Dnes je štvrtok, 06.október 2022, meniny má: Natália
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Hlasujte za Najsympatickejšiu zahraničnú Slovenku

október 15, 2012 - 13:50
Na celej zemeguli žijú Slovenky. Mnohé sú výnimočné, nejedna dosiahla úspech vo svojom povolaní a robí dobré meno našej krajine – a my doma o nich vieme takmálo!
Foto: 

Cieľom seriálu, ktorý sme pripravili v spolupráci s Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí, bolo predstaviť vám aspoň niektoré z nich. V priebehu roka sme prinášali portréty úspešných zahraničných Sloveniek. Dnes rekapitulujeme a je na vás, vážené čitateľky a čitatelia, napísať nám, ktorej príbeh vás najviac oslovil, a pošlete jej svoj hlas. 

Hlasovať môžete prostredníctvom formulára na konci článku! 
Maja Straková, Taliansko    41/2011
Dlhé roky pracovala v zdravotníctve a zastávala vysoké pozície, reprezentovala Taliansko aj v Európskej únii. Počas zimných olympijských hier v roku 2006 v Turíne bola atašé našej výpravy. Je spoluzakladateľkou a predsedníčkou Združenia priateľov Slovenska [email protected], ktorého cieľom je približovať našu vlasť Talianom.

 

Nadja Hammarberg, Švédsko    43/ 2011
So švédskymi priateľmi založila v Štokholme Kultúrnu spoločnosť Milana Rúfusa a prekladá do švédčiny poéziu nášho básnika, organizuje kultúrne podujatia, na ktorých sa recituje v dvoch jazykoch poézia švédskeho nositeľa Nobelovej ceny Tomasa Transtomera a Milana Rúfusa.

 Božena Farhatová, Libanon  44- 45/ 2011
Je členkou výboru asociácie bývalých absolventov českých a slovenských vysokých škôl v Libanone. Spolu s ďalšími Slovenkami vydatými na Blízkom východe urobili veľký kus práce v propagácii Slovenska, organizujú výstavky tradičných ručných prác, večery poézie.

 
Nataša Floreánová, Austrália  47/ 2011
Viac ako štyridsať rokov žije v Sydney. V Austrálii sa stala uznávanou maliarkou, ktorej obrazy zdobia vládne budovy, letiská a sídla významných firiem, vlastnia ich galérie aj súkromní zberatelia v mnohých krajinách. Vďaka jej kontaktom sa podarilo získať pre bratislavskú Novú scénu licenciu na uvedenie slávnych muzikálov.

       
Oľga Kroupová, Nemecko  49/ 2011
Žije v nemeckom meste Detmold. Pre tri prestížne hudobné vydavateľstvá píše klavírne výťahy k operám a robí korektúry pripravovaných vydaní hudobnej literatúry. Popri tom skladá symfonickú hudbu. Jej skladby sa hrali v západnej Európe, Amerike i Ázii.

 
Timea Majorová, USA 2/2012
Z talentovanej fitnesky, ktorá vyrástla v Želiezovciach, sa stala najfotografovanejšou fitnes modelkou USA a propagátorkou zdravého životného štýlu.

 
Viera d´Adostini, Francúzsko 5/2012     
Vyštudovala reštaurátorstvo a vo svojej novej vlasti reštaurovala umelecké diela v rôznych inštitúciách a v kostoloch. Minulý rok pripravila v Nancy koncepciu reprezentatívnej výstavy, ktorá predstavila Slovensko, jeho výtvarné a remeselné umenie a zručnosť našich ľudí od dávnej histórie po súčasnosť.

 

Maja Dusíková, Taliansko 7/ 2012
Významná slovenská výtvarníčka žije s rodinou už tridsať rokov v Taliansku. Domáce i zahraničné vydavateľstvá jej zadávajú ilustrácie rozprávkových kníh. V roku 1998 pre UNICEF namaľovala najkrajšiu vianočnú pohľadnicu roka, v roku 2002 získala Cenu Ľudovíta Fullu a v roku 2004 ocenenie Premio Internacionale Beato Angelico za umelecký prínos v grafike a ilustrácii v Taliansku.

 Lenka Teilmann, Dánsko  10/2012 
Od svojich osemnástich rokov žije v zahraničí, študovala vo Viedni módny dizajn, pracovala aj vo Vietname, vydala sa do Dánska. Navrhuje nábytok, pracuje vo veľkom švédskom nábytkárskom koncerne, kde sa vypracovala z dizajnérky na kreatívnu riaditeľku.

 Inéz Cusumano, Česká republika  13/2012
Pochádza zo Spišskej Novej Vsi, vyštudovala v Prahe a jej osobný aj profesionálny život bol plný dramatických zvratov.  V roku 2001 kúpila ruinu  zámku Mcely. No až s pomocou svojho terajšieho manžela Jamesa Cusumana, ktorého spoznala v USA, sa jej podarilo z niekdajšej ruiny vybudovať päťhviezdičkový hotel Chateau Mcely.

 Anna Pomichalová, Veľká Británia  17/2012
Pätnásť rokov pracovala v rozhlasovej stanici BBC v Londýne  a stala sa aj rešpektovanou prekladateľkou a tlmočníčkou. Po zrušení slovenskej redakcie BBC často cestuje do USA  hosťovať na univerzitu ako expertka na BBC. V súčasnosti sa venuje pilatesu a personálnemu a korporátnemu koučingu.

 

Dana Mann Beňušová, USA 21/ 2012  
Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome sa pri športe spoznala so svojím manželom, tiež vodným slalomárom Scottom Mannom z USA. Po svadbe žije s ním vo Washingtone, kde vyučuje slovenčinu a vedie tréningy detí a popri tom sama trénuje. Naďalej reprezentuje Slovensko a patrí k špičke v slovenskom ženskom vodnom slalome.

 


Izabela Štefunková, Rakúsko 29/2012
Pochádza spod Tatier, ale od svojich osemnástich rokov študovala  a neskôr pracovala v zahraničí. Usadila sa vo Viedni. Nedávno zanechala kariéru úspešnej manažérky a začala vyrábať šperky. Predstavila ich na viacerých výstavách.

 


Lucia Kubicová, Taliansko 31/ 2012
Vydala sa do Talianska a keď mala problém uplatniť svoje vzdelanie architektky, preorientovala sa na tlmočenie a prekladateľstvo náročných odborných technických a právnických textov. Popri tom sa venuje maľovaniu a výrobe šperkov a aktívne pracuje v Združení priateľov Slovenska [email protected]  v Turíne. Komunikuje so Slovenkami žijúcimi vo viacerých krajinách a spolu s nimi pripravila niekoľko viacjazyčných pásiem poézie, ktoré prezentovali na stretnutiach krajanov.

 Valéria Tóthová, Kanada, 34-35/ 2012 
Už štyridsať rokov žije s rodinou v Toronte, kde sa s manželom aktívne podieľa na kultúrnom živote krajanov. Doteraz obaja pôsobia v Torontskom slovenskom divadle. Pätnásť rokov ako dobrovoľníčka  pomáhala slovenským a českým emigrantom pri príchode do Kanady a neskôr bola z poverenia kanadskej vlády členkou osobitného súdneho tribunálu pre utečencov.

 
Michaela Musilová, Veľká Británia 37/ 2012
Mladá vedkyňa, vesmírna biologička, si robí doktorát na univerzite v anglickom Bristole. Súčasťou jej doktorandskej práce je výskum, ktorého cieľom je zistiť možnosti života na planéte Mars. V rámci výskumu sa zúčastnila na vedeckej expedícii v Grónsku, kde prežila mesiace v zajatí snehu a ľadu. 

 
Ľudmila Štefániková,  USA 39 / 2012
Všestranne talentovaná mladá hudobníčka sa vydala na džezovú dráhu. Študovala hudbu v Paríži aj na prestížnej Berklee College of Music v Bostone. Tu skomponovala, nahrala s orchestrom aj sama produkokovala svoje prvé cédečko. Koncertuje – hrá na vibrafóne aj spieva, skladá hudbu k filmom.

 


Ružena Molitorová, Austrália  40/ 2012
S rodinou žije v Sydney od roku 1996. Podarilo sa jej uplatniť v povolaní, ktoré na Slovensku vyštudovala – pracuje v architektonickej firme, ktorá navrhuje domy pre najbohatších ľudí Austrálie.

 
Ľubica Elser, 41/2012
Študovala psychológiu v Holandsku, kde sa zoznámila so svojím manželom – Nemcom a neskôr žili a pracovali v rôznych krajinách. Manžel ju priviedol k maratónskemu behu a dnes je Ľubka  jedinou Slovenkou, ktorá bežala maratón na všetkých siedmich kontinentoch.

 

 

 
Lýdia Ostrowska, Poľsko 42/202Pred šiestimi rokmi odišla do Poľska, kde sa vydala a v Krakove začala vyučovať slovenčinu. Okrem nášho jazyka približuje Poliakom aj našu krajinu, jej kultúru a reálie.  
Kvetoslava Benková-Čániová, Srbsko
Speváčka a etnomuzikologička, narodila sa vo Vojvodine v slovenskej rodine. Vyštudovala VŠMU v Bratislave, dlhé roky pracovala ako hudobná režisérka a redaktorka v rozhlase v Novom Sade, bola vedúcou folklórneho súboru Petrovská družina. 
 

- - Inzercia - -