Dnes je streda, 08.december 2021, meniny má: Marína
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Herečka z Prezidentského paláca

máj 12, 2014 - 08:09
Až raz budem na ministerstve a že tam teda budem.... Túto vetu, ktorú si Zuzana Bezáková požičiavala z úst Vendulky Utešiteľky zo slávnych televíznych básnikov, brali všetci v jej okolí len ako žart. Prevrátili oči a povzdychli si: Herečka! Lenže ona mala pravdu. Naozaj to dotiahla vysoko. Prvá manželka kozmonauta Ivana Bellu je ekonómkou v Prezidentskom paláci a súčasne sa objavuje aj na doskách, ktoré znamenajú svet, a v televízii.
Foto: 
Zuzana maturovala po uši zamilovaná. Ivan Bella bol spolužiakov brat z vedľajšej dediny, s ktorým si šli zatancovať na dedinskej zábave. Aj keby niekomu v ten večer napadlo, že sú celkom pekný párik, sotva by im dával šancu – ona na banskobystrickej ekonómke a on na vysokej leteckej v Košiciach. To sú stovky kilometrov... No oni sa cez ne „prepísali“. „Naučila som Ivana písať mi dlhé, aj pätnásťstranové listy o všetkom, čo cez deň robil,“ usmeje sa Zuzka, z ktorej sa tak ku koncu Ivanovho štúdia stala pani Bellová a na manželove promócie už nešla sama, ale s malým Ivankom pod srdcom. A potom si veľmi rýchlo musela vyskúšať, čo to znamená byť vojakova žena. Z dovolenky, ktorú si Ivan zobral, aby bol pri svojej polovičke, keď sa ich prvorodený pýtal na svet, ho odvolali. „Už mi do pôrodnice len stihol prísť povedať, že odchádzame do južných Čiech, lebo ho ako pilota nadzvukových lietadiel prevelili do Bechyně.“ Ak si dovtedy kde-tu čosi zarecitovala aspoň pri sobášoch na radnici, potom jej zostali už len riekanky s Ivkom a neskôr aj s jeho o tri roky mladšou sestričkou Zuzkou. A počítať už mohla akurát tak ťažké minúty, keď počas cvičných letov, o ktorých vďaka hluku vedelo vždy celé mesto, nastalo z ničoho nič zlovestné ticho. Vtedy všetkým ženám letcov napadla rovnaká otázka – nestalo sa to, čo ich zastavilo, práve môjmu mužovi? „Väčšinou totiž lietanie prerušili len pre nejakú haváriu. Vtedy neboli mobily, takže sme len čakali, ku ktorej prídu ľudia zo základne s tou zlou správou. Keď má niekto pilota, musí počítať so všetkým, aj keď s tým najhorším nijaká žena rátať nechce a nedokáže.“
 
Nový a ešte novší začiatok
K Bellovcom našťastie žiadna zlá správa nikdy nedorazila. Teda, ak nerátame rozkaz na ďalšie sťahovanie, ktoré malo na svedomí rozdelenie republiky. Veliteľstvo rozhodlo o Malackách. Takže ich opäť čakalo začínanie odznova. Vtedy sa do toho opäť zamiešal osud a nový začiatok im spravil ešte novším, ako plánovalo vedenie armády. „Keď sme sa vracali z Česka, bolo viac-menej jasné, že sa s Ivanom rozídeme,“ prezrádza Zuzana, ktorej súd ukončil zväzok s Ivanom Bellom päť rokov pred tým, ako sa on vydal ako prvý slovenský kozmonaut do vesmíru. Aj keď neboli manželmi, zostali dobrými rodičmi svojich dvoch detí, ktoré, mimochodom, pri lete do kozmu sprevádzali svojho otca do Moskvy, kým ich mama už kolísala najmladšiu sestričku Barborku, ktorú porodila svojmu druhému manželovi, tiež vojakovi a tiež letcovi nadzvukových lietadiel Jaromírovi Bezákovi.
 
Nová Kráľovičová?
Aj keď si Zuzana v posledných rokoch precvičovala prednes len na detských riekankách, na ťahaní k umeniu to nič nezmenilo, o to viac, keď sa v Malackách zakladalo ochotnícke Divadlo na hambálku. „Tak sa tam prihlásme,“ nadhodil len tak medzi rečou kolega z vojenského letiska v Kuchyni, kde pracovala. „Mne dvakrát hovoriť nemusíš...“ upozornila ho. To už vedela, že to tam chce s konkurzom skúsiť. Akurát zistila, že už je po ňom. „Asi bolo na mne vidno, ako veľmi o to stojím, lebo nás režisér Vlado Zetek zobral aj bez toho, aby nás s kolegom vyskúšal, dokonca nás hneď aj obsadil. Práve on má veľkú zásluhu na celej mojej hereckej kariére. Je to pre mňa veľký vzor, ktorý sa rozumie divadlu,“ vyznáva sa Zuzana, ktorá k divadlu nakoniec pritiahla aj svoju najmladšiu ratolesť. Jablko skrátka nepadlo ďaleko od stromu, navyše sa dokotúľalo oveľa ďalej, ako všetci čakali. „S najväčším počtom bodov prešla talentovkami a bola prijatá dokonca na dve školy na herectvo, v Banskej Bystrici aj Brne,“ podrastie Zuzana materinskou hrdosťou, ktorá len násobí radosť z jej najnovšieho úspechu v malackom My fair lady, ktorý divadlo Na Hambálku uviedlo s názvom Moja fešná slečna. Po ňom jej polichotili, že je novou Marínou Kráľovičovou, čím vlastne len pridali ďalšie ocenenie k cene za najlepší ženský herecký výkon na Festivale Aničky Jurkovičovej. Po návrate odtiaľ, ale aj z každého predstavenia doma svoje herečky čaká muž, ktorý síce radšej ako do hľadiska sadá na bicykel, ale keď ho nepočujú, rád sa nimi pochváli. 
 
Viac sa dočítate v SLOVENKE!
 
KATARÍNA ALBERTY ONDREJKOVÁ
Foto: archív Z. B.

- - Inzercia - -