Hliva ustricová má množstvo pozitívnych účinkov a pre zdravie človeka je jej konzumácia len a len prínosom. Ak milujete huby, niet pochýb, že odteraz bude v kuchyni vašou vernou spoločníčkou. Možností, ako si ju pripraviť, je totiž viac než dosť.
Hliva ustricová (Pleurotus ostreatus)
Pohodové ničnerobenie, domáce koláčiky i zákusky, štedré obedy aj večere a pomenej pohybu – aj takáto je súčasť sviatočných dní. Buďme však radi, že sme si našli čas na rodinu aj priateľov, a nechcime sa prudko zbaviť nadbytočných kíl. Naopak, poďme na to pozvoľna a zdravo – napríklad s nenápadnou, no vynikajúcou hlivou ustricovou.
Slovenské odborné názvy sú: hliva ustricová, hliva ustricovitá.
Odborné zastarané názvy sú: hliva chrastavá, chrastavka, kladná huba, srež, hliva.
Ľudové/nárečové názvy sú: hliva, hliv, hlivka, liva, hlivec, hlivák, gliva, huba, buková hliva, bukovo hliva, ješeňovo hliva, stromská hliva, hliva stromovka, kladná huba, kladová huba, orechová huba, bukovnica, kladnička, chladnička, chladnačka, openka, podp(i)enka, podpinka, podpňovka, pňakovka, pnovka, pníček, podpník, michalka, michoľak, hnedáčky, psie uchá, jelenice, scáky, pešterec, pesere*, panoše (plurál).
Má minimum kalórií, je bohatým zdrojom prírodných vitamínov a minerálov, posilňuje imunitu vďaka obsahu beta glukánu, ktorý je veľmi stabilný a nestráca sa ani tepelnou úpravou huby pri varení.
Hliva ustricová obsahuje:
- Vitamíny b, d, c, k,
- kvalitné proteíny,
- nenasýtené mastné kyseliny,
- viaceré aminokyseliny,
- prvky ako selén,
- zinok,
- bór,
- jód,
- chróm,
- meď,
- železo,
Hliva ustricová stimuluje imunitný systém
Beta glukán obsiahnutý v hlive prirodzene stimuluje imunitný systém, bojuje proti baktériám a vírusom a má schopnosť regenerovať Tkanivá. Vďaka hubovej vláknine sa uvoľňujú usadené škodliviny z čriev a upravuje sa ich peristaltika, Pomáha aj pri problémoch s vyprázdňovaním, podráždenom žlčníku a nechuti do jedla.