Dámy, je tu ďalší spôsob, ako si dopomôcť ku kráse. Podľa lekárov zariadenie doteraz využívané v medicíne – hyperbarická komora, môže prispieť k pružnejšej pokožke i žiarivejším vlasom. V ADELI takéto zariadenie majú a porozprávali nám, ako to funguje.
Na úvod trocha základných informácií. Za normálnych podmienok v našom bežnom živote dýchame vzduch, kde kyslík tvorí len 21 percent. V hyperbarickej komore si nasadíte masku a dýchate vzduch, kde kyslík tvorí objem až sto percent. Do vášho tela sa tak dostáva veľké množstvo kyslíka, ktorý – čo je veľmi dôležité, prúdi pod tlakom. Za takýchto podmienok potom zafungujú fyzikálno-chemické procesy, keďže sa plyn rozpúšťa v tekutine najlepšie pod tlakom. V tomto prípade sa kyslík, ako plyn, rozpúšťa v našej krvi, teda tekutine. „Kyslík sa tak dostane až do plazmy a do každej bunky v tele a aj do periférnych častí nášho organizmu. Hyperbarická komora teda zvýši množstvo kyslíka v tele. Zóny, oblasti, kde sa kyslík dostane, kde má vplyv, je až na úrovni DNA. Teda dokáže stimulovať DNA, a to na bunkovej úrovni, čo znamená, že dokáže obnovovať tkanivo,“ vysvetľuje MUDr. Inna Durda, lekárka ADELI, ktorá má hyperbarickú komoru na starosti.
Kyslík vypína pleť
Túto skutočnosť si všimla aj plastická chirurgia a hyperbarická komora, pôvodne vyvinutá na liečbu základných chorôb, si tak našla cestu aj do sveta skrášľovania. „Každý z našich pacientov, ktorý bol v komore, popisuje zlepšenie aj v oblasti krásy. Má to svoje rácio – kyslík veľmi dobre účinkuje na pokožku. Napríklad, pri kožných ochoreniach má protizápalový účinok. A pôsobí aj ako regenerácia, regeneruje vlasy aj pokožku. Obnovuje nové bunky a vytesňuje staré. Hyperbarická komora zvyšuje cievny tónus, teda vypína pleť a tiež vytesňuje z tela toxické látky,“ hovorí doktorka Durda. A dodáva, že kyslík je dôležitý element pre naše telo a teda aj pre pokožku. Kyslík de facto živí naše bunky. Keď do bunky neprichádza kyslík, odumiera.
Lepšie hojenie po skalpeli
Už niekoľko rokov sa ženy, ale aj muži, starajú o svoju krásu, o svoj zovňajšok. Pod nôž plastického chirurga si ľahne čoraz viac zástupkýň nežného pohlavia i silný chlapov. Hyperbarická komora môže výrazne pomôcť aj im. „Podporuje totiž efektívnejšie prekrvenie operovaných oblastí, čo pomáha urýchliť proces hojenia a zároveň zmierňuje opuchy. Vďaka tomu je proces obnovy pohodlnejší a skracuje sa doba zotavenia po chirurgickom skrášľovacom zákroku. Takisto zabezpečuje zníženú bolesť, teda pacient menej cíti bolesť po operácii,“ uvádza MUDr. Inna Durda. To inými slovami znamená, že keď po plastickej operácii podstúpia procedúru v hyperbarickej komore, cítia menej bolesti ato im umožňuje vrátiť sa do každodenného života aj do práce.Rýchlejšie sa po kozmetickej operácii vrátia do pracovného procesu. „Je to vlastne založené na princípe, alebo poznatku, že v hyperbarickej komore sa pod tlakom rany rýchlejšie hoja. Hojenie rán sa urýchľuje. Preto sa „kúra“ v hyperbarickej komore začala využívať aj v rámci plastickej chirurgie, po operačných zákrokoch,“ konštatuje lekárka. Tlak v hyperbarickej komore dosahuje hodnotu 2,2 atmosféry, kým v našom bežnom živote má vzduch, ktorý dýchame tlak jednu atmosféru. V komore je teda dvojnásobný.
Ďalšie výhody
Zistilo sa tiež, že pobyt v hyperbarickej komore pred samotnou kozmetickou operáciou zlepšuje kvalitu kože. Vďaka tomu je potom operácia úspešnejšia. Hyperbarická komora zlepšuje kvalitu kože aj kvalitu tkaniva pred chirurgickým zákrokom, čo následne zvyšuje efektivitu kozmetických zákrokov. „A je tu ešte ďalší kladný účinok hyperbarickej komory – viac kyslíka v tele pomáha našej imunite. Je to vďaka tomu, že pobyt v komore zväčšuje počet bielych krviniek. Keď má človek viac bielych krviniek, rastie aj obranyschopnosť jeho organizmu,“ konštatuje doktorka Inna Durda. „Keď to mám teda na záver zhrnúť, možno povedať, že hyperbarická kyslíková terapia využíva čistý kyslík v prostredí kontrolovanom tlaku na liečenie a regeneráciu tela. V týchto podmienkach môže krv prenášať viac kyslíka, čo podporuje hojenie na bunkovej úrovni. Liečba je obzvlášť efektívna pri regenerácii tkanív,“ uzatvára Mudr. Inna Durda.
Výskum v Tel Avive
Prof. Shai Efrati, priekopník vo výskume hyperbarickej kyslíkovej terapie si myslí, že hyperbarický kyslík predlžuje dĺžku telomérov a redukuje markery senescencie – čiže bunkového starnutia, čo podľa jeho slov môže znamenať omladenie na molekulárnej úrovni. Efrati je lekár z Izraela a docent na Sacklerovej lekárskej fakulte a Sagol School of Neuroscience na Tel Avivskej univerzite. Súčasne je aj riaditeľ Sagolského centra pre hyperbarickú medicínu a výskum v Yitzhak Shamir Medical Center v Izraeli. V roku 2020 spolu s ďalšími kolegami publikoval prácu Hyperbarická oxygenoterapia zvyšuje dĺžku telomérov a znižuje imunosenescenciu v izolovaných krvinkách. Treba však povedať, že sa nevenuje len oblasti krásy. Jeho predmetom výskumu je aj pôsobenie hyperbarického kyslíka na kognitívne funkcie.