Slovenské kúpele patria medzi najkvalitnejšie v Európskej únii. V roku 2022 získali prestížnu cenu na ITB Berlín Medical Spa Award. A to, že si slovenské kúpeľníctvo drží vysokú latku, dokazuje aj počet zahraničných klientov. MUDr. Janka Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov a viceprezidentka Európskeho zväzu kúpeľov, sa na naše kúpeľníctvo pozerá ako na celok. Čím je výnimočné a kde potrebujeme pridať?
Slovensko má množstvo liečivých prameňov a veľa kúpeľov. Čomu vlastne vďačíme za tú hojnosť, je to vďaka tým horstvám?
Geologická štruktúra územia je vždy kľúčom k bohatstvu prírodných liečivých zdrojov. Slovenská republika je veľmi bohatá nielen na množstvo zdrojov prírodnej liečivej vody, ale aj na ich rôznorodosť. Na Slovensku máme všetky typy prírodných liečivých vôd, ktoré sa môžu liečebne využívať, okrem vôd radónových. Celkom máme oficiálne uznaných 124 prírodných liečivých zdrojov a prírodných zdrojov minerálnych vôd plnených do obalov. Všetky tieto zdroje sú priebežne monitorované a chránené pred znehodnotením. Kúpeľníctvo využíva prírodné liečivé zdroje a klimatické podmienky vhodné na liečenie. Na Slovensku medzi prírodné liečivé zdroje zaraďujeme len také prírodné liečivé vody, ktoré spĺňajú predpísane kvalitatívne kritériá.
Keď si to zrátame, koľko kúpeľov je oficiálne na Slovensku a ako je to v porovnaní s okolitými krajinami či západnou Európou?
Na Slovensku máme dnes uznaných 31 kúpeľných podnikov, z toho deväť využíva klimatické podmienky vhodné na liečenie, dvadsaťdva má uznané prírodné liečivé vody a z nich tri okrem prírodnej liečivej vody majú uznané aj klimatické podmienky vhodné na liečenie. Slovensko vždy patrilo ku krajinám, kde sa využívali na liečenie prírodné vody, peloidy a neskôr – od 19. storočia aj klimatické podmienky. Opierame sa v tomto tvrdení o archeologické nálezy a archivované písomné podklady. Veľmi dobrým dokladom o výnimočnosti Slovenska je aj zoznam lokalít v Rakúsko-Uhorsku, kde ľudia na liečenie využívali prírodné vývery „zvláštnych vôd“. Tento súpis s popisom prameňov a ich účinkov vznikol na podnet Márie Terézie a podklady boli spracované v roku 1777 v publikácii Liečivé pramene Rakúskej monarchie. Zo 650 prameňov sa 128 nachádzalo na území dnešného Slovenska. Kúpeľná tradícia na Slovensku je teda rovnako dlhá a silná, ako v tradičných „kúpeľníckych“ krajinách.
Množstvo liečivých prameňov nám hrá do karát. No ako je to so samotným kúpeľníctvom? Dokážeme konkurovať zahraničiu? V čom by sme možno mali pridať?
Slovensko je určite silná „kúpeľnícka“ krajina a obstojí v medzinárodnej konkurencii. Dôkazom je aj to, že je to jediný typ zdravotnej starostlivosti v SR, o ktorý majú záujem aj zahraniční pacienti. Slovenské kúpeľníctvo vôbec nezaostáva za trendmi a výzvami modernej doby. Dokonca sme pre mnohé krajiny dobrým príkladom. Dôkazom bolo aj ocenenie Medical Award ITB Berlin 2022, na najväčšom medzinárodnom turistickom veľtrhu za liečebný program pre pacientov s postcovidovým syndrómom. Mali by sme si začať vážiť, že máme kvalitné liečebné programy v následnej zdravotnej starostlivosti pre chronicky chorých pacientov a preventívne programy pre deti i dospelých. Pridať musíme doma v komunikácii s kompetentnými inštitúciami na Slovensku, aby takáto starostlivosť bola dostupná pre každého, komu môže zlepšiť kvalitu života viazanú na zdravie.
Piešťany využívajú liečivé prírodné bahno, čo má len málo kúpeľov na svete. Dudince bývajú prirovnávané k Vichy a zrejme by ste vedeli uviesť aj ďalšie výnimočné kúpele.
V Piešťanoch a tiež v Smrdákoch sa využíva lokálne bahno, ktoré dozrieva v sírnej prírodnej liečivej vode. V Piešťanoch sa bahno ťaží v obtokovom ramene rieky Váh, kde sa nachádzajú blúdivé vývery sírnej termálnej vody. Po vyťažení sa ešte na rok umiestni do zrecieho bazéna pod hladinu stále pritekajúcej termálnej sírnej vody, aby malo optimálnu kvalitu pre aplikáciu obkladov, zábalov i bahenného kúpeľa. Bahno majú aj v Trenčianskych Tepliciach, kde sa využíva dovezená zomletá hornina uložená v zrecom bazéne s miestnou sírnou vodou. Voda v Dudinciach je výnimočná, pretože súčasne sú prítomné dva rozpustené plyny, oxid uhličitý aj sulfán. Táto kombinácia je veľmi zriedkavá a má výborné liečivé vlastnosti. Tiež nie je veľmi časté, aby uhličité vody boli súčasne termálne, ako je to napríklad v kúpeľoch Sliač. V Bardejovských kúpeľoch sa zase v jednej lokalite vyskytujú vody s rôznou koncentráciou rozpustených látok, čo umožňuje individuálne dávkovanie pri pitnej liečbe.
Kúpele Sliač sa chystajú na výraznú prestavbu, pred rokom inovovali v Brusne. Naše kúpele sa tak dostávajú na vyššiu úroveň.
Kúpele Sliač patrili ešte v 90-tych rokoch k piatim najkvalitnejším a najvyhľadávanejším kúpeľom na Slovensku. Žiaľ, nevydarená privatizácia a spory viedli postupne k chátraniu a zatváraniu liečebných domov. Počet lôžok sa znížil takmer o 60 percent a zostala len kvalitná uhličitá termálna voda, liečebný dom Palace a krásny kúpeľný park. Pred pandémiou sa podarilo vrátiť tieto kúpele do majetku štátu a pripraviť ich obnovu. Architektonický projekt rekonštrukcie bol schválený a je pripravený vrátiť kúpele Sliač na miesto, ktoré im patrí. Výnimočná liečivá voda je stále pripravená pre liečbu pacientov. Nemožno pripustiť, aby Sliač postihol osud dnes už zatvorených a schátraných kúpeľov Korytnica. V kúpeľoch Brusno, rovnako aj v iných kúpeľoch, sa priebežne investuje do rekonštrukcií budov aj do nových wellness prevádzok. Je to súčasný trend, že v kúpeľnom mieste, ktoré má pridanú hodnotu kvalitného životného prostredia aj s aktivitami pre voľný čas, sa okrem kúpeľnej liečby ponúkajú aj kratšie wellness pobyty, do ktorých môžu byť zahrnuté aj niektoré liečebné procedúry.
Rytiersky kríž od Poliakov
O udelení ocenenia Rytiersky kríž Rádu za zásluhy o Poľskú republiku pre MUDr. Janku Zálešákovú rozhodol prezident Poľskej republiky v októbri 2023, na návrh Združenia poľských kúpeľných miest. Odovzdanie tohto vyznamenania za medzinárodnú spoluprácu sa uskutočnilo v kúpeľnom mestečku Muszyna v januári 2024. „Dlhoročná spolupráca s poľskými kolegami v oblasti liečebného kúpeľníctva je inšpirujúca a prináša radosť. Výmena poznatkov a skúseností je prínosná pre obe naše krajiny. Štátne poľské vyznamenanie je pre mňa stále veľkým prekvapením, veľmi si ho cením a je ocenením aj slovenského kúpeľníctva.“ – komentuje Zálešáková
Viera Mašlejová
Foto: Viačeslav Šambazov