Áno, je to skutočne tak. Istá ani nie dvadsaťročná dáma z New Yorku bola ozaj kreatívna. Aby ju pod plesovými šatami „neomínal“ pancier – teda korzet, zobrala rozum do hrste a vyrobila prvú textilnú podprsenku.
„Pri príprave na newyorský ples korzet, vystužený s veľrybou kosťou, sploštil Mary obe prsia a spojil do jediného vypuklého tvaru. Vtedy len 19-ročnej žene to vnuklo myšlienku dať každému prsníku vlastné miesto a vyhnúť sa pritom korzetu. Mary Phelps Jacobová si ešte v ten večer s pomocou služobníctva zošila stuhou dve vreckovky a vytvorila si prvú podprsenku. Jej „Backless Brassiere“ boli mimoriadne úspešné a patent neskôr predala spoločnosti s prekvapivým názvom Warner Brothers Course Company za 1 500 dolárov. Spoločnosť si mohla gratulovať, pretože toto bola jej najlepšia investícia, akú mohla urobiť. Počas nasledujúcich 30 rokov sa firme podarilo zarobiť na výrobe podprsenky viac ako 15 miliónov dolárov,“ odhaľuje ozaj zaujímavý vznik dôležitého kúsku ženského odevu Mgr. Margaréta Nováková, ktorá kedysi pracovala v Ponitrianskom múzeu v Nitre.
Korzety
Za predchodcu dnešnej podprsenky sa považuje korzet. Objavil sa na prelome 16. a 17. storočia. „V čase baroka a rokoka vznikol variant vystužený veľrybími kosticami, so šnurovaním na prednom i zadnom diele. Korzet tak bol jedným z dôležitých krokov vedúcich k vynálezu klasickej podprsenky. Ako prvé si klady tohto dámskeho doplnku začali užívať dámy na šľachtických dvoroch Francúzska.
Ženy sa dokonca nechávali zošnurovať tak pevne, že sotva dýchali. Vďaka korzetu totiž dokázali stiahnuť svoj driek až na neuveriteľných 40 centimetrov,“ konštatujeMgr. Nováková. Ako dodáva, korzetová mánia vyvrcholila počas 19. storočia. „Trvalo celých 350 rokov, než sa s korzetom ženy rozlúčili a zistili výhody podprsenky,“ dopĺňa odborníčka.
Viera Mašlejová
Foto: Ponitrianske múzeum v Nitre