Východ Slovenska má tú prednosť, že tam nie je svetelný smog, vďaka čomu sa darí lepšie pozorovať hviezdy a ďalšie nebeské úkazy. Preto na Kolonickom sedle, zhruba sedemnásť kilometrov od Sniny, postavili astronomické observatórium.
V roku 1987 bola vybudovaná prvá pozorovateľňa na mieste dnešného areálu. Po desiatkach rokov sa areál rozšíril do podoby detašovaného pracoviska Astronomického observatória na Kolonickom sedle, ktoré patrí pod Vihorlatskú hvezdáreň v Humennom. „Máme tu druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku – Vihorlatský národný teleskop. Donedávna sme boli prví, no teraz má prvenstvo ďalekohľad na Skalnatom plese. Je to zrkadlový ďalekohľad s priemerom hlavného zrkadla jeden meter. Primárne zrkadlo je hlavná zhromažďovacia plocha pre svetlo, ktoré sa zachytáva z vesmíru – konkrétne svetlo premenných hviezd,“ vysvetľuje tunajší lektor Róbert Adam. Okrem Vihorlatského národného teleskopu tu funguje ešte ďalších päť teleskopov, vrátane päťdesiatcentimetrového teleskopu Žiga, ktorý patrí Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach.
Saturn je prím
Hvezdáreň sa zameriava aj na výskum, no predovšetkým na edukáciu a popularizáciu v oblasti astronómie a ostatných príbuzných vied. Návštevníci a turisti sú tu teda vítaní. Môžete sem prísť pozorovať hviezdy v noci, ale aj cez deň, je tu čo pozerať a spoznávať. Platí však, že pozorovanie večernej oblohy a aj návštevy počas dňa si treba dopredu dohodnúť. „Návštevníkov najviac nadchne pozorovanie planét. Hlavne planéta Saturn, to je taký unikát, ktorý sa ľuďom najviac páči a dosť ich aj ohúri. Zaujme ich hlavane prstenec. Je to pre nich „niečo“, keď to, čo pred tým videli len na fotke, uvidia aj cez ďalekohľad s dobrým priblížením. A potom je to ešte planéta Jupiter, čo zvykne ľudí zaujať,“ vraví ďalej Róbert Adam. Dodáva, že osobitným unikátom je planéta Venuša, pretože tá sa dá pozorovať aj cez deň.
Planetárium
Nemáte čas prísť sem v noci? Nevadí, aj pre návštevy, čo prídu cez deň, majú pripravený program. Tunajší zamestnanci vás zavedú do planetária, kde môžete pozorovať akoby naozajstnú nočnú oblohu. Na polkruhovú kupolu premietajú hviezdy, planéty, hviezdokopy, mliečnu dráhu. A k tomu ešte dostanete odborný výklad. Planetárium bolo postavené v rámci projektu Karpatské nebo a do prevádzky ho uviedli v roku 2012. „Môžeme v ňom premietať virtuálnu nočnú oblohu, filmy v celooblohovej projekcii alebo prednášať na rôzne astronomické témy,“ objasňuje na záver lektor.
Empiro
V súčasnosti tu pracujú na projekte Karpatská hviezdna dráha, ktorého hmatateľnou podobou, ktorá už stojí, je pavilón Empiro. „Návštevníci ho nájdu pri hlavnej ceste vedľa odbočky k samotnému observatóriu. Atypická sklenená stavba je výsledkom viacerých súvisiacich aktivít projektu cezhraničnej spolupráce, na ktorú sme získali viac ako dvestosedemdesiattisíc eur. Práve pavilón Empiro sa stane hlavným vzdelávacím a prezentačným centrom na Kolonickom sedle v problematike svetelného znečistenia a parkov tmavej oblohy v Karpatoch. Realizácia podujatí pre verejnosť v Empire nebude rušiť astronomické pozorovania v observatóriu. Naším hlavným cieľom je ochrana oblohy pred svetelným znečistením,“ hovorí riaditeľka Vihorlatskej hvezdárne Mária Kulanová.
Viera Mašlejová
Foto: autorka