Jana Torzewská Kamenská skrášluje svet okolo nás krásnymi výrobkami s ľudovými motívmi. Počúvla tak volanie jej duše: “Túžila som prepojiť spomienky na krásne bezstarostné detstvo, na starkých, do niečoho hmotného, čo dodáva druhým ľuďom radosť a vyvoláva v nich rovnako krásne spomienky ako vo mne.”
Kde sa vo vás vzala túžba pracovať s ľudovými motívmi?
Ľudová kultúra a umenie, láska k nemu mi boli dané do vienka cez mojich starých rodičov, kedže obaja moji rodičia pochádzajú zo Stredného Slovenska a bola som s folklórom takpovediac stále v kontakte. Učili ma spievať ľudové piesne s ktorými som potom chodila na súťaže, starký vyrezával črpáky, vyrábal ovčiarsky riad, starké zas vyšívali a tkali. V rodine sa nám zachovala drevenica v ktorej sa moja starká narodila, množstvo historických predmetov – krosná, kolovrátok, nábytok, výšivky, kroje. Keď starí rodičia zomreli, odišlo aj kus zo mňa, nieco sa vo mne zlomilo. Akoby som stratila časť seba, svoje detstvo, korene.
Zostalo veľa nevypovedaného a zatúžila som zistiť viac o svojich svojich predkoch, vytvoriť rodokmeň,kto boi ako žili, získať vedomosti o krojoch v regióne z kadiaľ môj rod pochádza. Narodila som sa v Nitre, ale veľkú časť detstva som spolu s mojimi dvomi sestrami prežila na salaši u starých rodičov v malebnom prostredí Starej hory / Krupina / ,ale zároveň som mala veľmi blízko k otcovej mame mojej starkej Rozálii Kamenskej ktorá zas spolu so starkým pochádzala z Cinobanských lazov – zo Žihľavy. Jej skon ma natoľko ovplyvnil, že som čoraz viac a častejšie navštevovala kraj pod Poľanou, akoby som chcela uchovať puto, spojenie s ňou.
Ako dlho sa už venujete tejto činnosti?
Tvoriť oficiálne som začala už v roku 2012 ale ľudovej tematike a samoštúdiu ohľadom ľudových motívov, krojov, etnológie som sa začala intenzívne venovať od roku 2015.
Manuálna práca je istá forma meditácie, súhlasíte s tým?
Určite áno, hlavne ak máte hlavné zamestnanie, kde pracujete hlavne psychicky. Ja zatiaľ tvorím a podnikám popri zamestaní na základnej škole, kde prevláda práve tá psychická práca. Ručná kreatívna práca mi dodáva radosť do života azda tak, ako ju dodávala i mojim predkom. Predstavujem si ako pri šere sviečky prastarká vyšíva v drevenici na Žihľave, ako v kuchyni v rohu starká Kamenská tká pokrovce, starkého Slobodníka ako sme boli spolu v lese vybrať správne drevo na črpák. Je to krásny pocit, keď z ničoho vytvoríte niečo jedinečné, vaše.
Vo vašich produktoch sú zobrazené ľudové motívy z krojov z obcí Očová, Dobrá Niva, Hontianske Nemce, Zvolenská Slatina, podľa čoho si vyberáte kroje?
Momentálne je spracovaných viac než 20 obcí, a cez 1000 motívov ale nie všetky sú vonku, nie všetky videli fanúšikovia či zákazníci. Motívy si vyberám rôzne, niekedy sa zamerám vyslovene na konkrétny región, kokrétnu obec, obdobie kedy kroj bol nosený – predvojnové, medzivojnové , povojnové. Kedže majú svoje špecifiká. Je to veľmi indivuálne. Mnoho krát je ľudový motív vyberaný srdcom.
A stáva sa, že idem po konkrétnom type výšivky či ľudovom motíve, ktorý je vyslovene typický pre regón, obec a bude ju čo najdôstojnejšie reprezentovať. Kedže tie motívy sa snažíme spacúvať čo najautentickejšie a dávam si na tom záležať, aby neboli príliš štylizované a pozmeňované. Ide mi o dôstojnú prezentáciu našej slovenskej ľudovej kultúry, nie o jej paškvilizáciu. Je to síce už zmenená a teda moderná forma, ale motívy chcem strikne zachovať tak, aby aj o desaťročia ľudia vedeli povedať áno, to je z našej obce, z nášho kraja.
Vyrábate hrnčeky, tašky, naušnice.. Čo z toho bolo pre vás najväčšou výzvou?
Začínala som drevenými folk šperkami. Na Slovensku som v tom čase s drevenými šperkami v ľudovom štýle bola prvá, mnohí ma poznajú ešte pod starým názvom Retro Bijou ktorý som pred 2,5 rokmi zmenila aj z dôvodu, že pribudli Vami spomenuté hrnčeky, tašky, tričká ale i termohrnčeky, fľaše, dokonca peňaženky, je toho oveľa viac ako predtým.. Kedže všetko vyrábame na Slovensku je skutočne najväčšia výzva prísť s nápadom dierou na trhu, ako boli pred rokmi tie drevené folkové šperky Retro Bijou, vedieť ten nápad exekuovať do reálnej podoby / vyrobiť /, ale čo je najdôležitejšie získať si ľudí a výrobok predať a potom bojovať s napodobneninami, nevzdať to a ísť ďaľej.
Máte nejakú vysnenú predstavu predmetu, ktorý by ste radi zrealizovali?
Mám sen a i keď by sa nemali plány hovoriť ja nie som poverčivá. Mojím snom je obedová jedálenská súprava s ľudovým motívom výšivky krivou ihlou z Podpoľania.Taká, ktorá by sa dedila z generácie na generáciu a niesla tak hodnotu nielen vo forme ľudového motívu.Verím, že sa mi to podarí. Prosím o to nebesia.
Ako na vašu záľubu reaguje rodina, či známi?
Rodina mi fandí, no začiatky boli ťažké a občas je to stále ťažké. Ja túto moju činnosť však nevnímam ako záľubu, ale ako druhú prácu kedže oficiálne podnikám. Avšak nie je to len o tom príjemnom, ako sa môže zdať z vonku zo sociálnych sietí. Nielen to, že cestujem po Slovensku, fotím si výšivky, kroje, inšpirujem sa, následne si kolekciu navrhujem, ale kedže mám oficiálne podnikanie ako s.r.o, mám eshop, ešte k tomu zatiaľ stále popri zamestnaní v škole je to svojím spôsobom o to náročnejšia. Nemám spoločníka vo firme, mám externých ľudí, ktorí robia nejaké veci ale gro robím sama.
Kedže na to všetko, čo podnikanie obnáša je popri normálnom zamestnaní málo času, ide to na úkor rodiny. V tom má rodina varovný prst. Myslím tým účtovníctvo, papierovačky, balenie, správa eshopu, odpovedanie na správy zakazníkov, spravovanie sociálnych sietí, fotenie výrobkov, vymýšlanie názvov, popisy produktov, objednávanie výroby, distribúcia, reklamácie, skladové zásoby, obaly, reklama …je toho dosť čo zákaznici a fanúšikovia nevidia a vidí to len najbližšia rodina.
Kde si vaše výrobky môžu záujemci popozerať a zakúpiť?
Moje výrobky sa dajú kúpiť prioritne online na eshope www.kamenska.com, ale už pracujem aj na menších či väčších odberateľoch, partnerských predajniach ktoré sú takisto uvedené na eshope. Spomeniem napríklad- Heľpa, Telgárt, ale čoskoro pribudne aj Hriňová, Banská Bystrica, Detva. Budem robiť všetko preto, aby ich bolo stále viac a viac. Ak by mal niekto z čitateľov záujem o spoluprácu pri predaji budem veľmi rada.
Fungujete aj v online priestore, alebo uprednostňujete trhy, jarmoky a miesta s osobným kontaktom?
Ako som spomínala zatiaľ podnikám popri zamestnaní, jarmokov sa teda príliš nezúčastňujem z časového hľadiska. Určite je to do istej miery handicap. Uvidím, čo bude časom, čo mi osud prinesie či sa tomuto budem venovať naplno. V lete 2024 sa plánujem zúčastniť niektorých významnách folklórnych akcií, festivalov či jarmokov. Určite o tom budem informovať svojich fanúšikov na svojej fanúšikovskej stránke na Facebooku .
Bývate v malebnej obci Ivanka pri Nitre, čo máte najradšej vo vašom okolí?
Mám u nás rada polia a háj, kde rastú na jar záhony voňavých konvaliniek. Vo všeobecnosti mám rada prírodu na okolí a hlavne na jar, keď všetko kvitne aj u mňa v záhrade. Pripomína mi to detstvo, kraj pod Poľanou ktorý mi je srdcu najbližší, prekrásnu scenériu terasovitých políčok s rozkvitnutými bielymi kvetmi na stromoch na Hriňovej. Vtedy unikám v časopriestore.