Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Hyacint – farebná a voňavá predzvesť jari

február 12, 2013 - 15:37
Aj vy ste dostali hyacint v črepníku a tešíte sa z jeho postupne rozkvitajúcich drobných zvončekovitých kvietkov? Aj váš byt odrazu rozvoniava ako jarná záhradka a chcete, aby bol u vás čo najdlhšie? Čo s touto milou jarnou cibuľovinou, keď dokvitne? Poradíme vám!
Foto: 

Hyacint v kvetináči rozkvitá pri teplote  16 až 20 stupňov a v plnom kvete robí radosť asi tri týždne. Ak máte v kuchyni či obývačke teplejšie, bude kvitnúť kratšie.

Tento kvet potrebuje veľa svetla, najlepšie  mu teda bude na okennom parapete. Nemá rád teplotné výkyvy.

Kvitnúci hyacint nie je náročný na vodu, postačí, keď budete jeho koreňový bal udržiavať mierne vlhký. Dajte však pozor, aby substrát úplne nevyschol – to hyacinty neznášajú.Hyacint rozkvitá aj v záhrade, je to viacročná rastlina, takže ak po odkvitnutí opatrne vykopete cibule zo zeme a očistíte, na konci septembra ich môžete opäť vysadiť do záhonu v záhradke. Uskladnite ich na tmavom suchom mieste. Ak ich ponecháte v zemi aj cez zimu, budú kvety každý rok na jar menšie, až napokon vyhynú.

Po odkvitnutí v kvetináči prestaňte hyacint zalievať, odrežte kvetovú stopku, listy nechajte prirodzene vyschnúť. Keď zožltnú a odpadnú, cibuľu vyberte, očistite a uskladnite na chladnejšom a suchom mieste. Tu prečká obdobie vegetačného pokoja. Koncom septembra môžete cibule vysadiť von do hĺbky 10 – 15 cm do ľahkej, priepustnej pôdy, bohatej na humus. Hyacinty majú najradšej slnečné miesta.  Na jar vás potešia skorými  voňavými kvetmi v záhone.

Náš tip
Urobte si s nami jar v byte

Ešte je čas na zakorenenie rýchlených cibúľ, ktoré už majú nasadené na kvet.  Vyberte si efektnú sklenú nádobu s hrdlom prispôsobeným tvaru cibule. Nalejte do nej vodu po zúženú časť hrdla, do rozšírenej časti „posaďte“ cibuľu a nádobu umiestnite do chladnej tmavej miestnosti (s teplotou okolo 5 stupňov).  Rastlinka by mala klíčiť v úplnej tme, preto ju zakryte napríklad dostatočne veľkou kartónovou škatuľou. Len čo sa približne po šiestich týždňoch objavia púčiky, preneste ju do bytu. Ešte týždeň nechajte zakrytú. Na svetle a v teple vás  hyacint v druhej polovici marca  poteší voňavým kvetom. Nezabúdajte cibuli dolievať vodu tak, aby boli ponorené korene, nie však cibuľa. Mohla by začať hniť.


 
Aká farba?
Hyacinty sa vyznačujú jemnou škálou farebnosti  – od bielej cez jemnú béžovú či ružovú, bledomodrú až po sýtu modrú, cyklámenovú až fialovú. Farbu kvetu si môžete vybrať podľa cibule: z bielej vyrastie biely kvet, z červenkastej ružový a z modrastej vykvitne modrý kvet.

-bv-
Foto: Thinkstock

- - Inzercia - -