Duševné zdravie a sociálny kontakt sú kľúčové aj pre fyzické zdravie. Platí to v detskom, dospelom aj seniorskom veku. Nedostatok lásky, kontaktov s inými ľuďmi dokážu terapeuticky nahradiť aj zvieratá. Psi či kone dokonca pomáhajú zmierňovať dôsledky niektorých kognitívnych porúch.
Zdravotnými problémami, duševnými poruchami a osamelosťou trpí mnoho ľudí vo vyššom veku. Preto dobré domovy pre seniorov využívajú nielen pomoc odborníkov z oblasti medicíny alebo psychológie, ale aj zo sveta zvierat. Výborné výsledky sa dajú dosiahnuť hipoterapiou.
„Nie je to terapia, pri ktorej sedíte v sedle a vozíte sa na zvierati, hoci môže mať aj takúto podobu,“ vysvetľuje Jana Janičová, psychologička z O.z. Horses Heal. „Kôň dokáže byť veľmi nápomocný aj keď pri ňom stojíte a komunikujete prostredníctvom postoja, gest a výrazu tváre.“ Podľa nej každý pohyb, pohľad a dokonca aj tlkot nášho srdca či intenzita dýchania je pre koňa nejakým signálom. „Kôň neintriguje, nekonšpiruje, preto môže byť pre človeka úžasným spoločníkom aj učiteľom,“ pokračuje odborníčka.
Čo naučí kôň?
Pri komunikácii s týmto vznešeným zvieraťom sa môžeme naučiť, ako zmieniť stres a napätie, ako zvládať komunikáciu v záťažovej situácii, rozvíjať si empatiu, ale aj podporovať vlastnú sebadôveru a sebaúctu.
„Kone sú stádové zvieratá a sú prirodzene naladené na to, aby identifikovali emócie iných. Môžu nám tak dopomôcť k lepšiemu pochopeniu toho, čo prežívame. Cieľom našich terapií, pri ktorej pracujeme s interakciou človek – zviera, je prispievať k zlepšeniu kvality života detí aj dospelých,“ pokračuje psychologička. „Využívame štruktúrovaný program EAI v kombinácií s technikami arteterapie a prírodného prostredia, ktorý podnecuje vyžívanie všetkých našich zmyslov. V oblasti nášho duševného zdravia má spojenie človek – kôň hlboký prínos.“
Zviera ako zrkadlo
Terapeutická interakcia s koňom nám niekedy môže doslova zachrániť život. Veď žijeme dobu plnú stresu, veľkej miery neistoty a diskomfortu. Navyše mnoho ľudí, aj keď žije uprostred množstva iných osôb, trpí osamelosťou.
„Chýba nám kontakt, blízkosť, spoločné zážitky. Ukazuje sa, že sme si čoraz viac vzdialení. Mimoriadne citlivé na naše prežívanie sú práve kone. Reflektujú naše emócie, reagujú na naše správanie a poskytujú okamžitú spätnú väzbu. Zrkadlia. A čo je dôležité, neposudzujú. Aj preto sú ideálnymi spoločníkmi či učiteľmi v našom živote. Našou mylnou predstavou je, že pri komunikácii reagujú na verbálne prejavy. Sú to však lovené zvieratá, zvuk by v prírode predátora upozornil na ich prítomnosť. Kone komunikujú výlučne neverbálne. Pri interakcii s nimi nám napomáhajú uvedomovať si, že naše telo za nás hovorí neustále. Učíme sa tak viac vnímať polohu tela, gestá, pohľad či mimiku,“ pokračuje J. Janičová z O.z. Horses Heal.
Školenie pri mustangoch
Všetko, čo sa jej dnes potvrdzuje v praxi, sa naučila v Kalifornii pri práci s polodivými mustangmi, ktorí sú cvičení nenásilnou metódou, aby potom dokázali pomáhať vojnovým veteránom s posttraumatickou stresovou poruchou. Metódu vyvinuli tréneri koní, ktorí sa zasadzovali za humánnejší výcvik zvierat bez násilia.
Počas terapie stojíte pri koňovi a nadobúdate vlastnú istotu a sebavedomie napríklad vďaka tomu, že kôň dôveruje vám. „Prejavom dôvery je aj to, že vám kôň dovolí dotknúť sa ho na zraniteľných miestach. Polohou tela a očným kontaktom vieme koňa poslať preč a následne ho požiadať o priblíženie. Sleduje sa pritom správanie koňa a jeho komunikačné znaky,“ pokračuje J. Janičová.
Je presvedčená, že takýto kontakt s koňom môže niekedy doslova zachrániť život. Lebo duševné zdravie neznamená iba absenciu choroby. „Interakcia s koňmi môže prirodzene viesť k nastoleniu pohody, dôvernej atmosféry a k vytvoreniu bezpečného prostredia. Poskytuje príležitosť na opätovné znovu napojenie sa na samého seba. Prijatie a pokoj, ktoré pocítime u koní, ním poskytujú východisko pri hľadaní riešení problémov, ktoré život prináša,“ uzatvára psychologička.