Čo robiť, keď skočí pred auto? Október a november sa nesie v našej prírode v znamení ruje. To znamená, že sa na cestách – najmä ráno a podvečer – vyskytuje viac zveri. Ako sa za volantom na takéto situácie pripraviť?
Mnohé cesty na Slovensku vedú cez prirodzený revír väčšej divej zveri – jeleňov, sŕn, diviakov. Nejde len o horské úseky, ku kolízii môže dôjsť aj na zdanlivo bezpečnej a rovnej ceste vedúcej cez polia. K najväčším presunom divo žijúcich zvierat dochádza v období od jesene až do apríla. Na jeseň totiž zvieratá vyrušuje posledný zber úrody a musia si narýchlo hľadať nové útočisko. Z hôr sa často ozýva aj mohutné ručanie – jelenia ruja. Jelene vtedy dokážu prejsť desiatky kilometrov a neodradí ich ani prechod cez viacprúdovú cestu. Riziko zvyšujú aj skracujúce sa dni a zhoršená viditeľnosť v hmle alebo zlom počasí.
V prvom rade predvídajte a jazdite pomalšie
Najlepším indikátorom zvýšeného výskytu zveri sú dopravné značky. Tie sú na cestách stále a preto hrozí, že ich začneme po čase prehliadať. Obzvlášť v týchto mesiacoch sú však veľmi dôležité, a preto im venujte extra pozornosť. Na týchto úsekoch je zároveň treba znížiť rýchlosť, pokojne aj na neprirodzene nízku úroveň. Snažte sa pritom sledovať okolie cesty, najmä ak je neprehľadné kvôli porastu. Myslite na to, že jeleň či diviak vám môže skočiť do cesty v zlomku sekundy.
Pracujte so svetlami
Najmä pri nižšej viditeľnosti večer alebo za daždivého či hmlistého počasia je dobré prepínať pri jazde diaľkové svetlá. To vám pomôže zbadať zver rýchlejšie a zároveň jej tým dáte šancu, aby si vás všimla a vyhla sa vám. Výhodou svetiel je aj to, že sa dobre odrážajú v očiach zveri. Niekedy je preto efektívnejšie všímať si skôr dvojicu drobných svetlých bodiek než pokúšať sa v húštine identifikovať siluetu zvieraťa.
Postávajúcu zver radšej neobdivujte
To, že zviera vidíte pokojne stáť, neznamená, že pre vás už nie je nebezpečné. Často sa stáva, že vodič či posádka zbadajú stádo sŕn pri ceste, začnú ho obdivovať a fotiť. V tom sa zvieratá splašia a rozbehnú sa rovno pod kolesá. Myslite na to, že zviera nevie, že vaše auto sa bude pohybovať iba po asfaltovej ceste a na poli je pred vami v bezpečí.
Čo robiť po zrážke so zverou?
- zapnite výstražné svetlá, oblečte si reflexnú vestu a v dostatočnej vzdialenosti umiestnite pred prekážku výstražný trojuholník,
- zranenej zveri sa nedotýkajte, môže vám ublížiť – s uhynutým zvieraťom nemanipulujte,
- ak ste sa zranili, zavolajte si záchrannú zdravotnú službu,
- v každom prípade kontaktujte políciu – ide o povinnosť a často aj nevyhnutnú podmienku, aby vám poisťovňa preplatila škodu na aute,
- urobte si vlastnú fotodokumentáciu z miesta škodovej udalosti,
- zviera z miesta nehody neodvážajte, ani sa ho nezbavujte – bol by to trestný čin pytliactva
Buďte krytí poistením
Stret so zverou pokrýva najväčšia slovenská poisťovňa KOOPERATVA svojím komplexným poistením AutoMat, ktoré si môžete nakombinovať na jednu zmluvu podľa seba. Havarijné poistenie, ktoré zahŕňa aj krytie v prípade stretu so zverou na cestách, tak môžete spojiť s PZP a k tomu si vyskladať užitočné pripoistenia. Navyše získate aj bezplatný balík asistenčných a doplnkových služieb. Výhodou je, že vo výsledku platíte poistné iba za to, čo skutočne potrebujete.
Dajte si auto opraviť rýchlo a šetrne k prírode
Ak zažijete stret so zverou na ceste a vyviaznete z neho so šťastím len s menším poškodením karosérie, poisťovňa KOOPERATIVA vám v rámci havarijného poistenia odporučí a preplatí aj služby servisov, ktoré využívajú inovatívnu technológiu PDR (Paintless Dent Repair). Tá umožňuje opraviť poškodenú časť auta bez toho, aby bolo potrebné čakať na náhradné diely. Vaše auto tak bude ako nové a pritom bude opravené rýchlejšie a ekologickejšie.
Celý postup spočíva vo vytláčaní drobných preliačin na karosérii špeciálnym náradím a lepidlom. Vďaka tomu nie je nutné poškodenú časť tmeliť, brúsiť či lakovať. To vedie k nižšej spotrebe nových dielov a materiálu, čo uvíta nielen peňaženka, ale aj príroda.