Dnes je pondelok, 03.október 2022, meniny má: Stela
Čas čítania
1 minute
Zatiaľ prečítané

Interiérová dizajnérka radí: Tri zóny v jednom priestore

február 19, 2014 - 09:31
Ako citlivo skĺbiť jedálenskú, obývaciu a pracovnú časť? Predstavím vám priestor, v ktorom bolo treba skĺbiť v jednej miestnosti tri samostatné zóny. Vytvoriť jedáleň, obývačku a pracovňu nebol problém, pretože miestnosť mala veľkorysé rozmery 730x230 cm. Radí interiérová dizajnérka Jasna Opavská.
Foto: 
Jedálenská časť sa logicky ocitla blízko kuchyne. Tvorí ju veľký stôl pre 8 ľudí a pekný príborník. V moderných bytoch sa akosi zabúda na príborníky. Je to škoda, pretože tento druh nábytku je nielen veľmi pekný, ale aj užitočný. Ak vám to priestor dovoľuje, odporúčam príborník začleniť buď v kuchynskej alebo jedálenskej časti bytu.  
 
Aj veľký masívny jedálenský stôl by mal byť  súčasťou každého bývania. Je to akési srdce domova. Okrem toho, že sa pri ňom stretávame pri jedle, býva aj svedkom písania prvých domácich úloh, spoločenských hier, vážnych a veselých debát. Chvalabohu socialistické časy, keď sa mini stoly tlačili v ešte menších kuchynkách, že sú už preč. V našich obývačkách, jedálňach a kuchyniach znovu trónia krásni a mlčanliví svedkovia rodinného života. 
 
Pred a po možnej úprave 
 
Na jedálenskú časť plynule nadväzuje obývacia. Tvorí ju veľkorysá rohová sedačka a pekná TV zostava. Samozrejmosťou je stojacia lampa,  ktorá vďačne poslúži pri čítaní alebo vytvorí príjemnú atmosféru pri posedení. Stojacia lampa by nemala chýbať v žiadnej obývačke. Treba ju vybrať s citom a dopriať si kvalitný nadčasový kus. V prípade osvetlenia neodporúčam prehnane šetriť, nakoľko správne vybrané svietidlá sú špárkami interiéru.  
 
Tretiu časť obývačky tvorí pracovný kút spojený s knižnicou. Nakoľko je vyrobený z rovnakého materiálu a v rovnakom farebnom vyhotovení ako ostatný nábytok, pekne zapadá do celku a dotvára harmonickú atmosféru celej miestnosti. Je jej súčasťou, ale predsa poskytuje súkromie pri práci.
 
Doplnky oživia akúkoľvek miestnosť
 
Celú miestnosť oživila zaujímavá kombinácia šedej a zelenej farby, prázdne obrazové rámy ako ozdoba na stenu a svietidlá. Spojili ju do celku a vytvorili jedinečnú príjemnú atmosféru. V takejto obývačke by som aj ja veľmi rada bývala. 
 
Inšpirácie a odborné rady poskytla interiérová dizajnérka Jasna Opavská
 
Autor a foto: Jasna Opavská, www.jasnakrasna.sk

- - Inzercia - -