele, ktoré vznikli na základe literárnej predlohy Viktora Majerika a Petra Glocka, presnejšie ich kníh Štastenko a Vodníkove zlaté kačky,“ povedala nám Ingrid Majeriková z vydavateľstva GORALINGA, ktoré sa zameriava na popularizáciu zamagurského kraja a slovenskej histórie a ktoré bolo   koproducentom filmu. Na filmové spracovanie boli vybrané rozprávky Vodník Rybka a žobrák Šupka, Hamčo a O chudobnom Jendrušovi a bohatej Haľke (vo filme Maruška).

Tieto tri rozprávky sú vnorené do životného príbehu, ktorý rozpráva rozprávač dvom malým chlapcom, čím pripája ďalší mikropríbeh. Režisér Lukáš Marhefka, rodák zo Zamaguria, ktorý inicioval myšlienku sfilmovania goralských rozprávok ako ideálnej možnosti prezentácie obrovského potenciálu krásy a prírodného bohatstva Zamaguria, ako aj ľudových tradícií, sa prostredníctvom tohto 40-minútového audiovizuálneho diela snaží divákom ponúknuť to, čo v dnešnom pretechnizovanom svete mnohým z nás chýba – vieru, že dobro VŽDY zvíťazí nad zlom. Lukáš je poslucháčom Filmovej a televíznej fakulty na VŠMU, doteraz sa podieľal na produkcii filmu Niara. Je zakladateľom, režisérom a manažérom Divadla Ramagu v Spišskej Starej Vsi, ktorého herci účinkujú aj vo filme, za spoluúčasti štyroch profesionálnych hercov z Divadla Commedia z Popradu, členom ktorého je aj Vladimír Benko, ktorému zveril postavu rozprávača. Vodníka Rybku si zahral rodák zo Spišskej Starej Vsi, herec z Divadla J. G. Tajovského vo Zvolene Daniel Výrostko, žobráka Šupku študent VŠMU Ladislav Ladomirjak. Film sa nakrúcal v lete v skanzene goralskej dediny v Starej Ľubovni, v obciach Osturňa, Zálesie a Červený Kláštor. Titulnú skladbu ku Goralským rozprávkam zložila talentovaná hudobníčka Lívia Dermová, ktorá je autorkou niekoľkých piesní, ktoré čakajú na vydanie.Autor: ALENA HORVÁTHOVÁ-ČISÁRIKOVÁ
Foto: archív I. M.

- - Inzercia - -